A+ A A-

Mikołajki w operze

Muzyczny, mikołajkowy prezent dla najmłodszych przygotowała  jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Artyści zabrali tym razem słuchaczy do opery, przedstawiając im sceniczną wersję słynnej „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– To świetny sposób do przygotowywania i rozkochiwania dzieci w muzyce poważnej czy operze, bo jest to  muzyka poważna, ale dość lekka – mówi dyrygent Jacek Rogala.
Wcześniej, podczas koncertu szkolnego, ogłoszono wyniki III edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. Jego zwycięzcy dostąpili nie lada zaszczytu: ich prace wzbogaciły szatę graficzną najnowszej płyty łomżyńskich filharmoników.

Chociaż mikołajki przypadają każdego roku szóstego dnia grudnia, to żaden z uczestników czwartkowych koncertów Filharmonii Kameralnej nie miał nic przeciwko, by potrwały one dłużej.
Okazja była tym razem podwójna, bowiem najpierw odbył się południowy koncert szkolny dla młodszych słuchaczy, połączony z ogłoszeniem wyników konkursu „Barwy muzyki”.
Spośród 54 prac, nadesłanych z 18 placówek oświatowych, jury w składzie: Teresa Adamowska,
Mirosław Korona i Henryk Gała wybrało 26, najciekawiej oddających nastrój „Poranka” z I Suity
„Peer Gynt” op. 46 Edwarda Griega. Po kolejnej selekcji wybrano trzy zwycięskie prace:
„ Kwiat muzyki” Alicji Marczewskiej ze Szkoły Podstawowej w Rakowie- Boginiach, „Muzyka” Igora Lemańskiego ze Szkoły Podstawowej w Pniewie oraz „Natura” Kacpra Musińskiego, ucznia Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i to one zilustrowały wydaną właśnie, nakładem Requiem Records, najnowszą płytę Filharmonii Kameralnej i Jacka Miruckiego „Double Bass Masterpieces”.
Jury przyznało też, ufundowaną przez Henryka Gałę, nagrodę specjalną, którą wyróżniono pracę „Rajski ogród” Aleksandry Pawluk ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie. Z racji wysokiego poziomu konkursu wyróżniono również aż 11 prac, autorstwa: Lucyny Gardockiej, Kornelii Grzymały, Zuzanny Karwowskiej, Mai Kulawczyk, Marcina Martensa, Igi Mazurek, Julii Orłowskiej, Karoliny Ożgi, Aleksandry Pyrcak, Aleksandra Sobieszuka i Marysi Zalewskiej.
Dodatkową nagrodą dla wszystkich obecnych na sali, nie tylko uczestników konkursu, był koncert łomżyńskiej orkiestry, która zaprezentowała najciekawsze fragmenty wieczornego programu.
Przed bardziej zróżnicowaną wiekowo publicznością zabrzmiał on już w całości, będąc sceniczną wersją „Cosi fan tutte” (...), najczystszej wody operą buffa, gdzie cała treść służy jedynie dobrej rozrywce i zabawie” (Józef Kański). Równie istotny był tu walor edukacyjny, gdyż dla większości obecnych na sali dzieci był to pierwszy kontakt z z dziełem operowym.
Pełna wersja opery powstała dzięki współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, której dyrektorem naczelnym i artystycznym jest właśnie Jacek Rogala, a ta skrócona na potrzeby dzieci miała w Łomży swą premierę.
– Jest to muzyka poważna, ale dość lekka – zauważa Jacek Rogala. – Świetnie nadaje się do tego, aby wprowadzać młode pokolenie w świat opery. Wystarczył prosty zabieg, żeby trzy godziny opery w języku włoskim, z ariami i recytatywami, wzbogacić napisami, bo jestem zwolennikiem tego, aby takie produkcje wykonywać w oryginalnym języku, „pod” który zostało to napisane i wtedy odbiera się to fantastycznie, czego miesiąc temu doświadczyliśmy w Kielcach.
Łomżyńscy melomani też byli zadowoleni, tym bardziej, że rzadko mają okazję podziwiać na miejscu operowe arcydzieła, a w „Cosi fan tutte” swe umiejętności zaprezentowało aż sześcioro młodych śpiewaków, w większości jeszcze studentów UMFC: meksykańska sopranistka Alejandrina Vázquez Ramirez (Fiordiligi), mezzosopranistka Marta Stachyra (Dorabella), baryton Andrzej Lenart (Guglielmo), tenor  Arnold Kłymkiw (Ferrando), sopranistka Katarzyna Drelich (Despina) i bas Przemysław Szkodziński (Don Alfonso).
Atrakcje muzyczne wieczoru zeszły jednak na plan dalszy w momencie, kiedy na sali pojawiła się charakterystyczna postać w czerwonym ubiorze i z pękatym workiem na plecach. Mikołaj nie dał się długo prosić, rozdając dzieciom słodkości, odbył się również konkurs z nagrodami – oczywiście, jak na Filharmonię przystało, muzycznymi.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Wiesław Wiśniewski

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj