Ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zatytułowana Harmonia Polonica Nova, nagrana wspólnie z wybitymi polskimi solistami: Klaudiuszem Baranem (akordeon), Romanem Peruckim i Hanną Dys (pozytywy) oraz Kacprem Smolińskim (harmonijka ustna). Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a patronat medialny nad nim objęła TVP Kultura.

Na płycie znajdują się premierowe nagrania utworów polskich kompozytorów współczesnych: Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła ŁukaszewskiegoConcerto Festivo na dwa pozytywy i orkiestrę kameralną Dariusza Przybylskiego oraz Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina, który powstał w ramach programu Zamówienia kompozytorskie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
– To wyjątkowa płyta: wyróżnia ją specyficzny dobór instrumentów solowych: pozytyw – akordeon – harmonijka ustna. To instrumenty jakże różne i jakże pokrewne! Niewiele jest koncertów skomponowanych na te instrumenty, szczególnie – dwa ostatnie. Jednak nie tylko to wyróżnia naszą nową płytę. Muzyka, którą zawiera – jest przepiękna i choć do dzieła współczesne, są przyjazne i komunikatywne w odbiorze. Soliści, których pozyskaliśmy do nagrania – to wielkie osobowości! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Płyta Harmonia Polonica Nova jest już piętnastym albumem w dorobku łomżyńskiej filharmonii, która za jeden ze swoich krążków otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć płyt otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast dwie – do prestiżowej International Classical Music Awards.