A+ A A-

Uroczyste zakończenie kampanii edukacyjnej "Barwy muzyki"

21 listopada 2013 r. (czwartek), godz. 12:00
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
KAŁUDI KAŁUDOW (BUŁGARIA) – tenor
ANNA DYTRY – sopran
W programie m.in.: słynne arie i duety operoweKAŁUDI KAŁUDOW
Urodził się w Warnie (Bułgaria). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Sofii w klasie śpiewu prof. Liliany Żableńskiej. Naukę śpiewu kontynuował u znakomitego bułgarskiego tenora Nicoli Nicolova. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutował na scenie Opery Sofijskiej (partią Alfreda z opery G. Verdiego „La Traviata”), z którą związany był przez kilka następnych sezonów. W tym okresie został laureatem kilku znaczących konkursów wokalnych (m.in. w Genewie i Moskwie), co ułatwiło mu drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.
W jego repertuarze znajdują się liczne partie tenorowe z oper Verdiego (La Traviata, Don Carlo, Ernani, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Nabucco, Attila, Makbet, Rigoletto, Trubadur, Aida),  Pucciniego (Manon Lescaut, Cyganeria, Tosca, Madama Butterfly, Turandot), Mascagniego (Rycerskość wieśniacza), Leoncavalla (Pajace), Bizeta (Carmen, Poławiacze pereł), Ponchiellego (Gioconda), Giordano (Andrea Chenier). W swoim repertuarze posiada także szereg partii z dzieł oratoryjno – symfonicznych.
Kałudi Kałudow występuje na najznakomitszych scenach operowych i estradach koncertowych na świecie, są to m. in. La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Wiedniu, czołowe sceny Niemiec (Hamburg, Monachium, Berlin, Frankfurt), Francji, Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Bułgarii, Polski, a także USA, Australii, Japonii i Korei. Występował razem z tak znanymi śpiewakami jak Maria Chiara, Mirella Freni, June Anderson, Cheryl Studer, Eliane Coelho, Placido Domingo, Nicolai Ghiaurov, Renato Bruson, Sherrill Milnes, pod batutą największych dyrygentów naszych czasów jak Claudio Abbado, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Horst Stein, Fabio Luisi i in.
Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe (m.in. dla firm Sony, Decca, Naxos, Polskie Radio), video („Attila” Verdiego z mediolańskiej La Scali) oraz telewizyjne i radiowe w wielu krajach świata.
Kałudi Kałudow był wieloletnim dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Od lat prowadzi też aktywną działalność pedagogiczną. Jest wykładowcą na Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Plastycznych w Płowdiw i w Nowym Bułgarskim Uniwersytecie w Sofii oraz prowadzi kursy wokalne i mistrzowskie w wielu krajach.

 

ANNA DYTRY
Solistka Państwowej Opery w Starej Zagorze – Bułgaria (od maja 2010 r.). Jest absolwentką klasy śpiewu Kaludi Kaludova w Nowym Bułgarskim Uniwersytecie w Sofii. Ukończyła również klasę skrzypiec w PSM I st. w Bystrzycy Kł. oraz klasę śpiewu w PSM II st. w Nysie. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi oraz filharmoniami w Bułgarii i w Polsce. Uczestniczyła w wielu festiwalach, m.in.: „Viva il canto” – Cieszyn, „Opera Open – Warszawa”, „Wieczory u Telemanna” – Pszczyna”, „Antyczny Teatr” – Plovdiv, Bułgaria, „Bansko Fest” – Bułgaria, „Augusta Trajana” – Stara Zagora, Bułgaria i in.
Do najważniejszych osiągnięć zalicza koncert podczas audiencji papieża Jana Pawła II w Watykanie (2006 r.), występ podczas uroczystości rozdania nagród teatralnych i filmowych „Ikar 2010” w Sofii. W lutym 2010 r. otwarła Rok Chopinowski w Bułgarii cyklem koncertów z pieśniami kompozytora. Koncertowała w Rumunii (Bukareszt), Austrii (Wiedeń), Holandii (Amsterdam, Maastricht), na Słowacji (Bratysława).
W jej repertuarze znajdują sie takie partie jak, m.in.: Mikaela (G. Bizet – „Carmen”), Tatiana (P. Czajkowski – „Eugeniusz Oniegin”), Jolanta (P. Czajkowski – „Jolanta”), Mimi (G. Puccini – „Cyganeria”), Tosca (G. Puccini – „Tosca”), Liu (G. Puccini – „Turandot”), Cio-Cio-San (G. Puccini – „Madama Butterfly”), Elisabetta (G. Verdi – „Don Carlo”), Leonora (G. Verdi – „Trubadur”), Desdemona (G. Verdi – „Otello”), Giulietta (G. Verdi – „Dzień królowania”).

 

 

 

 

 


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku


Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Łomży

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj