A+ A A-

Z nadzieją w Nowy Rok

KONCERT DEDYKOWANY RADIU NADZIEJA W DNIU URODZIN
23 stycznia 2014 r. (czwartek), godz. 18:30

Sala Widowiskowa przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JACEK ROGALA – dyrygent
JOANNA MIKA-CORTES – sopran
MICHAŁ BOGDANOWICZ – baryton
MARTA NANOWSKA
skrzypce
W programie m.in.: J. Strauss, G. Bizet, F. Kreisler, H. Wieniawski

WSTĘP WOLNY

JACEK ROGALA
     Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. 19 stycznia 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
     W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki i kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (ostatnio Światowych Dni Muzyki Wrocław’ 2014). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych za zaginione. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego w roku 1995 i 1999 zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.
     W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca: Pasja (P. Łukowiec), -Szymanowski – Ravel. Impresje, Zdarzyło się w Jeruzalem (K. Dębski), Tajemnice wirtualnego świata (P. Łukowiec), Pinokio (M. Weinberg – premiera polska).
     Występuje na festiwalach, m.in. w Warszawie (Warszawska Jesień, Dni Grażyny Bacewicz, Warszawski Festiwal Gitarowy), Wrocławiu (Musica polonica nova), Gdańsku (Spotkania Młodych Kompozytorów Droga), Bydgoszczy (Musica Antiqua Europae Orientalis), Katowicach (Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza), Kielcach (Jeunesses Musicales, Świętokrzyskie Dni Muzyki), Gaming (Festiwal Chopinowski), Edmonton (Windspiration). Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, we Włoszech, Austrii, na Słowacji, w Wietnamie i Kanadzie. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.
     W roku 2012 z rąk Ministra Kultury otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

JOANNA MIKA-CORTES
Solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Urodziła się w Warszawie, w rodzinie kultywującej tradycje muzyczne od wielu pokoleń. Studia wyższe ukończyła z wyróżnieniem we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Za rolę Carmen otrzymała Złotą Maskę. Duet z opery „Carmen” śpiewała z Placido Domingo. Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku. Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Jej występy estradowe i spotkania z publicznością spotykają się z ogromną sympatią widzów. Laureatka odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Dla Kultury – Gloria Artis.
 

 

 

 

 

 

 

 

MICHAŁ BOGDANOWICZ
Naukę śpiewu rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Dwa lata później rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a następnie kontynuował edukację na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Debiutował tytułową partią w przedstawieniu Wesele Figara W. A. Mozarta zrealizowanym przez Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Uczestniczył m.in. w Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2003) oraz II Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie (2004).
W latach 2005–2008 był solistą Warszawskiej Opery Kameralnej.
Na stałe współpracuje z Teatrem Studio Buffo m.in. jako solista w musicalu Panna Tutli Putli według Witkacego. W 2007 roku występował wielokrotnie w programie Przebojowa noc prezentowanym w TVP1 (Wieczór Rosyjski, Wieczór Żydowski, Wieczór Polski).
Od 2007 roku jest solistą w zespole Piotra Rubika. Wziął udział w wielu koncertach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – m.in. w Nowym Jorku, Chicago (Symphony Center) i Toronto (Roy Thomson Hall).
W 2007 oraz 2008 roku nagrał płyty z kolędami w aranżacjach Piotra Rubika oraz zaśpiewał w premierowym wykonaniu Oratorium dla Świata – Habitat w Gorzowie Wielkopolskim.
W sierpniu 2008 roku wystąpił w operetce Księżniczka czardasza Emmericha Kálmána na festiwalu ArtPark Frascati w Warszawie.
W kwietniu 2009 roku zaśpiewał w zarejestrowanej przez telewizję Polsat premierze Santo Subito – Cantobiografii Jana Pawła II z muzyką Piotra Rubika oraz słowami Jacka Cygana.
W 2012 roku zagrał w filmie fabularnym Mika (reż. Joanna Wilczewska), a także występował w serialach Barwy szczęścia oraz Szpilki na Giewoncie.
Od lat współtworzy również Grupę Operową Lakmé, z którą w 2012 roku wystąpił w cyklu letnich weekendowych koncertów w Teatrze na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

MARTA NANOWSKA
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem koncertmistrza PFB w Gdańsku Natalii Walewskiej.
Absolwentka Państwowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec profesora Macieja Sobczaka. Koncertuje w Polsce jak i za granicą m.in w Houston(USA), St.Marteen (Karaiby) Szwajcarii, Austrii, Włoszech. Może pochwalić się licznymi osiągnięciami na polu muzyki kameralnej i orkiestrowej. Uczestniczy w wielu projektach muzycznych w Polsce. Zdolności improwizacyjne najpełniej zaprezentowała w nagraniu CD – live, podczas koncertu muzyki żydowskiej w Tykocińskiej Synagodze w 2008r. Od 2004 roku współpracuje z Państwową Filharmonią Bałtycką im.F. Chopina w Gdańsku.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj