A+ A A-

Słoneczna promenada

29 czerwca 2013 r. (sobota), godz. 18:30
Sala Koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2
QUATUOR EUROPA (HISZPANIA):
CRISTIAN IFRIM – I skrzypce
ANNA RADOMSKA – II skrzypce
JERZY WOJTYSIAK – altówka
HERWIG CORYN – wiolonczela
W programie: G. Bizet, P. Sarasate, I. Albeniz, J. Guridi

W RAMACH KONCERTU DEGUSTACJA WINA Z NAWARRY

WSTĘP WOLNY


Koncert dofinansowany
przez Urząd Miejski w Łomży

   

Quatuor Europe powstał w 2000 roku z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, solistów najważniejszych orkiestr europejskich, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej. Pelnią oni funkcje koncertmistrzów i solistów w renomowanych orkiestrach takich jak Belgian RTV Orquestre, Orquesta de Camara del Palau de la Música Catalana,Philharmonia Orchestra of Yale, New Music New Heaven,Orkiestra Filharmonii w Bukareszcie, Orquestra de Euskadi w San Sebastian, Orquesta Sinfonica de Navarra, Grupo Enigma (orkiestra kameralna) w Saragossie.
Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecnie miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra, la Roja y Gipuzcoa)
Członkowie Quatuor Europa uczestniczyli w wielu konkursach muzyki kameralnej zdobywając nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowy Konkurs Kwartetów w Colmar, Muzyki Kameralnej w Belgradzie,Concurs Germans Claret, Concurs de Cambra Sofia Puche w Hiszpanii,oraz jako solisci : Konkurs im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Nicanor Zabaleta w San Sebastian. Brali udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej : Festival de Perigord Noir, Festival de Musica Visual en Lanazarote, Festival Musikaste w Renteria - San Sebastian, Quincena Musical de Donosti , Caper Lubliniensis, Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwal Zespołów Kameralnych w Warszawie.
Wraz z różnymi zespołami i jako soliści dokonali wielu nagrań dla tak ważnych firm dyskograficznych jak Harmonia Mundi, Naxos, Cristal Records, Nimbus, Discoby,Elkar.
Występowali na scenach najważniejszych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki uczestnicząc w wielu podróżach artystycznych realizowanych z grupami kameralnymi jak i z orkiestrami, w których pracują.
Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy zespołu aktywnie udzielają się pedagogicznie, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Belgii oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Od roku 2009 regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski. grając utwory czołowych kompozytorów hiszpańskich i europejskich.
Quatuor Europa współpracuje także z solistami tej rangi jak Peter Verhoyen, Thomas Indelmuhle, Maciej Pikulski, Eva Fontalba, Frank Coryn, Lukasz Krupiński i Vadim Tsibulevsky.
www.quatuoreuropa.es


Cristian Ifrim - I skrzypce / Rumunia - Hiszpania

Urodził się w Bukareszcie i tutaj ukończył wyższe studia muzyczne w klasie skrzypiec i altówki na Uniwersytecie Muzycznym. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich i festiwalach młodzieży muzycznej w swoim kraju, w Niemczech, we Francji oraz w dawnej Jugosławii.
Po ukończeniu studiów podjął pracę jako pierwszy skrzypek w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Bukareszcie, a od 1986 roku jako solista grupy altówek w Orkiestrze Symfonicznej Euskadi w San Sebastian (Hiszpania).
Jest laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów w Colmar, ktorą zdobył wraz z kwartetem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Bukareszcie "Pro- Musica" oraz pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie "Nicanor Zabaleta" w san Sebastian jako skrzypek - solista.
Od roku 1986 współpracuje z hiszpańskim kompozytorem Alberto Iglesias, nagrywając ścieżki dżwiękowe do filmów Almodovara, Medema i innych ważnych reżyserów kina hiszpańskiego. Prezentował ten rodzaj muzyki wielokrotnie na Festiwalu Musica Visual na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) oraz na Festiwalu Muzyki Filmowej w Maladze.
Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi zapraszany jako solista skrzypiec i altówek (Lille, Sewilla, Bukareszt, Bordeaux, Pampeluna, Rzym).
Prowadzi także działalność kameralną z "Cuarteto Amadeus" oraz "Claret Piano Quartet", który tworzy wraz ze znakomitymi muzykami hiszpańskimi, Gerardem i Luisem Claretem oraz Maruxa Llorente. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Hiszpanii, we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Azji oraz dokonał wielu nagrań dla najważniejszych firm dyskograficznych w Europie.
Cristian Ifrim występuje także jako solista grając recitale i koncerty wieloma orkiestrami oraz prowadzi działalność pedagogiczną, będąc powszechnie cenionym i uznanym wykładowcą, zapraszanym na wiele kursów mistrzowskich dla młodzieży.
W roku 2011 otrzymał katedrę skrzypiec w Wyższej Szkole Muzycznej w Pampelunie (Nawarra).
Gra na skrzypcach Pierre Silvestre 1848 i altówce Giuseppe Guadagnini 1782.
www.cristianifrim.es


