A+ A A-

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 35-letniego okresu swego istnienia dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Uchwałą Rady Miasta w Łomży w dniu 29 października 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Dyrektorami orkiestry byli kolejno: Mieczysław Szymański, Henryk Szwedo i Tadeusz Chachaj, który odchodząc ze swego stanowiska otrzymał z rąk następcy tytuł honorowego I dyrygenta. Od roku 2004 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii pełni Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, wśród których są między innymi: Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny. Za pulpitem dyrygenckim stawali mistrzowie batuty: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski.

Łomżyńscy Filharmonicy brali udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), Klaipeda Music Spring (Litwa), Festiwalu Užutrakio Vakarai w Trokach (Litwa), Festiwalu Pieśń znad Solcy w Solecznikach (Litwa), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Kantata” w Giżycku, Festiwalu Moniuszkowskim Podlasia oraz Festiwalu Operetkowo-Operowym na Mazowszu. Występowali również w ramach I Warszawskiego Turnieju Tenorów (Sala Kongresowa), koncertów czwartkowych w Filharmonii Narodowej oraz Koncertów Królewskich w Wilanowie. Orkiestra wzmacnia polskie tradycje kulturalne w rejonie przygranicznym koncertując na Litwie i Białorusi (Grodno). W 2009 roku FKWL odbyła tournée koncertowe po Francji a w 2012 koncertowała w Norwegii.

Łomżyńscy Filharmonicy mają w swoim dorobku dziesięć płyt, w tym pięć – nominowanych do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku.


Skład orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

I skrzypce
Gustaw Ciężarek - I koncertmistrz
Cezary Gójski - II koncertmistrz
Jan Zugaj
Katarzyna Karpiuk
Agnieszka Sobolewska - współpraca
Piotr Sawicki - współpraca
Filip Szymaniak - współpraca

II skrzypce
Mariola Zalewska
Katarzyna Janas-Dziewa
Marta Kaczan
Anna Bianka Balasiewicz
Katarzyna Prusiel - współpraca
 
Altówki
Anna Barańska
Przemysław Ćwiek - współpraca
Magdalena Balcer - współpraca
 
Wiolonczele
Edyta Moskwa
Ewa Barczyk - współpraca
 
Kontrabasy
Bogdan Szczepański
Mateusz Bakun - współpraca


Flet
Jacek Krupa

Oboje
Magdalena Goc
Magdalena Pogorzelska - współpraca

Klarnety
Henryk Marszałek
Wiesław Wasik - współpraca

Fagot
Zofia Kamińska - współpraca

Waltornia
Mateusz Goc - współpraca

Trąbki
Kamil Borusiewicz - współpraca
Tomasz Marczak - współpraca

Puzon
Jan Boćniewicz - współpraca

Perkusja
Jacek Jasłowski - współpraca

Fortepian
Tatiana Baranovskaya - współpraca

Inspektor
Jan Boćniewicz

Bibliotekarz
Mateusz Goc

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja finansowana
ze środków budżetowych
Miasta Łomża

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj