Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Concerto – Sacrum et Musica 2023

3 września, 2023 - 18:00 - 19:00

Miejsce koncertu: Kościół pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie

VITO IMPERATO (WŁOCHY) – skrzypce
BENEDETTO MUNZONE (WŁOCHY) – wiolonczela

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
GIOVANNI FERRAUTO (WŁOCHY) – dyrygent

W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi, G. Ferrauto

WSTĘP WOLNY

UWAGA! Na godzinę przed koncertem, pod numerem telefonu komórkowego 501 609 510, będzie pełnił dyżur wolontariusz u którego osoba z niepełnosprawnościami w razie potrzeby może uzyskać pomoc.

 

VITO IMPERATO
Urodzony w Katanii, ukończył l’Istituto Musicale w swoim mieście w klasie Maestro Giacomo Caruso, a następnie kontynuował studia w Palermo u Piero Marabete, w Rzymie u Angelo Stefanato i Arrigo Pelliccia, a następnie w Accademia Chigiana w Sienie i Le Conservatoire de Musique w Genewie u Henryka Szerynga. Doskonalił się także w praktyce wykonawczej kameralistyki u Marie Chantal De Buchy. W 1984 roku wygrał konkurs na stanowisko skrzypka w Orkiestrze Teatro La Fenice w Wenecji i Teatro dell’Opera w Rzymie, a rok później w Sycylijskiej Orkiestrze Symfonicznej, w której pełnił również funkcję koncertmistrza.
Był również koncertmistrzem w Teatro Massimo Bellini w Katanii (od 1987) i w Teatro dell’Opera w Rzymie (od 1989), a w l’Orchestra Filarmonica Italiana, l’Orchestra Sinfonica Siciliana, la Mediterranean Symphony Orchestra (we Włoszech i za granicą), I Cameristi della Scala oraz Tonhalle Symphony Orchestra w Zurychu.
Jako solista grał zarówno z orkiestrą swojego rodzinnego miasta, jak iz Solisti Aquilani w Terni, z l’Orchestra Cantelli w Sala Verdi w Mediolanie, z Kairską Orkiestrą Symfoniczną oraz z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Meksyku. Ma na swoim koncie kilka nagrań dla telewizji RAI. Prowadzi także bardzo intensywną działalność kameralną zarówno z założoną przez siebie Nuova Orchestra da Camera di Catania, jak i z najróżniejszymi formacjami instrumentalnymi, współpracując ze znanymi solistami, takimi jak m.in. Rocco Filippini, Alirio Diaz, Sergej Girshenko, Andrŕs Adorjŕn, Antony Pay, Aiman ​​Mussakhajayeva, Boris Petrushanshj, Mikhail Kugel, Igor Ojstrach we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Turcji i Chinach. Jako członek Quartetto Ludwig występował także w Tivoli, Rzymie, Mediolanie w Teatro delle Erbe dla „Societŕ del Quartetto”, w Puteaux oraz w Salle Pleyel w Paryżu. Obecnie pełni rolę koncertmistrza w l’Orchestra dell’Ente Autonomo Regionale „Vincenzo Bellini” w Katanii. Jest wykładowcą w Konserwatorium Muzycznym „Vincenzo Bellini” w Katanii. Prowadzi letnie seminaria w różnych częściach Włoch.
W 2013 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą „Domenico Danzuso”, przyznawaną corocznie wybitnym osobistościom świata muzyki i prozy.
Gra na skrzypcach Matteo Goffriller z 1732 roku.

BENEDETTO MUNZONE
Ukończył Konserwatorium w Parmie w 1988 roku. Doskonalił swoje umiejętności w klasie Rocco Filippiniego. Studiował grę na wiolonczeli u Michele Ballariniego w Konserwatorium Arrigo Boito w Parmie. Brał udział w kursach mistrzowskich u André Navarry w Chigiana Academy of Music, u Petera Bucka w Ottorino Respighi Academy of Music oraz u Rocco Filippiniego w l’Accademia usicale „Walter Stauffer” w Cremonie.
Po ukończeniu studiów skoncentrował się na kameralistyce współpracując między innymi z Cecilią Chailly, Borisem Petrushanskim, Rocco Filippinim, Bruno Canino, Maxence Larrieu, Angelo Persichilli, Alfredo Stengelem.
Był pierwszym wiolonczelistą Orchestra da Camera w Mantui, Accademia Filarmonica w Mediolanie i Camerata Polifonica Siciliana.
Regularnie gości na najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach, gdzie występuje jako solista oraz z różnymi zespołami kameralnymi w Sala Verdi w Mediolanie, Tonhallesaal w Zurychu, Operze w Kairze, Gasteig w Monachium, Konzerthause w Klagenfurcie.
Nagrywał dla RAI Cinema Fiction, Euroradio oraz dla wytwórni płytowych City Record, Classico Olufsen Records i XClassic.
Prowadzi kursy mistrzowskie w klasach wiolonczeli i muzyki kameralnej w Conservatorio Superiore w Murcji i Conservatorio Superiore w Maladze.
Gra na wiolonczeli Enrico Orselli z 1911 roku.

GIOVANNI FERRAUTO
Urodzony w Katanii w 1962 roku, ukończył studia na fortepianie i kompozycji na Conservatorio di Musica V. Bellini w Palermo studiując w klasach Antonio Trombone, Angela Giuffrida i Teresy Procaccini. W 1988 roku uzyskał również dyplom z muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. W latach 1990-1992 brał udział w warsztatach kompozytorskich w Republika San Marino w klasie Giacomo Manzoni. Z tej okazji wybrano do wykonania jedną z jego kompozycji orkiestry C.A.R.M.E na końcu warsztatów. W tym samym roku Republika San Marino zamówiła u niego transkrypcję Schubertiany na trzy fortepiany.
Latem 1992 roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu FIUMARA D’ARTE.
W 1994 został zaproszony przez CIMS (Centrum Inicjatyw Muzycznych na Sycylii) oraz przez
Goethe Institute do udziału wraz z Federico Incardoną, Giovannim Sollimą i Detlevem Müllerem Siemensem w przeglądzie Incontri con i compositori ’94, który zakończył się prawykonaniem jego kompozycji przez Orchestra Sinfonica Siciliana. W 1996 roku został zaproszony przez Region Sycylijski do udziału w nagraniu płyty CD, która ukazała się w czasopiśmie Archivio.
Ferrauto jest dziś zaliczany do najważniejszych kompozytorów włoskich, a jego utwory były zamawiane i wykonywane w ważnych krajowych i międzynarodowych instytucjach muzycznych, wśród których wymieniamy: Teatro Massimo Bellini di Catania, Teatro Massimo di Palermo, Orchestra Sinfonica Siciliana, Associazione musicale Etnea, Soloist Academia of Kazakistan, Orchestra Classica di Madeira, Wiener Symphoniker Kammer Verein, Meksykańska Orkiestra Państwowa. Jeden z jego utworów (NY Elegy 0911) został zamówiony i wykonany w Nowym Jorku w ramach obchodów rocznicy zamachu z 11 września. Jego utwory są wydawane i nagrywane przez wytwórnię płytową SAM w Parmie, wydawnictwo Suvini-Zerboni oraz wydawnictwo. Casa editrice Olschki.
Z działalnością kompozytorską Ferrauto łączy działalność dyrygencką.

Szczegóły

Data:
3 września, 2023
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Kościół pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 34
Grajewo,
+ Google Map