A+ A A-

Pstrąg

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

17 października 2018 r. (środa), godz. 19:00
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

KWARTET SMYCZKOWY IM. ALEKSANDRA TANSMANA:
RAFAŁ DUDZIK – skrzypce
JAKUB GRABE – ZAREMBA – altówka
JOANNA DUDZIK – wiolonczela
oraz
LESZEK SOKOŁOWSKI – kontrabas
KARINA KOMENDERA – fortepian
W programie m.in.: K. Gorski, F. Schubert, M. Farias

WSTĘP WOLNY

    

KWARTET SMYCZKOWY IM. ALEKSANDRA TANSMANA
Powstał w 2008 roku jako jeden z zespołów kameralnych Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Pomysłodawcami powstania i założycielami Kwartetu byli koncertmistrzowie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Artyści propagują muzykę kameralną najwyższej klasy, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji wybitnego polskiego kompozytora A. Tansmana. Członkowie Kwartetu są absolwentami najlepszych polskich akademii muzycznych, gdzie studiowali pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. T. Gadziny, J. Jakimowicz-Jakowicz, prof. I. Wojciechowskiej, prof. W. Promińskiego, prof. I. Albrecht, prof. A. Zielińskiego. Doskonaląc swój warsztat uczestniczyli w studiach podyplomowych i kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów i profesorów należących do czołówki światowej, m. in. M. Jaszwili, T. Tomaszewski, P. Janowski, R. Staar, H. Beyerle, P.  de Clerck, H. Kobayashi, C. Lelong, H.  Rohde, F. Schwartz, J. Diesselhorst, C. Ilea, F. Peticelli, Kwartet Camerata i Philharmonia Quartett Berlin. Z Kwartetem współpracują najwybitniejsi muzycy polscy i zagraniczni jak np. K. Kenner (USA),  prof. T. Strahl. Zespół jest zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale polskie m. in. Laboratorium Muzyki Współczesnej i  Sanus per Artem.
Od 2014 roku zespół koncertuje w składzie:
Rafał Dudzik - I skrzypce
Magdalena Grzyb - II skrzypce
Jakub Grabe-Zaremba - altówka
Joanna Dudzik - wiolonczela

 

 

LESZEK SOKOŁOWSKI
Gry na kontrabasie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie Ryszarda Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) Filia w Białymstoku u Michała Stadnickiego. Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. Klausa Stolla – pierwszego kontrabasisty Fil¬harmonii Berlińskiej.
Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest też kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Prowadzi działalność koncertową współpracując z Kwartetem Camerata, a także Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej „Sinfonia Academica”.
W latach 1996-2012 pełnił na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku funkcję dziekana i prodziekana. W kwietniu 2009 r. otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

KARINA KOMENDERA
Urodziła się w 1987r. w Bielsku-Białej. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. W 2006r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bielsku-Białej w klasie fortepianu prof. Adama Podreza i klasie saksofonu prof. Tomasza Gmyrka. W 2011r. ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na wydziale instrumentalno-pedagogicznym w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Pawła Skrzypka, a w 2012 Studia Managerskie dla Artystów i Twórców Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką nagród specjalnych i wyróżnień m.in. na VII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu, IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, nagród głównych IV Beskidzkich Warsztatów Pianistycznych oraz IX Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych w Warszawie. Dwukrotnie nagradzana stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Kultury i Sztuki miasta Bielska-Białej. W latach 2007-2009 została laureatką 3 stypendiów amerykańskiego instytutu pianistycznego w Californii „Gold Country Piano Institute”, pozwalającego na udział w Kursach Mistrzowskich w Nevada City oraz koncerty solowe w USA. Od 2010r. zaangażowana w projekt Białostockiego Teatru Lalek, spektakl-recital „Chopin-Impresja”, w którym zadebiutowała jako solistka na scenie Broadway LaMama Theatre (Nowy Jork-USA), koncertując później w Tokio Puk Theatre, Hamamatsu Concert Hall, Yaita Kodomonomori(Japonia), Filharmonii Narodowej w Kurganie (Rosja), Teatrze Wielkim w Poznaniu, Vienna Brut Theatre (Austria), Jassi Theatre (Rumunia). Występowała także podczas Festiwalu Mozartowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, również jako solistka z Bielską Orkiestrą Festiwalową.
Koncertuje także jako kameralistka w kraju i za granicą m.in. na scenach w St. Gallen (Szwajcaria), „Gaetano Zinetti Chamber Music Competition” we Veronie (Włochy), Polish-Norwegian Piano Duo Cultural Bridge w Trondheim (Norwegia), Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Nowym Sączu. Trzykrotnie brała udział a trasach koncertowych Bielsko-Biała Gospel Choir (m.in. Wenecja, Rzym, Como, Latina, Neapol). Od 2007r. współpracuje z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej i orkiestrą kameralną Camerata dell` Arte. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u: Grahama Scotta, Thomasa Hechta, Johna Perry`ego, Jorgena Larsena, Kevina Kennera, Anny Maklakiewicz, Andrzeja Artykiewicza, Czesława Stańczyka, Andrzeja Jasińskiego, Stefana Wojtasa, Jerzego Marchwińskiego.
Obecnie jest pianistką Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki i saksofonistką Big-Bandu OIFP-ECS. Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu i Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz jako nauczyciel fortepianu i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj