A+ A A-

Czarodziejski klarnet

13 października 2022, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

KRZYSZTOF GRZYBOWSKI – klarnet

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
RAFAŁ KŁOCZKO – dyrygent

W programie m.in.: W.A. Mozart, G. Rossini

CENY BILETÓW:
- bilet normalny 25 zł
- bilet specjalny normalny 10 zł - przysługuje uczniom i studentom do 25 roku życia (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)
- bilet ulgowy 20 zł - przysługuje emerytom, rencistom, posiadaczom odznaki "Zasłużony działacz kultury" oraz nauczycielom szkół muzycznych (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)
- bilet rodzinny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10zł
- bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10 zł (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)

 

KRZYSZTOF GRZYBOWSKI
Należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów.
Jako jedyny Polak ukończył studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer (Musikhochschule Lübeck). Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent UMFC w Białymstoku w klasie prof. M. Pokrzywińskiego.
Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: „Kissinger Sommer” Bad Kissingen, „Appen classic” Hamburg, „ISA Wien Musikfestival” czy „Max Reger Musiktage” Weiden. Jako solista występował z kilkudziesięcioma orkiestrami w Europie, między innymi: London Gala Orchestra, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, INSO Lviv Symphony Orchestra, Harmonia Nobile Chamber Orchestra, Flensburger Bach Ensemble oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.
Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Wolfgang Meyer, Igor Levit, Fil Liotis, Danjulo Ishizaka, Andrei Ioniţă, Agnieszka Duczmal, Michał Klauza, Krzesimir Dębski, Bassem Akiki, Marzena Diakun, Łukasz Długosz.
Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie London Symphony Orchestra, wybitni polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Wziął udział w premierowym nagraniu Concertino na klarnet i orkiestrę Michała Spisaka wykonując partię solową klarnetu z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, które zostało włączone do prestiżowego wydawnictwa PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

RAFAŁ KŁOCZKO
Dyrygent, kompozytor, aranżer, teoretyk muzyki i menadżer kultury. Od 1 września 2021 r. dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Jego charyzmatyczne występy i nieszablonowe projekty zostały zauważone i doceniane zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność, dzięki czemu Artysta jest uważany za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących polskich dyrygentów swojego pokolenia. Kształcił się na uczelniach muzycznych w Gdańsku, Krakowie i Wiedniu, a także w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Jako dyrygent dał się poznać nie tylko jako znakomity interpretator dzieł operowych, ale i symfonicznych występując na scenach w całym kraju i za granicą. Od lat jest związany nie tylko z najważniejszym polskim teatrem muzycznym (Teatr Wielki‑Opera Narodowa) i działającej przy nim Akademii Operowej, ale także z Cappellą Gedenesis - czołowym zespołem w północnej Polsce. Za jedno z najważniejszych osiągnięć należy podkreślić fakt, iż odbył staż dyrygencki jako pierwszy Polak w ramach festiwalu Salzburger Festspiele (2016), a w latach 2017‑18 odbył staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej (Wiener Staatsoper).
W 2021 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej stając się najmłodszą w kraju osobą pełniąca tego typu funkcję.
Działalność i twórczość Rafała Kłoczko od początku aktywności zawodowej były docenianie czego dowodem są nie tylko znakomite recenzje, nagrody oraz wyróżnienia na konkursach kompozytorskich i dyrygenckich, ale także liczne stypendia w ramach tak prestiżowych programach jak: „kompozytor-rezydent" i „dyrygent‑rezydent" organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury). Był także wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Kujawsko‑Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska i Torunia oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poza muzyką jego wielką pasją są puzzle oraz nauka języków. Artysta włada językiem niemieckim, angielskim, a w ostatnich latach kontynuuje naukę języka francuskiego, włoskiego, portugalskiego i mandaryńskiego.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj