A+ A A-

Pocztówka z Rumunii

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

17 listopada 2018 r. (sobota), godz. 18:30
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

ANTON NICULESCU (RUMUNIA) – wiolonczela
TATIANA BARANOVSKAYA – fortepian
W programie m.in.: K. Gorski, F. Schubert, M. Farias

WSTĘP WOLNY

    

ANTON NICULESCU
Anton Niculescu urodził się w Bukareszcie, jako jedyny syn w rodzinie muzyków. Pierwszych lekcji muzyki udzilał mu ojciec, który był wiolonczelistą-solistą w Bucharest Broadcasting Orchestra. Następnie uczył się u Radu Aldulescu, Antonio Janigro i Daniila Safrana. W wieku 12 lat miał swój pierwszy koncert w Sala Mica R.S.R. w Bukareszcie, jako 14-latek wykonał jako solista koncert E. Lalo z Moldova Philharmonic Orchestra w Jasi. Jest laureatem wielu konkursów, był koncertmistrzem wiolonczel w Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Comunale we Florencji oraz w Teatro V. Bellini w Katanii.
Koncertuje we Francji, Danii, Niemczech, Szwajcarii, Rumunii, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii, Portugalii, na Maderze, w Turcji, na Cyprze, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Grecji, Japonii, Hong-Kongu, Arabii Saudyjskiech, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Korei, Meksyku, Brazylii, Wenezueli, Ekwadorze, Argentynie, Peru, Kazachstanie i Uzbekistanie, występując jako solista z orkiestrami, w zespołach kameralnych oraz grając recitale. Nagrywa dla radia i telewizji.
Jego studenci są od lat zwycięzcami niemieckiego konkursu Jugend Musiziert oraz wielu innych międzynarodowych konkursów.
W Rumunii jest koncertmistrzem wiolonczel w Brasov oraz w Oradea Philharmonic Orchestra. Od 1997 roku jest honorowym członkiem Academia Filarmonica di Bologna we Włoszech, które powstało w 1666 roku.
Jest założycielem rumuńskiej fundacji Euterpe Foundation, która wspiera młodych, utalentowanych muzyków. Jest członkiem The Zurich String Trio, Trio di Vienna oraz Oistrach Ensemble. Gra z takimi pianistami, jak Bruno Canino, Pavel Gililov i wielu innych.
Od 2017 roku jest dyrektorem generalnym Brasov Philharmonic.
Gra na wiolonczeli Pietro Guarnieri – Mantova 1709.

 RICCARDO MUTI
... Impressive professionality and musicality....
MSTISLAV ROSTROPOVICI
... An outstanding cellist with technical perfection and profound understanding....
EUGEN JOCHUM
... He is an artist full of sympathetic understanding musicality and professional technical perfection....
DANIIL SAFRAN
... I had the chance to listent to Anton Niculescu several times, his natural musicality and his masterly technical ability characterize a soloist of high standard...
ZUBIN MEHTA
... Anton Niculescu is a great soloist from all musical points of view, he is in perfect control of his instrument and performing produces a lasting impression on the audience...
RADU ALDULESCU
... A marvellous cellist indeed, a great musician, his technical skill is impressive....
CARLO MARIA GIULINI
... My highest esteem for his art and my very best wishes for success and the future....

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj