A+ A A-

Urodziny Fryderyka

20 marca 2021, godz. 18:30
strona internetowa: www.filharmonia.lomza.pl

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
JOANNA MARCINKOWSKA – fortepian
W programie: dzieła F. Chopina

 

JOANNA MARCINKOWSKA
Doktor  habilitowany  sztuki muzycznej i profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu należy do czołowych pianistów polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996).
Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA, w Chinach i w Wietnamie. Koncertowała na  ponad 40  prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. : w Warszawie,  Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wiedniu,  Salzburgu, Gaming, Hanowerze,  Saint Etienne,  Sofii i Płowdiw.
Współpracowała z ponad 40 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.
Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego,  I. J. Paderewskiego  i  K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia  „Merkury” w  Poznaniu.
W ostatnich dwóch latach artystka dokonała prawykonań trzech koncertów fortepianowych : IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” Krzesimira Dębskiego - z  CoOperate  Orchestra  pod batutą kompozytora, Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba - z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy oraz Koncertu fortepianowego „Witraż czasu” Janusza Stalmierskiego (skomponowanego na 100-lecie Poznańskiej Akademii Muzycznej) – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.
Joanna Marcinkowska zasiada jako przewodnicząca lub członek jury wielu konkursów pianistycznych. Prowadzi liczne kursy  mistrzowskie  i warsztaty pianistyczne  w  kraju  i  za  granicą (m.in. w Chinach, w Teksasie, w Wietnamie). Jej studenci i uczniowie zdobywają czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. w Chinach, Niemczech, Rosji, we Włoszech).
Za swoje osiągnięcia  została uhonorowana  m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” , Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także  Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego i dwukrotnie Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncert Studio S1

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj