A+ A A-

Uroczysty Koncert Sylwestrowy

31 grudnia 2013 r. (wtorek), godz. 17:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
AGNIESZKA PIASS – sopran
MATEUSZ MYRLAK – tenor
W programie m.in.: słynne arie i duety operowe, walce i polki J. Straussa

AGNIESZKA PIASS
Urodziła się w Poznaniu. W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski w klasie śpiewu prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2000/2001 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2004 ukończyła studia podyplomowe w Hochschule für Musik C.M. von Webera w Dreźnie w klasie prof. Ch.Elssnera. W tym czasie była stypendystką niemieckiej Fundacji DAAD w Bonn.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, między innymi: I Konkurs Pieśni Polskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1998 – III miejsce i wyróżnienie specjalne), I Konkurs Sopranowy im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2000 – I miejsce i wyróżnienie specjalne), V Międzyuczelniany Konkurs Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001 – III miejsce), Festiwal dla młodych śpiewaków w Rheinsbergu – Niemcy (2000 – partia Hrabiny Almaviva w „Weselu Figara” W.A.Mozarta, 2001 – G. Rossini „Petite Messe solennelle” - partia sopranowa). W 2007 roku została finalistką VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki - nagroda specjalna od Fundacji L.V. Beethovena oraz wykonanie partii Mimi w Cyganerii G. Pucciniego od Lwowskiego Teatru Narodowego.

Liczne koncerty i gale operowe w Polsce i poza granicami, między innymi: 2000 – Gala Operowa z towarzyszeniem Stadtsoper Kapelle w Berlinie, 2001 – Gala Operowa z towarzyszeniem Brandenburgerorkestra w Rheinsbergu, Gala Moniuszkowska – 2002 w Poznaniu. W 2001 roku była uczestniczką Festiwalu Vratislavia Cantans, gdzie wykonywała partię solową w „Petite Messe solennelle” G. Rossiniego pod batutą Prof. St. Stuligrosza, 2002 – „Requiem” W. A. Mozarta – Filharmonia Poznańska pod batutą St. Stuligrosza.2006-Fiharmonia Frankfurt Oder - G. Mahler "IV Symfonia", E. Grieg "Peer Gynt". 2007 Frankfur a. Mein - F. Zelenka "Requiem".

W roku 2002 podczas V Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu Universitas Cantans – prapremierowe wykonanie i nagranie Symfonii na sopran solo i chóry „Nihil homine miribilius” pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego (nagranie CD). W roku 2004 partia sopranowa w produkcji „Viellicht war ich ein Azteke” – pastiż 6 współczesnych oper z całego świata. W tym też roku zaśpiewała partię Paminy w „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta w Operze na Zamku w Szczecinie pod batutą W. Kunca. W grudniu 2004 roku debiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w „Damie Pikowej” P. Czajkowskiego partią Lizy, pod batutą K. Korda (reż. M. Treliński). W styczniu 2005 wykonała partię sopranową w Oratorium „De Vacuo Spatio” Siegfrieda Matthusa w Opernhaus w Magdeburgu (Niemcy).

Od sezonu 2005/2006 jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie debiutowała rolą Donny Elviry w „Don Giovannim” W.A. Mozarta. Artystkę możemy zobaczyć w partii Paminy w „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta. W listopadzie 2005 wykonała solową partię sopranową w „Te Deum” S.Mathusa, skomponowanego na otwarcie katedry Frauenkirche w Dreźnie – Filharmonia Drezdeńska pod batutą Kurta Masura (nagranie CD).

Od 2005 współpracuje z Symfonią Nova, co owocuje licznymi koncertami na terenie Warszawy – „Stabat Mater” A. Dvorzaka (nagranie CD), „Msza Koronacyjna” W.A. Mozarta (Nagranie CD), „Requiem” W.A. Mozarta. Dokonała nagrania programu telewizyjnego "Europejskie Święta Bożego Narodzenia" w Babmerg z telewizją Monachium. 2005/2006 - współpraca z Filharmonią Frankfurt/Oder i Bonn – (IX Symfonia L.V. Beethovena (pod batutą H. Beisela), IV Symfonia G. Mahlera, Peer Gynt E. Griega (pod batutą F. Bellon).

