Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pieta Signore – Sacrum et Musica 2023

10 września, 2023 - 14:00 - 15:00

Miejsce koncertu: Kościół pw. Św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży

JACEK SZYMAŃSKI – tenor
IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI – skrzypce
PIOTR SAWICKI – skrzypce
ADRIAN STANCIU – altówka

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart

WSTĘP WOLNY

JACEK SZYMAŃSKI
W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.
Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 6 września 2020 r. w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” dla uczczenia 35-lecia pracy artystycznej Dariusza Wójcika.
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko – Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce „Wesoła Wdówka” F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.
Wyreżyserował m.in.: Johann Strauss – operetka „Zemsta Nietoperza”, Giusepe Verdi – opera „Nabucco” (2 inscenizacje), Giuseppe Verdi – opera „Traviata”, Giuseppe Verdi – opera „Rigoletto” (2 inscenizacje), St. Moniuszko – opera „Straszny dwór” (2 inscenizacje), St. Moniuszko – opera „Halka” (2 inscenizacje), G. Puccini – opera „Tosca”, W.A. Mozart – opera „Wesele Figara” (3 inscenizacje), G. Rossini ” – opera „Cyrulik sewilski”, G. Donizetti – opera „Don Pasquale” (3 inscenizacje), G. Verdi” – opera „Makbet” oraz szereg koncertów.
W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).
W 2009 r. wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO.
W 2013 r. uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
Od 2013 r. prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
W roku 2013 w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie dr Jacek Szymański prowadził Kurs Mistrzowski dla Młodych Śpiewaków – studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2014 w ramach Jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z prof. Urszulą Krygier prowadził Kurs Mistrzowski Interpretacji Polskiej Pieśni Romantycznej dla studentów polskich uczelni muzycznych. W roku 2015 w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z Agnes Wolską prowadził Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, którego motywem przewodnim była opera światowa od baroku do weryzmu. W roku 2016 w ramach Jubileuszowego XVII Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z prof. Bogdanem Makalem prowadził Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków.
Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.
Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami:
* W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”.
* W 2006 r. otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego „Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską”.
* W 2008 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
* W 2009 r. z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”.
* W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
* W 2014 r. został laureatem II miejsca w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii aktor w województwie pomorskim.
* W 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury z okazji 20-lecia Teatru Otwartego w Gdańsku.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich.
W maju 2018 r. – przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich – sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki – z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury. W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej. We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej. Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2020” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.
Posiada nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.

IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im Zygmunta Noskowskiego w Gdynii. W wieku 10 lat po wygranym konkursie skrzypcowym została zaproszona do kontynuowania nauki w klasie skrzypiec Prof. Krystyny Jureckiej w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
W 2007 roku ukończyła elitarną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec Prof. Mirosława Lawrynowicz, A. Gębskiego i M. Zebury. Następnie edukację muzyczną kontynuowała w Akademii Muzycznej w Maastricht w mistrzowskiej klasie skrzypiec Prof. R. Szredera oraz w Konserwatorium Muzycznym Świętej Cecylii w Rzymie w klasie prof. F. Leofreddi W 2020 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w specjalności skrzypce w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie ucząc się w klasie skrzypiec prof. A. Gębskiego i dr Kamili Wąsik.
Od najmłodszych lat zdobywała czołowe nagrody w konkursach ogólnopolskich jako solistka i kameralistka m.in w Konkursie skrzypcowym im. G. F. Telemanna w Poznaniu czy Konkursu skrzypcowego im. K. Januszajtis w Gdańsku, była też laureatką konkursu Polskiego Radia „ Wieniawski Junior”. W roku 2005 otrzymała nagrodę specjalną Polskiego Związku Artystów Lutników za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Była trzykrotną stypendystką prezydenta miasta Gdynia i podopieczną „ Rotary Club” w Gdynii.
Od roku 1999- 2007 była objęta programem stypendialnym Funduszu na Rzecz Dzieci.
Uczestniczyła w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Mirosław Ławrynowicz, Andrzej Gębski, Fulvio Leofreddi, Marek Zebura, Yair Kless, Robert Szreder, Konstanty Andrzej Kulka, Krystyna Jurecka, Mark Ghothoni, Roland Baldini oraz Royal String Quartet .
Uczestniczyła w licznych festiwalach jako kameralistka i solistka m.in. Grachten Festival w Amsterdamie, czy Savonlinna Music Academy w Finalndii.
Koncertowała w Niemczech, Finlandii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoszech, Francji oraz w Polsce.
W marcu 2022 wygrała konkurs na stanowisko koncertmistrza Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

PIOTR SAWICKI
Absolwent I i II st. Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.
W latach 2007-2012 Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – wydział instrumentalny – gra na skrzypcach.
Warsztat muzyczny szlifował pod kierunkiem wielu wybitnych skrzypków-pedagogów takich jak: Prof. Mirosław Ławrynowicz, Prof. Andrzej Kulka, Prof. Andrzej Gębski, Prof. Janusz Wawrowski.
Ponadto współpracował z Magnificencjami wiolinistyki światowej takimi jak: Maestro Wolfgang Marschner, Andrzej Grudzień, Edward Zienkowski, Ariane Mateus, Roland Baldini i wielu innych wielce cenionych Profesorów.
Przez kilka lat uczestniczył w różnych kursach muzycznych krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przesłuchaniach muzycznych.
Jako kameralista występuje na terenie niemal całego kraju w różnych przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez: Polskie Radio, Stołeczna Estrada, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Kaliszu, w Domach Kultury, w Zespołach Pieśni i Tańca( Warszawianka, Kurpie, Soli Deo), w Zespołach Ludowych (Powsinianie, Radosna, Tęcza), w obiektach sakralnych, w galeriach, w Bibliotece Narodowej.
Brał czynny udział w różnych wydarzeniach muzyczno-teatralnych organizowanych przez: Teatr Wielki, Teatr Dramatyczny, Sala Kongresowa, Kolegium Nobilium, Zamek Królewski. W 2014 uczestniczył w nagraniach ścieżki dźwiękowej do „Wiadomości” TVP 1, która była emitowana przez kilka lat. Jako Muzyk – statysta grał w serialu „Bodo” , a także na planie serialu „Belle Epoque”.
Swoje tourne zagraniczne odbył min. z Pan European Filharmonia na Festiwalach w Grecji, w Libanie. Kilkukrotnie koncertował w tournee z Orkiestrami w Niemczech. Solowe Koncerty dawał w Argentynie – Buenos Aires, Mar del Plata.
Obecnie pracuje z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod Dyrekcją Prof. Jana Miłosza Zarzyckiego, gdzie od marca 2022 r. został zastępcą Koncertmistrza.
W Kwietniu 2022 roku wystąpił razem z Jose Carrerasem podczas Koncertu Wielkanocnego emitowanego podczas Świąt w TVP 1.
Od lutego 2023r jest członkiem kapituły Związku Producentów Audio Video.
Skrzypek gra na instrumencie współczesnego artysty lutnika, wielokrotnie nagradzanego za wybitne osiągnięcia, Pana Michała Różaka z Kościeliska. W 2001 roku Instrument otrzymał drugą lokatę na Międzynarodowym Konkursie lutniczym w miejscowości Mittenwald (Niemcy).

ADRIAN STANCIU
Adrian Stanciu urodził się w Jassach w Rumunii, w rodzinie z wieloletnią tradycją muzyczną. Już jako sześciolatek pobierał lekcje gry na skrzypcach, aby w wieku lat czternastu rozpocząć grę na altówce. Jednym z pierwszych i najbardziej wymagających nauczycieli Adriana był jego ojciec Constantin Stanciu.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Jassach i Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Już podczas studiów, które ukończył z wyróżnieniami oraz specjalnymi nagrodami za wybitne osiągnięcia, doceniono jego talent muzyczny przyznając mu liczne, międzynarodowe stypendia artystyczne m.in. Stypendium Yehudi Menuhin (2011), ECMA (2012) czy NASOM – The New Austrian Sound of Music (2015).
Zdobywca wielu nagród jako solista oraz altowiolista kwartetu smyczkowego. Do najważniejszych należą: I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „George Georgescu” w Tulczy (Rumunia) w 2003 roku oraz w 2004 roku, II nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Mozart” w Kluż-Napoka (Rumunia, 2006), III nagroda w konkursie „Ch. Hennen“ w Heerlen (Holandia, 2009), Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie „ISA-Wettbewerb” w Reichenau (Austria, 2011), Grand Prix Festiwalu „Aix-en-Provence“ (Francja, 2012), I nagroda w Konkursie „Windisch“ (2014) w Wiedniu, II nagroda i Nagroda Publiczności „Peter Druce” oraz Nagroda „Musica Viva Australia” w Międzynarodowym Konkursie „Melbourne International Chamber Music Competition” (2015), nagroda specjalna “Jeunesses Musicales Special Prize” w światowej sławy Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2016). W roku 2022 Adrian we współpracy z Trio Lontano był nominowany do International Classical Music Awards (ICMA) – jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej, w kategorii Muzyka Kameralna.
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów muzycznych m.in. u Johannesa Meissela (Artis-Quartet), Günter Pichlera, Hatto Beyerle i Gerharda Schulza (Alban Berg Quartett), Dana Prelipceana (Voces Quartett), Ivriego Gitlisa, Andrása Kellera (Keller Quartett), Hariolfa Schlichtiga (Cherubini Quartett) i Miguela da Silvy (Quatuor Ysaÿe).
Adrian Stanciu współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i zespołami jako solista oraz muzyk orkiestrowy. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii, m.in. Wigmore Hall w Londynie, Beethoven Haus w Bonn, Grand Théâtre de Bordeaux, Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Melbourne Recital Centre. Jego dotychczasowy dorobek artystyczny wieńczą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz nagrania płytowe.

Szczegóły

Data:
10 września, 2023
Godzina:
14:00 - 15:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Kościół pw. Św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży
ul. Wojska Polskiego 135
Łomża,
+ Google Map