A+ A A-

Muzyka na wakacje - Latynoskie rytmy

28 czerwca 2014 r. (sobota), godz. 18:30
Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A
ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2013/2014

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
ANDRZEJ AFFELTOWICZ – dyrygent


ARNALDO SAVEGNAGO & QUINTETO MUSIART (BRAZYLIA):
ARNALDO SAVEGNAGO – cavaquinho
YÁSKARA SPERHACKE – wokal
FABRÍCIO LUÍS SAVEGNAGO – cavaquihno
FERNANDO SAVEGNAGO – gitara
ALEXANDRE POMPERMAIER – klarnet
ANDRÉ LUÍS MICHALSKI – perkusja

W programie: przeboje muzyki latynoskiej

WSTĘP WOLNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
KONCERT W RAMACH CYKLU „MUZYCZNY RELAKS”
Dofinansowano przez Urząd Miasta Łomża w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na rok 2014.

ANDRZEJ AFFELTOWICZ
Dyrygent. W 1980 roku został absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie - najpierw w klasie waltorni, a później w 1984 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów dyrygenckich w klasie prof. Stanisława Wisłockiego.

Dwukrotnie uczestniczył w Festiwalu Młodych Muzyków w Bayreuth, a dalej - w 1991 roku doskonalił sztukę dyrygencką w ramach kursu mistrzowskiego w Tanglewood pod kierunkiem S. Ozawy, G.Meyera, L. Fleischera.

W latach 1980-84 pracował jako instrumentalista w orkiestrze Warszawskiej Opery Kameralnej, a w latach 1984-87 pełnił funkcję asystenta dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Przez kolejnych 5 lat, będąc dyrygentem Opery śląskiej, występował gościnnie w wielu teatrach operowych Polski i zagranicy (m.in. w Halle i we Lwowie). Obecnie jest dyrygentem gościnnym Das Simfonie Orchester Berlin - orkiestry, z którą od 1996 roku regularnie występuje w Berlińskiej Filharmonii.

Andrzej Affeltowicz współpracował również z takimi zespołami w kraju jak m.in. Filharmonia Narodowa, Krakowska, Poznańska, WOSPR w Katowicach, czy orkiestry radiowe w Krakowie i Warszawie, z którymi dokonał nagrań archiwalnych.

Występował ponadto w Danii, Austrii, Niemczech, Anglii. Od 1988 roku prowadzi Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną.

 

 

QUINTETO MUSIART
Quinteto Musiart jest zespołem choro z miasta Erexim, znajdującego się na południu Brazylii.  Założycielem i spiritus movens wszelkich poczynań grupy jest Arnaldo Savegnago - kompozytor, nauczyciel gry na gitarze, na co dzień związany ze Szkołą Muzyczną Conservatório Musical Concórdia, szkołą która ma prawie 50 lat tradycji nauczania muzyki na południu Brazylii. Savegnago już od wielu lat poszukiwał sposobu, aby zaciekawić mieszkańców prowincji stanu Rio Grande do Sul muzyką. Kiedy spróbował to zrobić z choro, był zaskoczony ciepłą reakcją publiczności. "Zmiana energii była niesamowita, nawet dzieci w wieku od 8 do 10 lat przyszły na scenę porozmawiać z muzykami i zobaczyć z bliska cavaquinho." Arnaldo zauważył że akceptacja choro przez publiczność była o wiele większa niż na jego dotychczasowych koncertach, opartych głównie na muzyce na gitarę solo. Po tym wydarzeniu członkowie zespołu zdecydowali skoncentrować się na tym stylu i tak narodziła się obecna formacja Quinteto Musiart. Muzycy rozpoczęli ścisłą współpracę w 2008 roku i od tego czasu tworzą, udoskonalają swoją grę, nagrywają płyty, podróżują i koncertują w różnych zakątkach stanu Rio Grande do Sul i Santa Catarina.

Choro zawiera elementy samby i muzyki popularnej, a jednocześnie, tak naprawdę, jest muzyką poważną. To połączenie doskonale pasowało do oczekiwań publiczności jak i Savegnago. Według niego choro jest wesołym, wibrującym rytmem. Nie jest męczący, zazwyczaj przypomina taniec dzięki czemu pobudza ciekawość do muzyki i jest zrozumiały dla szerokiego grona słuchaczy.

Wszystkie aranżacje i kompozycje zespołu Quinteto Musiart są owocem pracy Arnaldo Savegnago. W Erexim, małym miasteczku na południu Brazylii, zespół Musiart jest prawdziwą perełką.

Arnaldo Savegnago / cavaquinho
Gitarzysta klasyczny i kompozytor, kształcił się pod okiem renomowanych profesorów w kilku krajach. Był uczniem mistrza Henrique Pinto w São Paulo, gdzie studiował i rozwijał swoje możliwości techniczne, a także rozszerzał swój repertuar gitarowy. Nagrał kilka płyt CD z utworami na gitarę solo, jak również z uczestnictwem innych instrumentów. W swoim dziewiątym albumie artysta prezentuje zupełnie nowy język muzyczny - choro. Przejście z gitary na cavaquinho i kompozycję utworów tego rodzaju muzyki było jego osobistym wyborem.
"Język muzyczny choro, który jest na wskroś brazylijski, pozostaje łatwy do zrozumienia dla ogółu społeczeństwa i w konsekwencji znacznie przyjemniejszy; poza tym, bardzo ważny jest udział pozostałych instrumentalistów".

Yáskara Sperhacke / wokal
Ukończyła Universytet Passo Fundo na Wydziale Sztuki. Studiowała Fortepian Klasyczny i Kształcenie Śpiewu Lirycznego pod okiem profesorów brazylijskich i niemieckich. Pracowała przez sześć lat na zlecenie dla Teatru Operowego w Hannoverze (Dolna Saksonia) i przez jedenaście lat dla Teatru Operowego Hof (Bawaria). Zrealizowała ponad 100 koncertów w Brazylii i w Niemczech. Po tych latach pozostawiła europejskie sceny i wróciła do swojej rodzinnej ziemi - miasta Erexim, gdzie aktualnie stanowi część Kwintetu Musiart, jako wokalistka. W maju 2010 roku uczestniczyła w nagraniach do ósmego albumu Arnaldo Savegnago, zatytyłowanego "Choro&EnCanto". W styczniu 2012 roku uczestniczyła w nagraniach do dziewiątego albumu - "Brasileiríssimo" z utworami Arnaldo Savegnago.

Fabrício Luís Savegnago / cavaquinho
Gitarzysta i cavaquinista. Studiował muzykę w Konserwatorium Francisco Manuela da Silvy, przy Szkole São José, w Erexim, gdzie był uczniem swojego ojca, Arnaldo Savegnago. Przez kilka lat grał na trąbce w Orkiestrze Dętej Miasta Erexim. Brał udział w trzech albumach Arnalda Savegnagi, jako cavaquinista wyznaczający rytm. Przejście z gitary w kierunku cavaquinho dokonało się także za przyczyną jego ojca. Ukończył medycynę na Uniwesytecie Federalnym Stanu Rio Grande do Sul (UFRGS) i obecnie pracuje jako chirurg naczyniowy.

Fernando Savegnago / gitara
Gitarzysta klasyczny, uczestniczył w kilku seminariach gitarowych pod przewodnictwem Mistrza Henrique Pinto, w Montenegro. Studiował między innymi Teorię i Kształcenie Słuchu oraz ukończył kurs gitarowy w Konserwatorium Francisco Manuela da Silvy, przy Szkole São José w Erexim, gdzie był uczniem swojego ojca, Arnaldo Savegnaga. Uczestniczył w nagraniach siódmego, ósmego i dziewiątego albumu, jako gitarzysta. Jest członkiem Chóru Acorde de Erexim, gdzie aktualnie występuje jako solista. Kształcił się w dziedzinie medycyny na Uniwersytecie Passo Fundo i aktualnie pracuje jako chirurg naczyniowy.

Alexandre Pompermaier / klarnet
Wykształcenie muzyczne zdobył w Miejskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Osvalda Engela, Erexim. Swoje umiejętności w grze na klarnecie doskonalił na Uniwersytecie Federalnym Stanu Rio Grande do Sul (UFRGS), pod okiem renomowanych profesorów. Uczestniczył w Warsztatach Klarnetowych w kilku stanach, między innymi w Santa Catarina. Obecnie pracuje jako nauczyciel instrumentu w kilku szkołach regionu Rio Grande do Sul.

André Luis Michalski / instrumenty perkusyjne
Technik w dziedzinie rachunkowości w ustawodawstwie podatkowym. Uczestniczył w kilku kursach księgowości na Uniwersytecie URI, Erexim. Występuje jako perkusista w zespole Musiart od  2010 roku, z którym uczestniczył w nagraniach ósmego i dziewiątego albumu.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj