Jubileuszowa płyta Łomżyńskich Filharmoników

Tuż przed końcem 2018 roku ukazała się jubileuszowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, nagrana z okazji 40-lecia orkiestry oraz 600-lecia Łomży. Jest ona zatytułowana Łomża Chamber Players, a w roli solistów występują muzycy, którzy na codzień tworzą orkiestrę Łomżyńskich Filharmoników: Kamil Borusiewicz (trąbka), Cezary Gójski (skrzypce), Edyta Moskwa (wiolonczela), Piotr Sawicki (skrzypce), Adrian Stanciu (altówka) i Mikhail Vshkevich (obój). Obok nich występują wybitni łomżyniacy, którzy robią karierę nie tylko w Polsce, ale również za oceanem: Jacek Szymański (tenor) oraz Kornel Wolak (klarnet). Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa Requiem Records.

Na płycie znajdują się dzieła Jana Sebastiana Bacha, Marca-Antoine Charpentiera, Alessandro Scarlattiego, Antonio Vivaldiego, Jeremiaha Clarka, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jeana-Paula-Egide Martiniego, Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara. Nie zabrakło również akcentu łomżyńskiego, w postaci dzieła kompozytorki Marii Pokrzywińskiej.

- Mamy nadzieję, że ta płyta "trafi pod strzechy", jako że jej repertuar jest bardzo komunikatywny. Chcemy poprzez ten album spopularyzować w Łomży nie tylko muzykę klasyczną, ale także naszą orkiestrę. Chcemy, by Łomża była dumna, że ma takich artystów – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Płyta Łomża Chamber Players jest już trzynastym albumem w dorobku Łomżyńskiej Filharmonii. Poprzednie płyty otrzymały pięć nominacji do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK oraz jedną do International Classical Music Awards.

Radio

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Dyrektorem Janem Miłoszem Zarzyckim, którego udzielił w Radiu Nadzieja 103,6 fm.

Telewizja