A+ A A-

Muzyka Pana Witolda

MUZYKA PANA WITOLDA
Familijny koncert mikołajkowy
5 grudnia 2013 r. (czwartek), godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
MANFREDO DI CRESCENZO (WŁOCHY) – dyrygent
BOGUMIŁA DZIEL-WAWROWSKA – sopran
W programie m.in.: piosenki W. Lutosławskiego

WSTĘP WOLNY


MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.

Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.

Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).

Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.

Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.

Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz "RTL" w Niemczech.

Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.

Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.

Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: "15 Prove d'esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale" oraz "210 Dettati Melodici", wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.

w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.

Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.

Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu "I Luoghi della Musica", który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu "Castellamar’Adriatico... La Musica fra Passato e Presente", który odbywał się w Museo d'Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu "Propezzano Opera Festival", odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.

Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.

2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.


BOGUMIŁA DZIEL-WAWROWSKA
W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappe w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska), Jagna Sokorska-Kwika (Niemcy). Jest laureatką wielu konkursów.
W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w roku 2003 wyróżnienie
na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie, w 2006 r. wyróżnienie na Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2008 r. III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów wokalnych, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta.
Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych
w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Ukraina). Artystka śpiewa repertuar z różnych epok, od baroku do współczesności: pieśni, arie i duety operowe, operetkowe i musicalowe. Bierze udział w koncertach kameralnych i symfonicznych. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in. z: Łukaszem Borowiczem, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Agnieszką Duczmal, Shlomo Mintz’em, Markiem Mosiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tadeuszem Wicherkiem. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi: Warszawska Jesień, Muzyka w Katedrze (Kołobrzeg), Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater (Częstochowa), Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Wygiełzów-Lipowiec), Letni Festiwal Pieśni i Kompozytorów Polskich (Warszawa), Festiwal Muzyki Dawnej (Zamek Królewski w Warszawie), Festiwal Pasyjny Crucifixus Est... (Warszawa), Festival International de Musique Sion Valais (Szwajcaria).W sezonie 2007/2008 występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a od marca 2009 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski” (Rosina) G. Rossiniego, „Straszny dwór” (Hanna), „Verbum nobile” (Zuzia) S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” (Hudel) J. Bock'a, „Wesoła wdówka” (Hanna Glawary) F. Lehara, „Księżniczka czardasza” (Stasi, Silva) E. Kalmana. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

 


Koncert w ramach cyklu "Witold Lutosławski i Jego Inspiracje". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj