A+ A A-

Prawykonanie

3 kwietnia 2014 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
– dyrygent

KLAUDIUSZ BARAN  akordeon
W programie m.in.: E. Sielicki - Koncert akordeonowy (prawykonanie), A. Piazzolla - Oblivion

KLAUDIUSZ BARAN
Urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire "Paul Dukas" w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnay'a.

Jest laureatem m. in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym  w Katowicach w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym  w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu  w  1997 r.

Uczestniczył w wielu festiwalach m. in. Festiwalu "Warszawska Jesień" "Koncercie Roku" w galerii Porczyńskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, "Forum Lutosławskiego" w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Musica Moderna" w Łodzi, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Serbia), Festiwalu "Bajan i bajaniści w Moskwie, "Brawo Maestro" w Kąśnej Dolnej, "Skrzyżowanie Kultur"  w Warszawie,"Dialogu Czterech Kultur" w Łodzi,  "EXPO 2008" w Saragossie, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Petersburgu, "Sezonie Kultury Polskiej" w Rosji, "Tango Festival y Mundial de Baile" w Buenos Aires  i wielu innych.

Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Jeleniogórskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą AUKSO, "Capellą Bydgostiensis", "Concerto Avenna", Camerata Academia, "Capellą Premisliensis", Orkiestrą "Vratislavia, Dresdner Philharmoniker, Philharmonie Greiz-Reichenbach, Philharmonie Meinengen, "Fresco Sonare", Orkiestrą Polskiego Radia "Amadeus", Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną,Orkiestrą Filharmonii we Władymirze, Lwowską Orkiestrą "Akademia", pod dyrekcją m. in. Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Reinberta de Leeuv, Agnieszki Duczmal, Michała Nesterowicza, Stefana Fraasa, Reinholda Petersena, Zsolta Hamara, Jiri Malata, Charlesa Oliveri-Munroe, Adama Klocka, Zygmunta Rycherta, Lucasa Visa, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Krzysztofa Urbańskiego, Daniela Raiskina, Stefanosa Tsialisa, Mirosława Skoryka, Hectora Guzmana i innych.

Wspólnie  koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Tomasz Tomaszewski, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jabłoński, Piotr Pławner, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Wadim Brodski, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar, Royal String Quartet, Kwartet "Bell'Arte".

W marcu 2009 roku miał okazję wykonać "Siedem słów Chrystusa na Krzyżu" Sofii Gubaiduliny w obecności kompozytorki.

Jest członkiem i założycielem takich zespołów jak: Tangata Quintet z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.

Występował solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju - we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Norwegii, Chinach i Argentynie.

Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Serbia).

W 2003 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi  i   kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2003" w kategorii -"Najlepszy album - muzyka kameralna".

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jak również muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.

Jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora, gdzie w latach 2002-2005 pełnił funkcję Kierownika Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki, od 2008 roku pełnił obowiązki Prodziekana, a od 2011 Dziekana Wydziału Instrumentalnego.

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj