A+ A A-

Koncert muzyki polskiej

Z OKAZJI OBCHODÓW 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
BLIŻEJ MUZYKI

11 listopada 2018 r. (niedziela), godz. 19:00
Katedra Łomżyńska pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
HANNA ZAJĄCZKIEWICZ – sopran
TOMASZ PILUCHOWSKI – tenor
W programie: pieśni patriotyczne oraz utwory F. Chopina. H. Wieniawskiego, S. Moniuszki

WSTĘP WOLNY

Koncert z cyklu "Bliżej muzyki III edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

HANNA MARIA ZAJĄCZKIEWICZ
Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2001 roku w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyr. prof. Bożenny Sawickiej, która jako dyrygent i pedagog miała największy wpływ na rozwój muzyczny w jej kolejnych latach.
W 2006 podjęła  studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, w klasie  prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Studiowała również śpiew solowy w Conservatorio Statale di Musica „E.F. Dall’Abaco” w  Veronie (Włochy) w klasie  prof. Marii Sokolińskiej-Noto.
W roku 2011 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana.
Jest również absolwentką Wydziału Lekarskiego UMB (2007) oraz Studiów Doktoranckich UMB przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku (2013). Pracuje w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK w Olsztynie.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów m.in. prof. J. Rappe, prof. Izabelę Kłosińską, prof. Bożenę Harasimowicz, prof. M. Sokolińską-Noto, Johanna Tillego (Finlandia), Olga Makarina (Metropolitan Opera NY), S.S. Timpone (Metropolitan Opera NY), Denia Gavazzani (Teatro alla Scala, Mediolan), Pille Lill (Estonia).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ma w swoim dorobku liczne koncerty zarówno pieśniarskie, oratoryjno-kantatowe, jak i operowe. Wykonywała partie solowe w dziełach m.in.: A. Vivaldi „Magnificat”, J.M. Haydn „Missa Sti Aloysii”, J. Haydn „Msza-G-dur”, F. Schubert „Messe B-dur”, S. Moniuszko: „Msza a-moll”, „Des-dur”, „Es-dur”, J. Rutter:„ Gloria”, „Magnificat”, „Requiem”, A. Ramírez: „Navidad Nuestra”, „Misa Criolla”. Śpiewała partie solowe w operach: S. Moniuszko –„Flis”, H. Purcell – „Dido and Aeneas” oraz W.A. Mozart – „Wesele Figara”. Brała udział  w  licznych  festiwalach i cyklach muzycznych m.in. „Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki”, „Moniuszkowski Festiwal Podlasia”, Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi, „Bel Canto” w Nałęczowie, Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, „Chopin e Schumann-Maratone” (Verona), „Concerto Polacco”(Włochy), Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” w Łomży.
Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i za granicą m.in.
- 2007 Wyróżnienie w Moniuszkowskim Konkursie Wokalnym „Pieśń wieczorna”,
- 2010 – I nagroda oraz „Nagroda za Osobowość Sceniczną” w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej Izabeli Branickiej w Białymstoku,
- 2011 – II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Giovani Musicisti „Antonio Salieri” w Legnago (Włochy)
- 2012 – II miejsce na 22° Międzynarodowym Konkursie  Giovani Musicisti „Città di Barletta” (Włochy).
- We wrześniu 2012  otrzymała  Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretacje Muzyki Sakralnej  podczas Międzynarodowego Konkursu Musica Sacra „Beata Paola Montaldi” (Mantova - Włochy); -  w 2013, również w tym konkursie, Nagrodę Finalisty.
- 2014: podczas konkursu Australian Concerto and Vocal Competition zdobyła II miejsce.-
- w roku  2016 otrzymała Główną Nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających w Szczecinie.
- W lipcu br. Otrzymała III Nagrodę podczas Alion Baltic International Music Competition 2018
- w  2014 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców na realizację projektu „Liryka wokalna polskich kompozytorów współczesnych”, której efektem było nagranie i wydanie płyty CD.
 W latach 2011-2014 prowadziła klasę śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim "Szkoła Talentów" w Białymstoku. Jako pedagog i konsultant prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu emisji głosu: od 2012 na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie, zaś od  2016 jest korepetytorem emisji głosu w Chórze „Cantores Varmienses”  przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

 

TOMASZ PILUCHOWSKI
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007 r.) Laureat Internationales Gesangswettbewerb w Berlinie (Deutsche Oper) oraz XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Posiada w repertuarze partie z oper m.in.:Bizeta, Czajkowskiego, Donizettiego, Haydna, Kurpińskiego, Masseneta, Moniuszki, Mozarta, Pendereckiego, Pucciniego,Smetany, Verdiego, a także w operetkach i musicalach J.Straussa, Lehara, Bocka, Bernsteina. Z powodzeniem występuje również w repertuarze oratoryjno-kantatowym, a także kameralnym i pieśniarskim.
Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami (m.in. Andriy Yurkevych, Keri-Lynn Wilson, Miguel Gomez-Martinez, Carlo Montanaro, Lionel Friend, Tadeusz Kozłowski, Marek Moś, Łukasz Borowicz, Jakub Chrenowicz), orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa, Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie) i reżyserami (Keith Warner, Mariusz Treliński, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski, Jerzy Gruza, Emil Wesołowski, Igor Gorzkowski, Jitka Stokalska).
Bierze udział w koncertach i festiwalach w Polsce, m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im.W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonia Kameralna im.W.Lutosławskiego w Łomży, Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Musica Sacra w Warszawie oraz za granicą, m.in. na Węgrzech (Budapeszt), w Estonii (Tallin), Niemczech (Lubeka, Stuttgart, Oldenburg), Austrii (Wiedeń) i na Ukrainie (Lwów).
Śpiewał podczas gal operowych w Warszawie (Viva Mozart), w Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech i w Wiedniu.
Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną oraz Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku.
Od 2009 roku jest związany z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, gdzie występował m.in. w Borysie Godunowie Musorgskiego, Traviacie Verdiego, Madame Butterfly Pucciniego, Diabłach z Loudun Pendereckiego, Strasznym Dworze Moniuszki, Onieginie Czajkowskiego i in.
Jest cenionym wykonawcą muzyki współczesnej, m.in. wystąpił w prapremierach oper „Sudden rain” Aleksandra Nowaka, w reż. Mai Kleczewskiej, na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, „Dzień Świra” Hadriana Filipa Tabęckiego (partia tytułowa), na podstawie dramatu Marka Koterskiego (Teatr Wielki w Poznaniu), w dramatoperze Oresteja wg Ajschylosa (partia Ateny) z muzyką Agaty Zubel, w reżyserii Mai Kleczewskiej, w koprodukcji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Teatru Narodowego w Warszawie oraz w prapremierze opery „Zwycięstwo nad słońcem” Sławomira Wojciechowskiego, w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj