A+ A A-

Z ziemi włoskiej do Polski

10 listopada 2022, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

ARTUR PACHLEWSKI – klarnet

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ROBERTO GIANOLA (WŁOCHY) – dyrygent

W programie m.in.: Sławomir Czarnecki – Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową (światowe prawykonanie), K. Kurpiński – Koncert klarnetowy

Koncert w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości

WSTĘP WOLNY


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

ARTUR PACHLEWSKI
Należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów ostatnich lat. Artyści z którymi współpracował oraz krytycy muzyczni podkreślają swój podziw dla znakomitej techniki instrumentalnej, wielkiej muzykalności oraz wyjątkowej wszechstronności, która pozwala muzykowi na swobodne poruszanie się zarówno po obszarach muzyki klasycznej, romantycznej jak i współczesnej.
Artur Pachlewski pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej sięgającej XIX wieku. Jako jedyny Polak ukończył studia koncertowe w klasie prof. Eduarda Brunnera w Niemczech. Jest także absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej i European Mozart Academy. Występował jako solista i kameralista w wielu krajach Europy (m.in. festiwale Mozart Foundation, Kronos Quartet i Luciano Berio...) i na najważniejszych festiwalach w kraju, współpracując z takimi artystami, jak: Michael Chance, David Crane, Szabolcs Esztényi, Jules Gale, Fabián Panisello, Bartosz Koziak, Szymon Krzeszowiec, Rafał Kwiatkowski, Oriol Romani, Piotr Sałajczyk, Tomasz Strahl, Ernst Würdinger oraz kwartety – Wilanów, Śląski, Camerata, Royal, Gessler, Dafô. Nagrywał m.in. dla: Polskiego Radia, niemieckiego radia SR, rozgłośni BBC, firm fonograficznych – Dux, Legato, Musica Sacra, Sony, NAXOS... Płyta z jego udziałem zdobyła Supersonic Pizzicato Award w Luksemburgu, inne były trzykrotnie nominowane do nagrody FRYDERYK.
Występował z koncertami i nagrywał solistyczny repertuar klarnetowy od Telemanna przez Mozarta i Pendereckiego do młodych kompozytorów współczesnych m.in. z Filharmonią Narodową (K. Urbański/A. Wit), NOSPR (K. Penderecki), Polską Orkiestrą Radiową (Ł. Borowicz, M. Nałęcz-Niesiołowski, M. Wolińska), Orkiestrą Kameralną Wratislavia (J. Stanienda), Capellą Bydgostiensis (J. M. Zarzycki), Filharmonią Śląską (M. J. Błaszczyk), Warszawskimi Solistami Concerto Avenna (A. Mysiński, J. Maksymiuk), Kammerorchester Ricercare (A. Mayer), BBC Singers (S. Joly)…
Artysta chętnie i z zaangażowaniem podejmuje się prawykonań najnowszych kompozycji – polskich i zagranicznych, których ma na swoim koncie kilkadziesiąt.
Oprócz klasycznej działalności koncertowej i fonograficznej Artur Pachlewski stara się także popularyzować sztukę gry na klarnecie i klarnecie basowym, m.in.: prowadząc klasę swojego instrumentu w ZPSM nr 1 w Warszawie, wykładając na kursach muzycznych, biorąc udział w pracach komisji konkursowych, recenzując wydawnictwa muzyczne (m.in. dla CEA), nagrywając muzykę filmową, uczestnicząc w projektach muzyki improwizowanej oraz podejmując wyzwania naukowe (uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych).
Artur Pachlewski jest założycielem zespołu Consonare per Varsavia oraz Orchestra di Otto.
Stworzył internetową postać Doktora Klarnecika :-) dostępną pod LINKIEM.
Artysta gra na instrumentach francuskiej firmy LEBLANC.
Więcej informacji na www.arturpachlewski.com

 

ROBERTO GIANOLA
"Interpretacja Maestro Roberto Gianoli jest jak skała, solidna, nienaganna. Jego gest prowadzi orkiestrę i solistów na scenie jak latarnia morska, poszukuje równowagi, która jest trudnością belcanto: muzyczne wysmakowanie jest znakomite, a wieczór - niezapomniany".
Matteo FirmiIeri Oggi Domani Opera!

