Ukazała się druga w tym roku płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zawierająca wyłącznie utwory dedykowane łomżyńskiej orkiestrze. Nosi tytuł Opus dedicatum i została wydana przez prestiżową wytwórnię REQUIEM RECORDS.

– Mamy zaszczyt zaprezentować płytę niezwykłą: znajdują się na niej wyłącznie dzieła dedykowane Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Tak się składa, iż w ostatnim czasie wybitni twórcy, nie tylko polscy, doceniając kunszt łomżyńskich kameralistów chętnie komponują dla nich swe utwory. Kilka z nich doczekało się już płytowej premiery, jak Suita na smyczki Stanisława Moryty, czy L’estro Fisarmonico Edwarda Sielickiego. Nagrania te otrzymały wspaniałe recenzje i nominacje do Fryderyków – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor łomżyńskiej filharmonii.

Tym razem orkiestra utrwaliła sześć kolejnych kompozycji: Narew concerto Sławomira Czarneckiego, Melodie kurpiowskieSmuga cienia i Aria w dawnym stylu Romualda Twardowskiego oraz skomponowana na 40-lecie orkiestry Laurka Piotra Mossa. Oprócz utworów polskich twórców znajduje się również kompozycja włoszki Rosselli Spinosy zatytułowana Łomża Suite. Warto podkreślić, że Narew Concerto oraz Melodie kurpiowskie zostały napisane w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie i zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Płyta Opus dedicatum jest już szesnastym albumem w dorobku łomżyńskiej filharmonii, która za jeden ze swoich krążków otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, sześć płyt otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast dwie – do prestiżowej International Classical Music Awards.