Pośród burzy oklasków i po aż 4 bisach Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży schodziła ze sceny po koncercie wieńczącym 41. festiwal Setmana Internacional de Musica de Cambra w Montserrat w Hiszpanii. Koncert odbył się w sobotę 23 lipca 2022 w samym centrum Montserrat, na Plaça l’Esglèsia, który szczelnie wypełniła publiczność.

W 2021 roku prezydent Łomży i burmistrz Montserrat podpisali list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Łomża i Miastem Montserrat w Hiszpanii.
– Dokument określa współpracę w obszarach edukacji, gospodarki, realizacji projektów unijnych, turystyki i kultury. Zaowocowało to  obecnym wyjazdem naszych filharmoników na festiwal Semana Internacional de Musica de Camara, zaś w ubiegłym roku w Montserrat gościła grupa muzycznie i wokalnie uzdolnionej młodzieży z naszego miasta, by wspólnie z tamtejszymi rówieśnikami dzielić się doświadczeniami, doskonalić swój muzyczny warsztat, a także poznawać kulturę obu państw. Tamten wyjazd był sfinansowany ze środków programu Erasmus + „Sounding Dreams of Europe”  – podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski.
Niedzielny występ łomżyńskich filharmoników, który zamykał trwający od 18 lipca 2022 festiwal, poprzedziły koncerty zespołów z Hiszpanii, Francji, Włoch i Niemiec.
– Nasz repertuar w całości składał się z dzieł muzyki polskiej. Zdecydowałem, że właśnie rodzimą twórczość powinniśmy zaprezentować hiszpańskiej publiczności – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży.
Orkiestra rozpoczęła koncert od muzyki polskiego baroku: Tamburetty Adama Jarzębskiego i Symphonii de Nativitate Anonima Polskiego; był także utwór polskiego klasycyzmu – Divertimento Macieja Radziwiłła. Ale większą część koncertu wypełniła muzyka romantyczna autorstwa Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego.
Pierwszą solistką była japońska pianistka Nao Mieno, która zaprezentowała fenomenalną interpretację dwóch dzieł Chopina: Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13, po której bisowała Nokturnem Es-dur op. 9 nr 2.
W roli solisty wystąpiła również koncertmistrzyni łomżyńskiej orkiestry Izabela Bławat-Leofreddi, która brawurowo wykonała słynnego Kujawiaka Wieniawskiego. Na zakończenie zabrzmiał kolejny utwór tego kompozytora – Dudziarz w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, w którym zaprezentowali się Łomżyńscy Filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Po gromkich oklaskach orkiestra musiała czterokrotnie bisować, a na sam koniec zagrała Oberka Romualda Twardowskiego, po którym opuszczała scenę pośród owacji na stojąco.
– Publiczność reagowała entuzjastycznie. Bisowaliśmy czterokrotnie, a brawa trwały nawet wtedy, gdy orkiestra już schodziła z estrady. Słuchacze wcale nie byli zmęczeni, choć była już prawie 1:00 w nocy. Na koniec burmistrz Montserrat Josep Maria Mas i Garcia powiedział, że koniecznie musimy przyjechać w przyszłym roku! – podkreśla dyrektor Zarzycki.
Miasto Łomża zamierza realizować kolejne projekty z hiszpańskim miastem w ramach m.in. Narodowej Agencji Programu Erasmus+.