Dyrygent, dyrektor muzyczny, dyrektor artystyczny. Roberto Gianola dyryguje orkiestrami na całym świecie: w Europie, USA, Ameryce Środkowej i Południowej, Rosji, Turcji, Egipcie, Chinach, Korei, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Dyrektor muzyczny Istanbul Opera and Ballet Theatre, gdzie zadebiutował w lutym 2015 roku dyrygując operą "Opowieści Hoffmanna", jest czołowym dyrygentem zarówno w repertuarze operowym, w którym się specjalizuje, jak i symfonicznym oraz baletowym.
Gość wielkich sal, takich jak Musikverein w Wiedniu, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Seoul Art Center, Sala Smetana w Pradze, Sala Verdi w Mediolanie, teatry Hongkongu, Pekinu i Makau, a także sal we Włoszech, takich jak Fondazione Arena di Verona, Teatro Lirico w Cagliari, Teatro Verdi w Trieście Teatro Regio di Parma, Teatro Del Giglio di Lucca. Współpracował z takimi orkiestrami jak Orchestra I Pomeriggi Musicali di Milano, Orchestra Regionale della Toscana, Orchestra del Festival Pucciniano, I Virtuosi del Teatro alla Scala, I Cameristi del Maggio Musicale Fiorentino, Orchestra Sinfonica Siciliana i Orchestra Sinfonica di Sanremo.
W sezonie 2021/2022 debiutuje w Operze w Lublanie z "Capuleti e Montecchi", dyryguje baletem "La bella addormentata", "Don Chishotte", "Normą" i "Falstaffem" w Stambule, "Don Pasquale" w Teatro Verdi w Trieście, "Manon Lescaut" w Teatro del Giglio w Lucca, "Elisir d'Amore" w Teatro Lirico w Cagliari, "Cavalleria Rusticana" w Livorno, "Don Pasquale" w Teatro Coccia w Novara oraz "La Boheme" w Kithakyushu Opera w Japonii i w Opera Fuerteventura.
Jako dyrektor artystyczny założył Lake Como Philharmonic Orchestra oraz Lake Como Academy, które w ciągu 20 lat działalności wyróżniły się organizacją wielkich wydarzeń (opery i koncerty), konkursów (śpiewu operowego i dyrygentury) oraz mistrzowskich kursów śpiewu operowego.
Dyskografia Roberto Gianoli obejmuje płytę CD wydaną przez wydawnictwo Stradivarius nagraną z Orkiestrą "I Pomeriggi Musicali" z Mediolanu oraz płytę CD z muzyką Respighiego nagraną z Orkiestrą Symfoniczną z Sanremo wydaną dla magazynu "Amadeus".

 

SŁAWOMIR STANISŁAW CZARNECKI
Urodził się 23 lipca 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1963-1969 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie (obecnie ZSM im. M. Żebrowskiego). Tam nawiązał kontakt z Romualdem Twardowskim, u którego zaczął pobierać pierwsze lekcje kompozycji muzycznej. W latach 1969-1974 odbył studia z zakresu kompozycji w Warszawskiej PWSM (obecnie UMFC) w klasie prof. Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. W latach 1980-1981 jako stypendysta Rządu Francuskiego kontynuował studia u prof. Oliviera Messiaena w Paryżu. Obecnie jest profesorem zwyczajnym Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w roku 2012. Od 47 lat związany jest także ze Szkołą Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera (obecnie ZPSM nr 1) w Warszawie, gdzie jako nauczyciel dyplomowany, prowadzi unikatowe zajęcia z „propedeutyki kompozycji” w/g autorskiego programu, organizując od 25 lat festiwal Uczniowskie Forum Muzyczne wraz z Ogólnopolskim Konkursem Kompozytorskim dla uczniów szkół muzycznych II stopnia.
Wiele czasu poświęca także pracy społecznej na rzecz środowiska muzycznego i kompozytorskiego, pełniąc obecnie funkcje jako:
- prezes Oddziału Warszawskiego ZKP
- członek Komisji Repertuarowej Festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne
- członek Komisji Koncertowej ZKP
- wiceprezes Fundacji Spotkania Muzyczne
- prezes Fundacji im. Józefa Elsnera
- sekretarz Komisji Socjalnej Stowarzyszenia ZAiKS
- członek Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego
Za swoją twórczość i osiągnięcia na polu edukacji otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień:
- Srebrny Krzyż Zasługi (1996)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004)
- Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006)
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II stopnia (2008)
- Medal Gloria Artis klasy srebrnej (2009)
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2017)
- Złoty Krzyż Zasługi (2018)
- Nagroda Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz medalem Casimirus Magnus (2018)
- Nagroda Edukacyjna ZKP (2018)
- Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wraz z honorowym medalem z okazji 100-lecia Stowarzyszenia (2020)
- Nagroda „Fryderyk” za płytę CD z kompozycją Concerto Lendinum (2018)
- Nagroda indywidualna „Feniks” za twórczość sakralną (2020)
Obecny okres twórczości charakteryzuje się próbą po-modernistycznej syntezy, gdzie kompozytor łączy osiągnięcia modernizmu, takie jak strukturalizm, sonoryzm, spektralizm, minimal-music czy repetytywność z wielką tradycją minionych epok począwszy od chorału gregoriańskiego, techniki organalnej, renesansowej polifonii i polichóralności weneckiej, osiągnięcia fakturalne epoki baroku, wraz z motywiką wywodzącą się ze źródłowej muzyki polskiego folkloru, kierując twórczość ku tradycji narodowej.
Jest laureatem szeregu konkursów kompozytorskich. Należą do nich m.in.:
- 1973-wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Białymstoku za Symfoniettę na orkiestrę symfoniczną,
- 1973- I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie na Kompozycję Pedagogiczną za pierwszy Koncert fortepianowy dla młodzieży
- 1975- II nagroda ( i nie przyznano) na Konkursie Kompozytorskim Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku za Concertino per pianoforte e orchestra
- 1976- I nagroda na Konkursie Młodych ZKP za Gradito per orchestra
- 1978- wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Symfonicznym w Trieście za Concerto pesante per tuba e orchestra
- 1980- Nagroda Miasta Darmstadt za Symphonie concertante na fortepian i orkiestrę
- 1982- I nagroda na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim za Elegię na organy
- 1985- I nagroda na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim za Pieśń Orfeusza
- 1986- Nagroda im. V.Bucchi w Rzymie za cykl Leśne wędrówki na fortepianon
- 1997- I nagroda na konkursie im. K.Szymanowskiego za Hombark-concerto
- 1997- Nagroda Miasta Gdańska z okazji 1000-lecia za Hymnus Gedanensis na chór i wielką orkiestrę symfoniczną
Utwory Sławomira Czarneckiego są często i chętnie wykonywane przez wybitnych polskich muzyków oraz orkiestry. W ich obecnym repertuarze znajdują się kompozycje:
- Nieszpory Świętokrzyskie -Polski Chór Kameralny z Gdańska pod dyr. Jana Łukaszewskiego
- Uwertura Cervus Elaphus – Filharmonia Lubelska, Filh. Jeleniogórska, Filh.Częstochowska
- Concerto Lendinum – Filh. Lubelska, Filh.Łomzyńska
- Symphonia concertante – Sinfonia Iuventus
- Hombark-concerto, Concerto Liliowe, Ursyn-concerto – Orkiestra Amadeus
- Concerto Liliowe, Wałaski- Filh. Częstochowska.
- Koncert jurajski- Ursynowska Ork.Kam, oraz liczne orkiestry szkół muzycznych
- Te Deum Polskie – Chór i orkiestra Filh.Lubelskiej
- Kantata Adoracjia -Chór i orkiestra Filh.Częstochowskiej
- Hombark-concerto- Filh.Koszalińska -. Elbląska Ork.Kameralna,