Od 2006 roku współpracuje z Operą Narodową Teatrem Wielkim – Pamina w „Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta (pod batutą K. Korda, reż. A. Freyer). Wystąpiła w serialu "Magda M." reż. M. Dejczer, gdzie zaśpiewała arię Cio-cio-san z "Madamy Butterfly" G. Pucciniego (2006).

Od 2006 roku występuje także jako solistka w Wieczorach: włoskim, francuskim i rosyjskim w Teatrze Buffo J. Józefowicza i J. Stokłosy w Warszawie. Od lutego 2007 współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie śpiewa partię Mimi w "Cyganerii" G. Pucciniego pod batutą J. Przybylskiego. W październiku 2007 roku odbyła tournee po Holandii i Belgii z bydgoską Operą Nova występując jako Cio-cio-san w "Madamie Butterfly" G. Pucciniego. Śpiewa tę partię w Operze Nova i Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2008 roku debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Krakowie partią Lizy w „Damie Pikowej” P. Czajkowskiego (dyr. I. Sowińska, reż. K. Nazar). W październiku 2008 roku odbyła tournee po Holandii i Belgii jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta. W podobnym czasie zadebiutowała w Filharmonii Narodowej – „Stabat Mater” F. Poulenca (dyr. K. Urbański). Koncerty sylwestrowe i noworoczne w Polsce i wielu krajach Europy. Współpracuje z Filharmonią poznańską, szczecińską, gdańską, łomżyńską, sudecką oraz Frankfurt/Oder, Bonn, Drezno, Frankfurt a.Mein.

MATEUSZ MYRLAK
Urodził się w 1983 roku w Warszawie w rodzinie artystów.
Od dzieciństwa wychowywany w tradycjach śpiewaczych przez swoich rodziców- cenionych polskich śpiewaków operowych.
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej 1 Stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.
W 2002 roku ukończył Państwowe Ogólnokształcące Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec.
Jeszcze tego samego roku został studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego We Wrocławiu jednakże nie jako instrumentalista lecz w klasie śpiewu solowego swojego ojca Kazimierza Myrlaka.
Już jako student dokonał nagrań dla Radia Opolskiego, a także występował w tamtejszej filharmonii jak i w Filharmonii Wrocławskiej. Brał udział w Festiwalu Muzyki Kameralnej na Helu, w Festiwalach Chopinowskich w Gaming( Austria), Wiedniu i Międzyzdrojach. Wielokrotnie występował na corocznych edycjach koncertów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu. Od 2008 roku jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, na deskach której ma na koncie m.in. udział w Letnim Festiwalu Mozartowskim. W roku 2013 został zaproszony do wzięcia udziału w XV Międzynarodowym Turnieju Tenorów w Szczecinie.
Do ciekawszych dokonań artysty należą udział w premierowym polskim wykonaniu, zrekonstruowanej z oryginalnego weneckiego rękopisu, barokowej opery komicznej autorstwa B. Galuppiego do tekstu znakomitego librecisty C. Goldoniego pt. „Filosofo di Campagna”, w której to wykonał tenorem pierwszoplanową partie Rinalda w oryginale przeznaczona na kastrata sopranowego i zetknięcie się w 2012 roku z zupełnie inną stylistyką XX wiecznego dzieła operowego ,kreując postać Doktora S. w „The Man Who Mistook His Wife For A Hat” autorstwa Michael’a Nyman’a .
Repertuar śpiewaka obejmują utwory sakralne, oratoryjne jak i operowe czy też operetkowe, kompozytorów począwszy od epoki baroku (Stradella, Haendel), klasycyzmu (Haydn, Mozart) przez okres włoskiego bel canta (Rossini, Donizetti ) po czasy wiedeńskiej operetki (Kalman, Lehár). Nie brakuje również dzieł zaliczanych do gatunku liryki wokalnej takich kompozytorów jak Schubert, Schumann, Rachmaninow a z polskich Chopin, Karłowicz czy Paderewski.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj