W GEŚCIE SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ,
POLSKIE FILHARMONIE I ORKIESTRY GRAJĄ MELODIĘ MYROSŁAWA SKORYKA

Na znak solidarności z walczącą Ukrainą, wszystkie orkiestry symfoniczne przynależące do Zrzeszenia Filharmonii Polskich, w tym nasza Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, podczas swoich koncertów wykonują Melodię ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka (1938-2020).

Ten krótki utwór jest motywem przewodnim dramatu wojennego Vysokyy pereval z 1982 roku. Myrosław Skoryk był kompozytorem i muzykologiem, otrzymał najwyższe ukraińskie odznaczenia, w tym Państwową Nagrodę
im. Tarasa Szewczenki. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Związku Kompozytorów Ukrainy, był dyrektorem artystycznym Opery Kijowskiej.
Pomysł Zrzeszenia Filharmonii Polskich spodobał się europejskim stowarzyszeniom orkiestr profesjonalnych zrzeszonym w Pearle* Live Performance Europe. Ideę rozpropaguje również FIM – międzynarodowa federacja związków zawodowych muzyków. Zrzeszenie Filharmonii Polskich otrzymuje powiadomienia od zespołów zagranicznych o włączeniu tego utworu do programów ich najbliższych koncertów. Do akcji z zagranicy już włączyły się: Brighton Philharmonic, Queensland Symphony Orchestra i Norwegian Chamber Orchestra.