A+ A A-

Nie ma już tych miasteczek przeminęły cieniem

Koncert w 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego połączony z prelekcją tematyczną

29 października 2022, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

DAREK WÓJCIK vel DAVIDEK – bas
SZAWEŁ LIPSKI KLEZMER QUARTET

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
MAURIZIO COLASANTI (WŁOCHY) – dyrygent

JACEK SZYMAŃSKI – prowadzenie koncertu
KRYSTYNA FRĄCKIEWICZ – prelegent

WSTĘP WOLNY

DARIUSZ STANISŁAW WÓJCIK (pseudonim artystyczny: Darek Wójcik vel Davidek)
Artysta śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury.
W 2020 r. obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.
We września 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.
Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „FRYDERYKI 2021”.
W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski).
Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.
Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy. Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha
w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.
Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu „Jesus Christus Superstar” A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.
Pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, który z powodzeniem odbywa się od 27 lat i jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.
Od wielu lat działalność artystyczna Dariusza Wójcika – założyciela Teatru Otwartego w Gdańsku, który w 2021 roku obchodzi Jubileusz 25-lecia powstania - znana jest Instytucjom i Mecenasom Kultury zarówno w Gdańsku jak i w innych częściach Polski. Wszystkie jego przedsięwzięcia artystyczne spotykają się z niesłychanie pozytywnym przyjęciem ze strony krytyki, a przede wszystkim publiczności, która zawsze bardzo licznie przybywa na koncerty i spektakle.
Dariusz Wójcik potrafi różnorodnością pomysłów dowieść, że jest twórcą nieustannie szukającym nowych tematów i form artystycznej wypowiedzi. Dba o kształt artystyczny całości – warstwy słownej
i muzycznej wykonywanych dzieł, jest też ich niezastąpionym wykonawcą i interpretatorem.
Twórca eposu regionalnego - Oratorium „Requiem Piaśnickie” - przejmującego dzieła muzycznego, które powstało w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich k/Wejherowa w 1939 r.
W 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska, z okazji 30-lecia pracy artystycznej przyznała Dariuszowi Wójcikowi NAGRODĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury.
Dariusz Wójcik prowadzi bogatą działalność artystyczną jako śpiewak i aktor. Zajmuje się reżyserią, pisze scenariusze do wydarzeń artystycznych, które z niemałym powodzeniem prezentuje nie tylko w ramach Teatru Otwartego, którym kieruje od 1996 r.
W ponad dwudziestoletniej działalności Teatru Otwartego w Gdańsku, kreatywność i pomysłowość Dariusza S. Wójcika, pozwoliła mu powołać do życia wiele cennych i wartościowych – autorskich inicjatyw kulturalnych - w tym również wydarzeń cyklicznych, które z wielką pasją i peczołowitością są kontynuowane.
Dariusz S. Wójcik za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal „Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża”, Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal „Musiques en Clain” Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, „Lato z Kulturą” Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach.
Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III
w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim.
Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim. który zaszczepił w artyście ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.
Dariusz Wójcik przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”.
Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.
We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r. nakładem Sopockiej Firmy Fonograficznej SOLITON.
W styczni 2016 r. płyta zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.
W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Dariusza Wójcika Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
06 września 2020 r. w Dworze Artusa w Gdańsku, podczas widowiska „Zimny drań” promującego jego najnowszą płytę CD, odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.
W listopadzie 2020 r. jego autorski płyta CD pod nazwą „Zimny drań”, przez wydawcę (firma SOLITON) zgłoszona została do PRESTIŻOWEJ NAGRODY MUZYCZNEJ „Fryderyki 2021”.
Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

 

MAURIZIO COLASANTI
Maurizio Colasanti jest uznawany na międzynarodowej scenie jako jeden z najbardziej dynamicznych i eklektycznych dyrygentów swojego pokolenia. Jest powszechnie ceniony za interpretacje muzyki współczesnej, w tym brytyjskich kompozytorów, takich jak Britten, Holst i Finzi, a także klasycznej muzyki romantycznej. Maurizio jest również znany ze swoich znakomitych występów w Operze - wielkich włoskich oper, takich jak Rigoloetto, Otello, La Boheme, La Traviata i Gianni Schicci - a w ubiegłym roku otworzył sezon Opery Koreańskiej dyrygując Salome Ryszarda Straussa Seoul Philharmonic w Seoul Opera House otrzymując doskonałe recenzje, a także poprowadził Le Rossignola Igora Strawińskiego w Teatro Lirico di Cagliari.
Naukę muzyki rozpoczął w bardzo młodym wieku, mając zaledwie pięć lat, a pierwszy solowy koncert zagrał w wieku siedmiu lat, zdobywając swój pierwszy Diploma Cum Laude w Konserwatorium Muzycznym "Luisa D'Annunzio". Ukończył również z wyróżnieniem studia z filozofii. Laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym pierwszej nagrody w Capri, L'Aquila, Pola.
Maurizio współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym Orchestra Sinfonica Siciliana, Deutsches Kammerorchester, Lithuanian Chamber Orchestra, Villa Lobos Symphony Orchestra, Orquesta Sinfonica del Estrado del Mexico, Guanajuato Symphony Orchestra, Orchestra da Camera di Firenze, New England Symphony Orchestra, Istanbul Symphony Orchestra, Orchestra Magna Grecia.
Dyrygował w wielu znakomitych salach koncertowych m.in: Carnegie Hall (Nowy Jork), St. Martin in the Fields (Londyn), Teatro San Carlo (Neapol), Teatro dell'Opera (Rzym), Melba Hall (Melbourne, Australia). Współpracował również z wieloma czołowymi instytucjami akademickimi takimi jak Royal Academy of Music (Londyn), czy Miami University of Music.
Współpracował z wieloma solistami światowego rozmiaru, m.in: Carlo Mario Giulini, Paul Badura Skoda, Kennet Gilbert, Giacomo Manzoni, Anthony Braxton i Gunther Schuller. Występował dla Jego Świątobliwości Jana Pawła II.
Obecnie jest wykładowcą E.G.Duni Conservatorio di Musica w Materze, ale prowadzi zajęcia w tak znanych uczelniach jak: Royal College of Music (Londyn), Conservatorio de Musica (Quito), Corsi Estivi Internazionali (Lanciano), UFMG, Royal School of Music (Melbourne). Jest dyrektorem artystycznym kilku festiwali we Włoszech oraz zagranicznymi. W 2012 otrzymał tytuł pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego OSUEL w Brazylii (The State Symphony Orchestra of the University of Londrina). Dokonał wielu nagrań dla takich wytwórni jak: Bongiovanni (Bolonia), Menabo (Rzym), Iktius (Mediolan), Mondo Musica Verlags (Monachium) oraz Aulia.
Podczas swoich ostatnich koncertów dyrygował Requiem Verdiego (USA), V symfonią i V koncertem fortepianowym Beethovena z West Bohemian Philharmonic (Czechy) oraz Requiem Mozarta w Teramo (Włochy) z Orchestra Benedetto Marcello.
W kolejnych sezonach będzie współpracował z Orchestra Sinfonica Metropolitana di Bari, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestra Sinfonica di San Remo oraz będzie prowadził spektakle operowe na całym świecie, w szczególności opery włoskiej.
Jest reprezentowany przez PBMusic Artist www.pbmusic.it (Włochy) i Antony Barlow (Anglia). Więcej informacji o Maurizio znajdziecie Państwo na www.mauriziocolasanti.com.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj