Program IX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
25.08.2013 - 20.10.2013

A+ A A-

Preludium Festiwalowe

SACRUM ET MUSICA 2013

25 sierpnia 2013 r. (niedziela)
ŁOMŻA, godz. 10:30 – Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli, ul. Wąska 93

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran
EWA MURZYNOWSKA – sopran
KATARZYNA ZDZIARSKA – sopran
WIESŁAW BEDNAREK – baryton
W programie: W.A. Mozart, G. Bizet, G. Bacewicz, H. Wieniawski, F. Lehar, J. Bock oraz romanse rosyjskie

WSTĘP WOLNY

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Profesor sztuk muzycznych, doktor habilitowany.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera.
Od 2010 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową. Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie (od 2010). Prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Kutnie (od 2009).
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny (2003), Ave Maria – muzyka sakralna (2004), Najpiękniejsze kolędy (2004), Kolędy polskie - T. Trojanowski (2009), Liryki na sopran z fortepianem do słów M. Konopnickiej, M. Matuszewskiego (2012). Oficjalna strona: www.jeremusanna.pl

 

EWA MURZYNOWSKA
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ukończyła 11 klas w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.
Uczestniczka warsztatów wokalnych w Garbiczu i w Kutnie.
Wielokrotnie brała udział w koncertach muzycznych w Kutnie, Gąbinie, Oporowie, Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Poznaniu i Garbiczu.
Obecnie studentka II roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

 

 

 

 

 

KATARZYNA ZDZIARSKA
Ukończyła Szkołę Średnią o profilu Technik Usług Fryzjerskich w ZSZ nr 2 Ostrołęce. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Ostrołęce na Wydziale Wokalnym (2011).
Brała udział w wystawieniu „Bajkowego musicalu” w Sali kongresowej w Warszawie. Uczestniczyła w kursach i warsztatach aktorsko-wokalnych.
Uzyskała dyplom ukończenia studium aktorskiego w Szkole Artystycznej ROE w Poznaniu. 
Obecnie jest studentką II roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. dr. hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

 

 

 

 

 

WIESŁAW BEDNAREK
Wiesław Bednarek - z pochodzenia zduńskowolanin, przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 - 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak chociażby tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach.

Jest pierwszym odtwórcą roli Nabucco w Polsce (Opera Śląska – 1983).     Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres, Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak: Jerozolima, Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno itd.(w sumie około 700 występów zagranicznych ).

Brał udział w słynnych światowych realizacjach Halki St. Moniuszki w reż. Marii Fołtyn w Brazylii i Japonii, a także otwarciu drugiego (po Seulu) teatru operowego w Korei – w spektaklu Traviaty G. Verdiego – u boku Izabelli Kłosińskiej (1992).

Uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury (1990 rok)

Po spektaklu Nabucco w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1996 roku, w którym wystąpił u bogu światowej sławy śpiewaczki Gheny Dymitrowej, dyrygujący tym przedstawieniem Anton Guadagno, który przez kilka dziesięcioleci prowadził operowe przedstawienia z takim artystami jak: Maria Callas, Renata Tebaldi, Franco Corelli, Mario del Monaco, czy inni najwybitniejsi śpiewacy II połowy XX wieku – nazwał publicznie Wiesława Bednarka „sensacyjnym barytonem”. Następstwem tych słów było pisemne zaproszenie przez najpotężniejszego włoskiego impresaria, na  światowe sceny operowe. Artysta docenił ten zaszczyt, jednak zdecydował się pozostać na rodzimej scenie muzycznej i dziś tej decyzji nie żałuje, twierdząc, że choć smak wielkiej sławy bywa miły, to tzw. „kariera” i życie na walizkach po prostu nie leżą w jego naturze - on najbardziej rozkwita tam, gdzie są jego korzenie.

Wiesław Bednarek, oprócz studiów muzycznych, ukończył magisterskie studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowo - biznes i zarządzanie w Międzynarodowej Szkole Menedżerów w Warszawie. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego, a obszerne fragmenty jego pracy doktorskiej, określonej przez recenzującego ją, wybitnego polskiego śpiewaka i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza, jako najlepsze, ze znanych mu, opracowanie na temat pieśni Stanisława Moniuszki, zostały opublikowane w książce: Stanisław Moniuszko i jego podlaski rodowód - we współautorstwie z historykiem – prof. Józefem Maroszkiem.

Na początku 2011 roku nagrał płytę z romansami rosyjskimi, będącą integralną częścią jego pracy habilitacyjnej Romans rosyjski – moja fascynacja, która również wydana została w formie książkowej.

W tymże 2011 roku został odznaczony Odznaką Honorową PCK za koncertową działalność charytatywną.


Od kilkunastu lat jest stałym solistą Polskiej Opery Kameralnej, z którą od lat występuje  w corocznie odbywającym się Festiwalu Operowo-  Operetkowym w Ciechocinku, gdzie podczas XIII edycji tego festiwalu w 2010 r. obchodził 35-lecie pracy artystycznej.

W roku akademickim 2012/2013 został prof. nadzw. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy obejmując tam klasę śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj