Ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Impressions, która jest już 18. krążkiem w dorobku orkiestry. Została nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: flecistką Jadwigą Kotnowską, skrzypkiem jazzowym Mateuszem Smoczyńskim, klarnecistą Arturem Pachlewskim, wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską oraz akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a dzięki współpracy z NAXOS, będzie dostępny na całym świecie.

Płytę otwiera Suita Polska na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego. Dzieło powstało na zamówienie naszej instytucji w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie Suity polskiej, które miało miejsce w grudniu 2022 roku, zostało uznane przez międzynarodową Kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w roku 2022 i nagrodzone Złotym Dyplomem III Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”.
Kolejnym utworem jest Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Utwór ten nawiązuje do odległej historii: ludu Wenedów, zamieszkujących w czasach prasłowiańskich ziemie nad Wisłą i Bałtykiem.

– To już trzecie dzieło tego kompozytora nagrane przez nas, a drugie napisane dla naszej orkiestry, również w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, Dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. – Warto dodać, że jedna z poprzednich kompozycji napisanych przez Sławomira Czarneckiego dla naszej orkiestry – Concerto Lendinum na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową op. 44 – znalazła się w nagrodzonym Fryderykiem albumie Polish Contemporary Concertos.

Album zamyka niezwykle dynamiczne Rhythm Games na wiolonczelę, akordeon, smyczki i instrumenty perkusyjne skomponowane w 2014 roku przez Mikołaja Majkusiaka, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020.

Płyta Polish Impressions jest osiemnastym albumem CD w dorobku łomżyńskiej filharmonii, która za jeden ze swoich krążków otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, siedem innych otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast trzy – do prestiżowego International Classical Music Awards. Płyty łomżyńskiej orkiestry zyskują uznanie krytyków na całym świecie otrzymując znakomite recenzje w Polsce oraz na międzynarodowych portalach muzycznych. Filharmonia Kameralna w Łomży ma na swoim koncie także płytę DVD Vistula Landscapes.

Informacje o płycie – link