Najnowsza płyta łomżyńskich filharmoników i spotkanie z Mistrzem

Muzyczne czary Łomży

Właśnie ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Impressions, która jest już 18. krążkiem w dorobku orkiestry. Została nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: flecistką Jadwigą Kotnowską, skrzypkiem jazzowym Mateuszem Smoczyńskim, klarnecistą Arturem Pachlewskim, wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską oraz akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a dzięki współpracy z NAXOS, będzie dostępny na całym świecie.

Płytę otwiera Suita Polska na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego. Dzieło powstało na zamówienie naszej instytucji w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie Suity polskiej, które miało miejsce w grudniu 2022 roku, zostało uznane przez międzynarodową Kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w roku 2022 i nagrodzone Złotym Dyplomem III Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”.
Kolejnym utworem jest Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Utwór ten nawiązuje do odległej historii: ludu Wenedów, zamieszkujących w czasach prasłowiańskich ziemie nad Wisłą i Bałtykiem.
– To już trzecie dzieło tego kompozytora nagrane przez nas, a drugie napisane dla naszej orkiestry, również w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, Dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. – Warto dodać, że jedna z poprzednich kompozycji napisanych przez Sławomira Czarneckiego dla naszej orkiestry – Concerto Lendinum na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową op. 44 – znalazła się w nagrodzonym Fryderykiem albumie Polish Contemporary Concertos.
Album zamyka niezwykle dynamiczne Rhythm Games na wiolonczelę, akordeon, smyczki i instrumenty perkusyjne skomponowane w 2014 roku przez Mikołaja Majkusiaka, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020.
Płyta Polish Impressions jest osiemnastym albumem CD w dorobku łomżyńskiej filharmonii. która za jeden ze swoich krążków otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, siedem innych otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast trzy – do prestiżowego International Classical Music Awards. Płyty łomżyńskiej orkiestry zyskują uznanie krytyków na całym świecie otrzymując znakomite recenzje w Polsce oraz na międzynarodowych portalach muzycznych. Filharmonia Kameralna w Łomży ma na swoim koncie także płytę DVD Vistula Landscapes.

I tak od wydania nowej płyty rozpoczął się karnawał w łomżyńskiej filharmonii, który zapowiedziały – aż dwie – wspaniałe Gale Sylwestrowe. 0rkiestra pod batutą jej dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, pożegnała stary rok w iście międzynarodowym towarzystwie: z sopranem Fanke Lyu z Chin, kontraltem Maritą Paparizou z Grecji, tenorem Tomaszem Krzysicą oraz swoimi melomanami. Koncerty owe – poza wspaniałymi ariami i duetami wokalistów oraz popisami łomżyńskiej orkiestry, obfitowały w wiele muzycznych niespodzianek. Zabrzmiał między innymi słynny „Duet kotów” Gioacchino Rossiniego wykonany w trio (!), a koncerty zakończyły życzenia złożone w języku nie tylko polskim, ale także chińskim i greckim.

Na początek karnawału wystąpił jeden z najlepszych wokalistów swingowych Jarek Wist, który zaprezentował swój najnowszy program Dolce VitaM, na który złożyły się włoskie przeboje z lat ‘50 i ‘60. Na kolejnym koncercie zaśpiewała solistka Polskiej Opery Królewskiej Iwona Handzlik, na pile, fletni pana i gitarze zagrał Valeriy Filipov, a orkiestrę FKWL poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk, ale to koncert wieńczący karnawał miał okazać się wydarzeniem absolutnie wyjątkowym.

Bowiem 8 lutego, dokładnie w tłusty czwartek AD 2024 wystąpił powracający do Łomży po niemal 20 latach legendarny tenor Maestro Wiesław Ochman. Towarzyszyły mu dwie wspaniałe śpiewaczki: meksykanka Alejandrina Vazquez (sopran) oraz Magdalena Idzik (mezzosopran) i oczywiście orkiestra łomżyńskiej filharmonii, a za pulpitem dyrygenckim stanął dyrektor Jan Miłosz Zarzycki.
– Łomża ma jakiś czar, jest tu też wspaniała publiczność, reagująca na śpiew i muzykę, dlatego z największą przyjemnością tu wróciłem, ucieszyłem się bardzo, że pan dyrektor Jan Miłosz Zarzycki mnie zaprosił – podkreślał Wiesław Ochman, który dwa dni przed koncertem świętował swoje 87 urodziny (cyt. za tekstem FKWL).
Wiesław Ochman komplementował znakomitą akustykę sali koncertowej FKWL, był także zachwycony łomżyńską orkiestrą, o czym można przeczytać w recenzjach z tego wspaniałego koncertu.

Koniec karnawału nie oznaczał rzecz jasna, że łomżyńska filharmonia zwalniała tempo. Zatem do końca lutego melomani mogli wysłuchać jeszcze wspaniałego koncertu wzbogaconego o multimedialne wizualizacje, w którym jako solistka wystąpiła znakomita skrzypaczka Karolina Nowotczyńska pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Jose Miguela Rodilli. Co ciekawe – podczas koncertu odbyło się również światowe prawykonanie utworu włoskiego kompozytora Lorenzo Geroldi zatytułowanego Meditadion for Strings „Badlands”, które było nagrodą specjalną Concorso Internazionale di Composizione Euregio Klassika 2023 w Trydencie we Włoszech. Nagrodę tę – czyli łomżyńskie prawykonanie – ufundował dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, który zasiadał w jury tego konkursu.
Natomiast na początku marca łomżyńska orkiestra – jak co roku – złożyła muzyczne życzenia wszystkim Paniom. W koncercie zaśpiewało aż trzech tenorów: Łukasz Gaj, Dariusz Stachura oraz Adam Zdunikowski. Filharmonię Kameralną w Łomży poprowadził bułgarski dyrygent Grigor Palikarov, a koncert poprowadził jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy i recenzentów muzycznych Paweł Sztompke.

A co przed nami? Do końca sezonu zaplanowanych jest wiele wspaniałych koncertów, podczas których będą gościć soliści i dyrygenci między innymi z Francji, Korei Południowej i Włoch. Jednak punktem kulminacyjnym będzie koncert na zakończenie sezonu, podczas którego w Filharmonii Kameralnej w Łomży wystąpią Mistrzowie: skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz dyrygent Jerzy Maksymiuk, który prawykona utwór napisany specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry. Ale o tym przeczytacie Państwo w kolejnym numerze Wiadomości Łomżyńskich!

Magdalena i Mateusz Goc
Wiadomości Łomżyńskie nr 77 – Wiosna 2024