A+ A A-

Inauguracja sezonu artystycznego 2013/2014

LUTOSŁAWSKI IN MEMORIAM
26 września 2013 r. (czwartek), godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
GIUSEPPE BRUNO (WŁOCHY) – dyrygent
VALENTINA RENESTO (WŁOCHY) – saksofon
RAFAŁ ŻURAKOWSKI – tenor
W programie: W. Lutosławski, B. Bartok, A. Głazunow, R. Schumann

WSTĘP WOLNY


GIUSEPPE BRUNO
Giuseppe Bruno ukończył z wyróżnieniem studia w klasach fortepianu, kompozycji i dyrygentury u profesorów Specchi, Zangelmi i Taverna. Studiował również fortepian u Paolo Bordoniego oraz dyrygenturę u Leopolda Hagera. Brał udział w seminarium w zakresie kompozycji w IRCAM w Paryżu. Przez wiele lat występował jako pianista zarówno w różnych zespołach kameralnych jak i solo, koncertując z wieloma ważnymi orkiestrami we Włoszech, USA, Grecji, Rumunii i Niemiec z repertuarem obejmującym twórczość od Mozarta aż do Dallapiccoli. W latach 1987-1992 występował rokrocznie na festiwalu "Due Mondi" w Spoleto (Włochy), a w 1988 brał udział w Charleston Festival (USA).

W 1991 roku Giuseppe Bruno otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Rzymie, natomiast w 1992 roku otrzymał II nagrodę na Konkursie "Viotti" w Vercelli (Włochy) występując razem ze skrzypkiem Alberto Bolognim. Nagrywał dla wytwórni: Nuova
Fonit Cetra, Diapason, SAM, Bongiovanni, Ars publica, Ars Musici, Tactus, Sheva Collection, oraz dla Telewizji RAI, szwajcarskiego i włoskiego radia oraz Radia WDR. Współpracował z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Alkis Baltas, Spiros Argiris, Franz
Lamprecht, Corneliu Dumbraveanu, Franz Krager, Pasquale Valerio,
Juri Yanko, skrzypkiem Sashko Gawriloffem, śpiewakami Gailem Gilmorem i Victorem von Halem oraz z Oktetem Berlińskiej Filharmonii.

Obecnie jest członkiem zespołu "Trio Petrarca". W ciągu ostatnich kilku lat został uznany za cenionego dyrygenta we Włoszech i za granicą - niedawno miał okazję dyrygować I symfonią Brucknera w Filharmonii Kijowskiej.

Stworzył orkiestracje i transkrypcje wielu dział, a Universal Edition Wien wydało jego wersję Tria "Purgatorio" z X symfonii Gustawa Mahlera. Giuseppe Bruno jest obecnie dyrektorem Konserwatorium Giacomo Pucciniego w La Spezia we Włoszech.

VALENTINA RENESTO
Valentina Renesto bardzo wcześnie rozpoczęła naukę gry na saksofonie studiując jazz w klasie Andrei Imparato, kontynuując studia w grze klasycznej w Konserwatorium A. Boito w Parmie w klasie profesora Massimo Ferragutiego. Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium G. Pucciniego w La Spezia w klasie Marco Falaschiego. Podczas studiów występowała w trio, kwartetach i większych zespołach saksofonowych oraz w orkiestrze dętej.

Posiada dwa tytuły magistra w specjalności saksofonu - jako nauczyciel o solistka. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: M. Ferragutiego, J.Y. Formeau, M. Marziego, A. Taverniniego, F. Morettiego, G. Scarlattiego, M. Falaschiego. W latach 1999-2010 była solistką (saksofon sopranowy) w zespole "Everytime Saxophone Ensemble" prowadzonym przez A. Bacciego oraz saksofonistką altową w Kwartecie I. Albeniza, stworzonego i prowadzonego przez A. Fabbriego. W 2010 roku założyła "ExclusIVe Quartet" (saksofon sopranowy), z którym koncertuje obecnie w całych Włoszech. W 2012 wykonała Koncert saksofonowy Głazunowa z Rodam Chamber Orchestra. Dokonała wielu prawykonań dzieł kompozytorów współczesnych, często dedykowanych jej kwartetowi.

 

 

 

 RAFAŁ ŻURAKOWSKI
Śpiewak - tenor, pianista, pedagog, prowadzący intensywną działalność koncertową i pedagogiczną. Urodził się w Opolu, gdzie we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, i tu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Studia pianistyczne rozpoczął na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Obidowicza, pogłębiając je na kursach mistrzowskich u Wiktora Mierżanowa i Aleksieja Orłowieckiego w zakresie interpretacji dzieł Bacha, Brahmsa, Rachmaninova, Liszta.
W trakcie trwania studiów pianistycznych zainteresował się sztuką wokalną, która stała się jego pasją. Zaowocowało to  podjęciem równoległych studiów wokalnych na tejże akademii pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swój kunszt wokalny doskonalił także w Hochschule für Musik w Wiedniu u profesora Sebastiana Vittucci'ego, na licznych kursach mistrzowskich oraz kontakt z osobowościami  prof. G. Kahry'ego, prof. T. Żylis-Garę, i prof. Christiana Elsnera. Jest laureatem V Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Współpracował z większością polskich orkiestr, a także  z operą dolnośląską w której debiutował rolą Alfreda opery Traviata G.Vediego.

Koncertował na wielu festiwalach muzycznych m.in.: na  Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans,  Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Eurosilesia,  Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju,  Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu,  Międzynarodowym Festiwalu Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in memoriam , a także na Dniach Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, Festival International de Musique Sion Valais, na Dniach Muzyki i Kultury Żydowskiej w Opolu i Festiwalu Polskich Kompozytorów Zapomnianych, Opolskich Dniach Oratoryjnych, współpracując ze Shlomo Mintzem, Dalią Atlas, Peterem Fangerem, Friedemanem Bohme, Bogusławem Dawidowem, Wiesławem Ochmanem, Zygmuntem Rychertem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, a także Krzysztofem Jakowiczem. Wielokrotnie koncertował pod batutą swojego brata Bartosza Żurakowskiego, wykonując partie oratoryjno kantatowe jak również podczas gal operowych. Koncertował we Włoszech, Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Czechach, Szwajcarii, Danii.

W kręgu zainteresowań artysty obok liryki wokalnej wielu narodów,  jest muzyka oratoryjno-kantatowa, różnych epok i stylów. Ma na swym koncie nagrania radiowe i telewizyjne oraz płytowe. Obok działalności pedagogicznej pełni również funkcję konsultanta wokalnego Chóru Filharmonii Opolskiej.

 


Koncert w ramach cyklu "Witold Lutosławski i Jego Inspiracje". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj