Gorące rytmy

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
SIMON PERCIC (SŁOWENIA) – dyrygent
MARCIN DYLLA – gitara
W programie m.in.: G. Bizet / R. Shchedrin – Suita z opery Carmen, M. Błażewicz – Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową

SIMON PERCIC
The Slovenian conductor Simon Perčič is music director of the International Youth Symphony Orchestra NOVA philharmonic (2010-).
Simon Perčič has appeared extensively with orchestras in most european countries.
Moreover, in recent years Simon Perčič has been increasingly active conducting string chamber orchestra, symphonic wind orchestra as well as brass, wind and percussion ensembles.
He appeared at many renowned international festivals and in various prestigious concert halls worldwide such as Musikverein in Vienna and Berlin Philharmonie. In edition, he often recorded for radio and television.
Furthermore, he is the artistic director of OrkesterkamP (Summer Music School and Festival) and Svirel (International Competition and Festival).
He has a wide range of repertoire from the Baroque to the present day, including standard works as well as many rarely performed works and contemporary music.
Simon Perčič enjoys working with young musicians and is frequently invited to conduct at music colleges in Italy, Armenia, Hungary, Austria and Poland.
Simon Perčič studied trombone at the Ljubljana Music Academy and Scuola di musica di Fiesole (Italy) where he also studied conducting under distinguished Finnish professor Jorma Panula. Following a chamber music career and freelance work with Slovenian Philharmonic Orchestra and Radio Symphony Orchestra, he took conducting masterclasses at the RNCM in Manchester by professor Mark Heron as well as Daniele Gatti, George Pehlivanian, Jan Cober and Douglas Bostock.
Alongside his conducting engagements Simon Perčič has a burgeoning reputation as a teacher and his students have achieved notable success. Perčič often appears also as a guest at conducting courses or a jury member at national and international music competitions.

MARCIN DYLLA
Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.
Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczości oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał również nagrodę krytyków muzycznych "złotą gitarę" dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata takich jak: Konzerthaus (Wiedeń), Musikverein (Wiedeń), Auditorio Nacional (Madryt), Filharmonia w St. Petersburgu, Kleinhand Music Hall (Buffalo N.Y.)
Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 roku w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary ad. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagraniczych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghilii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.

Instytucja finansowana
ze środków budżetowych