- Narew-concerto – Filh, Łomżyńska
- Kwatret „Spiski”- kwartet Polonica, Kwartet Wieniawskiego
- Trio Perseidy- Bydgoskie Trio fotrepianowe, Lubelskie Trio fletowe ( druga wersja)
- Sonata żałobna na flet i fortepian– Paula Preuss i Ewa Sarwińska
- Sonata kujawska na altówkę i fortepian- Lech Bałaban i Krzysztof Sowiński
- Capriccio Zawrat na dwoje skrzypiec- Krzysztof i Jakub Jakowiczowie,
- Capriccio Brda na skrzypce i altówkę – Jan i Lech Bałabanowie,
- Mazurki na fortepian – Witold Kawalec
- Truso- Elbląska Orkiestra Kameralna
Prawykonania nowych kompozycji 2016- 2021
- 17.IV. 2016 - Sonata kujawska na altówkę i fortepian – zamówienie Lecha Bałabana, Sala Koncertowa AM w Gdańsku, wyk. Lech Bałaban- altówka i Krzysztof Sowiński - fortepian
- 20.XI .2016 - Trio Perseidy na flet, wiolonczelę i akordeon, Sala Koncertowa Muzeum Niepodległości w Warszawie, wyk. B. Dabrowska flet, M. Sęk-wiolonczela, E. Śliwkiewicz -akordeon
- 25.III.2017 - Divertimento „Brzask” na orkiestrę kameralną – zamówienie Orkiestry AUKSO, Sala Koncertowa NOSPR - festiwal prawykonań, wyk. Orkiestra AUKSO pod dyr. Marka Mosia
- 6.V.2018 – Te Deum Polskie na sopran, tenor, bas, chór i ork.symfoniczną – zamówienie Filharmonii Lubelskiej i KUL z okazji 100-lecia Niepodległości i KUL-u, wyk. Chór i Ork. Filh. Lubelskiej pod dyr. Piotra Sułkowskiego
- 10.V.2018 - 2 Mazurki na fortepian – w ramach VI festiwalu Muzyki Współczesnej w Bydgoszczy - Witold Kawalec - fortepian
- 18.V.2018 - Kantata Adoracja Bożego Grobu na chór i orkiestrę - zamówienie Filharmonii Częstochowskiej z okazji 50-lecia pracy twórczej kompozytora, wyk. Chór i ork. Filh. Częstochowskiej pod dyr. Adama Klocka
-15.VII.2018 - Vesperae in exaltatione Sanctae Crucis na tenor, bas, chór i 10 instrumentów, Koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej kompozytora, Kosciół Św. Marka w Krakowie, w ramach festiwalu Noc Cracovia Sacra, wyk. Przemysław Borys - tenor, David Biwo - bas, chór Kantorei Sankt Barbara, Ork. L’Estate Armonico, dyr. prof. Wiesław Delimat
- 14.V.2019 - Capriccio Brda na skrzypce i altówkę - zamówienie Lecha Bałabana, Sala Copernicanum – VII Festiwal Nowa Muzyka, wyk. Jan i Lech Bałabanowie
- 24.V.2019 - Antyfona „Bądź pozdrowione Serce Jezusa” - zamówienie prof. K. Sokołowskiej, Kościół Ewangelicki w Warszawie, koncert ZKP z cyklu Pory Roku, wyk. Chór ZPSM nr 1 w Warszawie pod dyr. prof. K. Sokołowskiej
- 23.IX.2019- Antyfona „O crux benedicta” - koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Warszawska Jesień, Kościół Seminaryjny w Warszawie, wyk. Zespół VOCORE
- 21.XI.2019 – Narew - concerto na orkiestrę smyczkową - zamówienie Filharmonii Łomżyńskiej w ramach programu MKiDN Łomża, Filh. Kameralna pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego
- 6.V.2021 – Truso na orkiestrę smyczkową – zamówienie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Elbląg, EOK
Ważniejsze publikacje płytowe z utworami Sławomira Czarneckiego:
- 2004- Monograficzna płyta wydana prze Polskie Radio w serii „Muzyka naszych czasów” z kompozycjami: Hombark-concerto, Wałaski na smyczki, Concerto-Liliowe w wykonaniu Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów – skrzypce i Orkiestrę Concerto Avenna pod dyr. Andrzeja Mysińskiego,
- 2010- Płyta pt.”Back to Melody” wydana prze firmę ACCORD z Kwartetem „Spiskim” w wykonaniu Kwartetu OPIUM
- 2015- Płyta promocyjna wydana przez Filharmonię Lubelską z polską muzyką współczesną, z Uwerturą Koncertową Cervus Elaphus, wyk. Ork. Filh. Lubelskiej pod dyr. Wojciecha Rodka,
- 2015- Monograficzna płyta pt. ”Te Beatum canimus” wydana przez firmę Acte Prealable, Hymny i Pieśni Maryjne do słów prof. J.Wojtczaka-Szyszkowskiego i Św.Jana Pawła II wyk. Schola Cantorum Thorunensis, dyr. Paweł Głowiński.
- 2017- Płyta pt. ”Dla Niepodległej” wydana prze firmę PROQURAT z muzyką polską z okazji 100-lecia Niepodległości, z kompozycją Perseidy, wyk. B. Dąbrowska- fet, M. Sęk- wiolonczela, E. Śliwkiewicz-Cisak- akordeon,
- 2018- Płyta „Polish Viola Music XXI” wydana przez Akademię Muzyczną w Poznaniu, z kompozycją Sonata kujawska, wyk. Lech Bałaban-altówka i Krzysztof Sowiński- fortepian,
- 2018- Płyta „Polish Contemporary Concertos” wydana przez firmę DUX z kompozycją Concerto- Lendinum, Jakub Jakowicz-skrzypce, Tomasz Strahl- wiolonczela, Filharmonia Łomżyńska pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego Nagroda „FRYDERYK” 2018
- 2020- Monograficzna płyta z kompozycją Nieszpory na Święto Podwyższenia Krzyża na tenor, bas, chór i 10 instrumentów wydana przez Firmę DUX, wyk. Aleksander Kunach-tenor, Dawid Biwo-bas, Polski Chór Kameralny-Schola Cantorum Gedanensis, oraz zespół kameralny Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, dyr. Jan Łukaszewski
- 2021- Płyta „Opus dedicatum” wydana przez Firmę Opus Series z kompozycją Narew -Concerto, w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj