A+ A A-

Gala sylwestrowa

31 grudnia 2018 r. (poniedziałek), godz. 17:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ALEJANDRINA VAZQUEZ RAMIREZ (MEKSYK) – sopran
RAFAŁ SONGAN – baryton
W programie m.in.: najsłynniejsze arie i duety operowe i operetkowe, piosenki latynoskie, muzyka filmowa, przeboje Straussów

ALEJANDRINA VAZQUEZ RAMIREZ
Tytuł magistra muzyki z wyróżnieniem uzyskała na Autonomicznym Uniwersytecie Baja California (UABC). Meksykańska sopranistka Alejandrina Vázquez odbyła studia wokalne m.in. u Ignacio Clapés'a Dianny Ruggiero, Haliny Nadi, Patricii Craig, Olivera Miljaković, Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej, Ramón'a Vargas'a y Octavio Aréval'a.
Koncertowała we Francji, Hiszpanii, na Kubie, w Rumunii, w Polsce, USA, Austrii i w Meksyku.
Koncerty z jej bogatym repertuarem, poczynając od pieśni artystycznej, muzyki kameralnej, muzyki współczesnej, aż po operę, były transmitowane w Radio UNAM (Autonomicznego Narodowego Uniwersytetu Meksyku) oraz Meksykańskiego Instytutu Radia Meksyku. Vázquez pracowała z takimi dyrygentami i orkiestrami, jak, m.in. Francisco Savín (Orkiestra Symfoniczna Narodowego Konserwatorium Muzycznego), Srba Dinic (Orkiestra Symfoniczna Ministerstwa Marynarki Wojennej), David Rodríguez De La Peña (Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Autonomicznego Baja California), Kurt Sprenger (Fort Worth Symphony Orchestra), Marco Balderi (Orchestra Festivalului Darclée), Adam Klocek (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej), Bartosz Żurakowski (Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej).
Alejandrina Vázquez skupiła się szczególnie na współczesnej muzyce meksykańskiej, dając światowe premiery koncertowe oryginalnych dzieł takich kompozytorów, jak Santos Cota, Félix Mora, David Rodríguez, Enrique González Medina, Venus Rey Jr i Bryan Banks. Zaśpiewała w światowej premierze opery "Anita" Melesio Morales'a w języku hiszpańskim (oryginalnie napisanej w języku włoskim). Była w tym dziele odtwórczynią głównej roli w produkcji Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych z udziałem Orkiestry Ministerstwa Marynarki Wojennej Meksyku. W repertuarze Alejandriny Vázquez znajdują się takie role, jak Bastiana w "Bastián i Bastiana", Serpina w "La Serva Padrona", Alice w "Falstaffie", Hero w "Betrice i Benedic", Siostra Genovieva i Siostra Dolcina w "Sour Angelica", Lauretta w "Gianni Schichi" i Hero en "L´Egisto" (BASOTI San Francisco CA), Anita "Anicie", a w listopadzie 2017 r. w Polsce, Fiordiligi w "Cosí fan tutte".
Dotychczasowa produkcja dyskograficzna Alejandriny Vázquez, to płyty CD z "Las Divas" (2011), "Las Divas Sinfónico" (2015) z oryginalnymi dziełami David'a Rodríguez'a De La Peña oraz "Bachianas Mexicanas 1 y 2" (2016) Venus Rey Jr, dostępne na głównych muzycznych platformach cyfrowych jako Spotify oraz iTunes.
Alejandrina Vázquez jest absolwentką operowych studiów magisterskich na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.

 

RAFAŁ SONGAN
Rafał Songan zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w roku 1988 partią Jonsona w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego. Przez wiele lat był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu. Gościnnie występuje na scenach operowych Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy i innych. Jest uczestnikiem półfinału Konkursu im. Luciano Pavarottiego w Modenie oraz laureatem konkursu wokalistyki operowej im. A. Didura w Bytomiu. Odbył liczne tournée , śpiewał m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Irlandii Płn., Rosji, Ukrainie, na Tajwanie i Martynice. Brał udział w prapremierze „Wyrywacza serc” Elżbiety Sikory, opery wg Borisa Viana wystawionej na scenie Opery Narodowej w Warszawie a w roku 1997 wystąpił w paryskiej realizacji tego przedstawienia w Centre Georges Pompidou.

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj