A+ A A-

Wiosennie i romantycznie

24 kwietnia 2014 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
GABRIELE PEZONE (WŁOCHY) – dyrygent
BEATA HALSKA-LE MONNIER (FRANCJA) – skrzypce

W programie m.in.:  P. Sarasate - Fantazja z opery „Carmen”, Romans andaluzyjski i Melodie cygańskie, A. Zarzycki - Mazurek

 GABRIELE PEZONE
Gdy był młody zdobywał swoje pierwsze nagrody na konkursach kompozycji. W międzyczasie całe jego zainteresowanie muzyką skupiło się na muzyce ludowej: od 1998 do 2000 grał w kapeli w swoim rodzinnym mieście na instrumencie squeeze-box, z którą występował we Włoszech i pozostałych krajach całej Europy.

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie Antonio Lucianiego (ucznia Vincenzo Vitale), oraz w 2008 roku ukończył Studia na Wydziale Romanistyki w Konserwatorium im. O. Respighiego. Następnie kształcił się pod kierunkiem Alessandra Ammari i Roberto Prossedi, z którym wykonał koncert na cztery ręce podczas "Festival Pontino 2009". Obecnie uczy się w klasie organów i kompozycji organowej w klasie Luigi Sacci (ucznia Fernando Germaniego). Studiuje również kompozycję, kontrapunkt i fugę w klasie Alberto Meoli, muzykę chóralną i dyrygenturę w klasie Mauro Bacheriniego oraz improwizację organową w klasie Stefano Rattiniego.

Studiował także dyrygenturę orkiestrową w klasie Narciso Sofii, Manlio Benziego, Nicola Samali i Deiana Pavlova; pod ich kierunkiem dyrygował Corelli Chamber Orchestra w "La Cenerentola" (G. Rossini), "Don Pasquale" (G. Donizetti), "Weselu Figara" i "Don Giovannim" (W.A. Mozart) oraz Vidin State Philarmonic Orchestra (Bułgaria) w I, IV, V, VI i VII Symfonii L. van Beethovena oraz III Symfonii "Szkockiej" F. Mendelsshona.

Jest założycielem On jest założyciel Orkiestry Kameralnej "Citta di Fondi" i "SoundTrack Ensemble", zespołu instrumentalnego złożonego z młodych muzyków z Południowego Lacjum. Jest sekretarzem Komisji Muzyki Sakralnej oraz Śpiewu" w Archidiecezji Gaeta i organistą tej samej Archidiecezji. Ukończył 3-letnie studium dyrygentury muzyki liturgicznej pod kierunkiem Marco Frisina. Jest prezesem Stowarzyszenia Muzycznego Sergieja Rachmaninowa i Ferruccio Busoniego, z którym zorganizował wiele wydarzeń kulturalnych.

W 2006 roku z kompozycją "Mozarteum" wygrał V edycję Międzynarodowej Nagrody "Giuseppe Sciacca", prestiżową nagrodę przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Jest dyrektorem artystycznym "settimana Culturale Fondana" (Tygodnia kultury w Fondi), który prezentuje 40 wydarzeń kulturalnych w ciągu 8 dni, Kursów mistrzowskich "InFondi Musica" oraz członkiem "Campus Internazionale di Musica di Latina". Był agentem artystycznym musicalu "Wojtyla generation love rock" (muzyka i słowa Raffaele Avallone). Wiele z jego występów był transmitowanych w telewizji SAT2000, Radio Maryja i TVP. Wraz z Leone Keith Tuccinardim tworzy "Duo Pianistico Pontino", z którym ostatnio występowali w Pescara, Teramo, Rzymie i Mediolanie, odnosząc wielki sukces. Oprócz działalności artystycznej, uczy również gry na fortepianie w "ARS" Musical Studies Centre w swoim rodzinnym mieście.

Kończy również studia na Wydziale Inżynierii Komputerowj "Sapienza" na Rzymskim Uniwersytecie.

 

BEATA HALSKA-LE MONNIER
… absolutnie fantastyczna gra…olsniewajaca technika i nieskazitelna intonacja…
/ Selekcja THE STRAD /

Beata Halska proponuje tutaj wizję tryskającą energią, wrażliwą z ogromnym zaangażowaniem, ukazuje ona prawdziwe mistrzostwo.
/ DIAPASON /

Jest znaną i renomowana skrzypaczką, zamieszkałą na stałe we Francji.

Ukończyła Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu, otrzymując premier prix  w klasie prof. Jean Fourniera i następnie w wyniku wygranego konkursu otrzymuje stypendium na studia podyplomowe u Gerarda Pouleta.

Jej rozwój artystyczny był również kształtowany przez tak wybitnych pedagogów jak: J.Jankelewicz, H.Szeryng ,Y .Menuhin , S.Vegh , J.Gingold .

Działalność koncertowa Beaty Halskiej jest promowana przez prestiżowe fundacje: Fundację Menuhina, Philippe Morris`a oraz Fundację Kultury.

BEATA HALSKA – LE MONNIER otrzymuje czolowe nagrody na miedzynarodowych konkursach w Neapolu i Bresci. Za wybitne osiagniecia artystka otrzymuje prestizowa nagrode FONDATION de FRANCE.

Zapraszana przez miedzynarodowe festiwale muzyczne m.in. w: Menton, Le Touquet, Montpellier, Bordeaux, Warszawską Jesień , Festiwal Mozartowski w Paryżu , Flaneries Musicales w Reims, Muzyka w Starym Krakowie.

Ma na swoim koncie nagrania fonograficzne entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodowe media. Jeden z najwazniejszych miedzynarodowych miesięcznikow The STRAD w LONDYNIE poswieca jej artykul entuzjastycznie kometujacy interpretacje koncertu A.TANSMANA nagranego jako prapremiera swiatowa dla firmy OLIMPIA. Jej nagrania DVD i CD sa rowniez promowane przez znaczace miesieczniki Diapason i Le Monde de la Musique w Paryżu.

Skrzypaczka koncertowała w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in. w: Theatre des Champs – Elysees, L`Opera Comique,  Salle Gaveau, Philharmonie de Versailles, G.Verdi w Mediolanie,  Theatre Saint – Louis w Lizbonie, Suntory Hall w Tokio, Teatr Wielki w Brescii w sali Gewandhausu w Lipsku.

Beata Halska również stale koncertuje jako solistka i koncertmistrzyni z orkiestrą kameralną Solistes de Versailles. W dziedzinie kameralnej koncertuje także z mężem Bernardem Le Monnier- w duecie « Violons deVersailles«  oraz w zalożonym przez siebie kwartecie « Leonore«  promowanym przez merostwo w Levallois- Perret.

Artystka dziala na rzecz propagowania muzyki polskiej we Francji w Association Musifleuves oraz w Stowarzyszeniu Polskich Artystow Muzykow w Paryzu jako wice prezydent.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj