Właśnie ukazała się najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży „Flute Essentials” nagrana ze światowej sławy flecistami: Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX.

– Jest to już nasza druga płyta nagrana z tym znakomitym duetem fletowym. Pierwsza nosząca tytuł „Flute Reflections” otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2018 – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty  na program  złożyły się utwory kompozytorów różnych epok – od Baroku przez Romantyzm aż do współczesności. Znajdziemy na niej kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Dopplera, Astora Piazzolli oraz „Koncert na 2 flety i orkiestrę smyczkową” Marcina Błażewicza, który został skomponowany specjalnie dla Agaty i Łukasza.

Płyta „Flute Essentials” jest już czternastym albumem w dorobku Łomżyńskiej Filharmonii. Spośród poprzednich jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć dostało nominacje do nagrody FRYDERYK oraz dwie – do International Classical Music Awards.