Anna Radomska-Gardyjas - II skrzypce / Polska - Hiszpania
Rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat w rodzinnym mieście Lublinie w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie prof.Teresy Staniak oraz prof. Oskara Ruppla.
Kontynuowała studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. S. Czermaka, a następnie w Warszawie w klasie prof. M. Słubickiej i M. Rezler.
Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem znakomitych pedagogów takich jak Z. Bron, O. Krysa, T. Wroński, Z: Zienkowski. Brała udział w wielu festiwaalch muzycznych w kraju i zagranicą (Olsztyn, Torun, Bydgoszcz, Bareuth, Zurich, Schruns, San Sebastian, Peralada, Renteria, Toledo, Capbreton etc.).
Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Operze Kameralnej w Warszawie, a od 1989 roku jest solistą drugich skrzypiec w Orkiestrze Symfonicznej Nawarry. Mieszka w Pampelunie (północna Hiszpania).
Oprócz pracy w orkiestrze prowadzi szeroką działalność kameralną będąc członkiem - założycielem Quinteto Clásico de Pamplona, orkiestry kameralnej Camerata del Reyno de Navarra oraz orkiestry Europa Musicale. Współpracuje także z chórem Capilla de Musica przy Katedrze w Pamplonie, zespołem o ponad 700 - letniej tradycji. Z zespołami tymi podróżowała niemal po całej Europie, a ostatnio koncertowała w najważniejszych salach koncertowych Chin. Dokonała również wielu nagrań dal RTV Española i współpracuje z czołowymi kompozytorami Hiszpanii, dedykując również część swoich zainteresowań na odszukiwanie zapomnianych utworów kompozytorów nawarryjskich i baskijskich. W tym celu ścisle współpracuje z archiwum Musikaste w Rentiera.
Prowadzi także działalność pedagogiczną, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Navarzrze i Kraju Baskow.
Od 2006 roku pełni honorowo funkcję doradcy do spraw kultury przy Konsulacie Honorowych Rzeczpospolitej Polskiej dla Nawarry, Kraju Basków oraz la Rioja.
Gra na skrzypcach Mattias Albani 1706.
 

Jerzy Wojtysiak - altówka / Polska - Hiszpania
Studiował w klasie altówki pod kierunkiem profesorów: I.Bertfelda, D.Rutkowskiego, Z.Fremana, początkowo w Szczecinie , a następnie w Łodzi.
Studia wyższe ukończył w Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi. Będąc jeszcze studentem podjął współpracę z renomowanymi orkiestrami: Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Łódzkiej oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Występował także w Polskiej Orkiestrze Kameralnej W.Rajskiego, orkiestrze Pro Musica z. Friedmana oraz Płockiej Orkiestrze Kameralnej. Następnie przez wiele lat pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej.
W latach osiemdziesiątych wyjechał z kraju. Mieszkał i pracował we Włoszech, grając w orkiestrze A.Toscanini w Parmie.
Od roku 1985 mieszka na stałe w Hiszpanii. Tutaj rozpoczął pracę w orkiestrze symfonicznej Księstwa Asturias w Oviedo, aby następnie od 1989 roku występować jako solista grupy altówek w orkiestrze symfonicznej
im. Pablo Sarasatego w Pampelunie w prowincji Nawarra.
Brał udział w wielu tournee zagranicznych tych zespołów, grając w najważniejszych salach Europy, Ameryki i Azji, a także dokonał wielu nagrań dla znaczących firm dyskograficznych. Występował na rozlicznych festiwalach muzycznych Europy. Miał okazję współpracować z wieloma wybitnymi solistami oraz dyrygentami.
Dużą część swojej działalności muzycznej poświęca kameralistyce.
Jest założycielem takich zespołów jak “The Beethoven String Trio”, Cuarteto “Sarasate”, Quinteto “Chopin”, Sexteto “Tchaikovski”, Octeto “Mendelshoon”,“Camerata Sarasate” oraz orkiestr kameralnych “Concerto”, “Ludwig Kammer Orchester” i orkiestry symfonicznej “Ludvig Symphony Orchestra”.
Na kanwie pedagogicznej wykształcił wiele pokoleń młodych altowiolistów, będąc profesorem w konserwatoriach w Gijon, Victoria oraz w Pampelunie.
Gra na altówce Gaffino Cto di Caftanery de 1748


Herwig Coryn - wiolonczela / Belgia - Hiszpania
Urodził się w Belgii, w rodzinie z tradycjami muzycznymi.
Rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku siedmiu lat i będąc uczniem Ostend Conservatoire w wieku dwunastu zdobył nagrodę Bulcke - Kenipel.
Majac 17 lat podjął studia w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem, kontynuując następnie naukę w Paryżu jako student M. Rostropowicza oraz M.Drobinsky, a także w Wiedniu, Nicei i Sionie.
Grając jako pierwszy wiolonczelista w Młodzieżowej Orkiestrze Flandrii, rozpoczął karierę jako wirtuoz – solista, dając od tego momentu koncerty solistyczne z wieloma zespołami w Belgii i Holandii..
W 1987 roku został przyjęty do jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie "I Fiamminghi", z którą koncertował w najważniejszych salach świata (Musikverein w Wiedniu,Filharmonia Berlinska, Royal Albert Hall w Londynie, Metropolitan w Nowym Jorku, Bejing Concert Hall...)
Przez wiele lat był także solistą wiolonczel w Belgijskiej Orkiestrze Radia i Telewizji oraz wykładał w Royal Conservatoire w Antwerpii.
Od 2001 współpracuje jako solista grupy wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Navarry i wraz z wybitnymi muzykami hiszpańskimi tworzy Beethoven Klavierquartett. Regularnie tez zapraszany jest jako solista do Orkiestry Narodowej Katalonii w Barcelonie.
Oferuje wiele koncertów jako solista, grając z orkiestrami w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Nagrał także wiele płyt dla najważniejszych firm dyskograficznych.
Niezwykle ceniony jest jako pedagog, pelni funkcję stałego konsultanta w Młodzieżowych Orkiestrach Katalonii i Kraju Basków.
Wraz z amerykańskim altowiolistą P.Cortese dokonał w roku 2007 nagrania płyty, która została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę międzynarodową (recenzje w Strad, Fanfare itp).
Wkrótce nastąpi ukazanie się jego najnowszego nagrania z Suitami na wiolonczele solo J.S. Bacha.

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj