Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stabat Mater

9 września, 2018 - 12:00 - 14:00

PIĄTNICA, godz. 12:15 – Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Stawiskowska 10
ŁOMŻA, godz. 19:00 – Kościół pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB, ul. Wojska Polskiego 135

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
MANFREDO DI CRESCENZO (WŁOCHY) – dyrygent
CAROLA RICCIOTTI (WŁOCHY) – sopran
KAROLINA KUKLIŃSKA – mezzosopran
W programie: F. Fenaroli – Stabat Mater

WSTĘP WOLNY

MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.
Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.
Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).
Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.
Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.
Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz „RTL” w Niemczech. Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.
Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.
Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: „15 Prove d’esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale” oraz „210 Dettati Melodici”, wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.
w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.
Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.
Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu „I Luoghi della Musica”, który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu „Castellamar’Adriatico… La Musica fra Passato e Presente”, który odbywał się w Museo d’Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu „Propezzano Opera Festival”, odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.
Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.
2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.

 

CAROLA RICCIOTTI
Urodziła się w Terlizzi, gdzie w bardzo młody wieku wstąpiła do “Corale Terlicium” pod dyrekcją Maestro Giuseppe Domenico Binettiego. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Technikę Kardiochirgii na Uniwersytecie „A. Moro” di Bari. W 2014 roku rozpoczęła studia w klasie śpiewu lirycznego w Konserwatorium „N. Rota” di Monopoli, które ukończyła w klasie prof. Carmeli Apollonio. Obecnie studiuje śpiew renesansowy i barokowy w Konserwatorium „A. Casella” w L’Aquila w klasie prof. Anny Simboli.
W 2014 roku występowała w chórze Konserwatorium „N. Rota” di Monopoli w „Stabat Mater” Haydna pod dyrekcją Maestro Filippo Marii Bressana, w „Magnificat” Vivaldiego i „Missa w angustiis” Haydna pod dyrekcją Maestro Manfredo Dorindo Di Crescenzo w Panteonie w Rzymie. Współpracowała z chórem „Stabat Mater” w Molfetta w „Stabat Mater” Rossiniego pod dyrekcją Maestro Vincenzo Lisena, z chórem „Jubilate Deo” w Conversano w „Requiem” Mozarta pod dyrekcją Maestro Donato Totaro w Conversano, Ostuni, Francavilla Fontana oraz w kościele St. Domenico di Ruvo di Puglia, pod dyrekcją Maestro Salvatore Campanale. Była chórzystką w operetce „Wiedeńska krew” J. Straussa pod dyrekcją Maestro Ettore Papadia w „N. Rota” w Monopoli. Była członkiem chóru „I Cantori di San Pio”, który śpiewał podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył JE Prałat Michele Castoro, która odbyła się w Sanktuarium Santa Maria delle Grazie w San Giovanni Rotondo, z organistą Maestro Lino Impagliatellim pod dyrekcją Maestro Salvatore Campanale. Wydarzenie zostało rejestrowane i transmitowane na żywo przez kanał telewizyjny „Rete 4” (Mediaset).
W 2015 roku w tym samym chórze występuje jako solista w koncercie w Sacrario Militare dei Caduti d’Oltremare di Bari. W tym samym czasie wykonuje partię solową w „Stabat Mater” Arvo Parta pod dyrekcją Maestro Manfredo Dorindo Di Crescenzo w kościele S. Antonio di Monopoli, a następnie w kościele S. Salvatore in Morro d’oro z udziałem Orkiestry Corelli Chamber Orchestra, podczas Festiwalu muzyki sakralnej „Dal Barocco Abruzzese, al Minimalismo Europeo”. Występuje jako chórzystka w “Le Convenienze ed Inconvenienze teatrali” G. Donizettiego pod dyrekcją Maestro Debora Tarantini w „N. Rota” di Monopoli.
W grudniu 2015 roku, zagrała rolę Loli w „Cavalleria Rusticana” w audytorium „Regina Pacis” w Molfetta pod dyrekcją Maestro Vincenzo Lisena. W maju 2016 roku występowała jako chórzystka w operze „Suor Angelica” pod dyrekcją Maestro Mariano Patti w Palazzo Brasini w Taranto, z udziałem Orchestra Giovani Talenti, powtarzane na Castello Pappacoda di Massafra i kościele Sacro Cuore di Avetrana.
Od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 roku śpiewała jako solistka w „Stabat Mater” Arvo Parta w ramach projektu „Festival La Musica Incontra” pod kierownictwem artystycznym Maestro Manfredo Dorindo Di Crescenzo, z udziałem Corelli Chamber Orchestra. Koncert zatytułowany „Stabat Mater w przeszłości i teraźniejszości” odbywał się w różnych miastach i prestiżowych salach, takich jak Caserta (Cappella Palatina della Reggia), Roma (Basilica S. Eugenio), Genova (Basilica S. Bartolomeo degli Armeni, gdzie śpiewała również „Stabat Mater” F. Fenarolego), Napoli (Auditorium del museo e Real Bosco di Capodimonte), Cosenza (Cattedrale S. Maria Assunta), Pescara (Cattedrale di S. Cetteo), Trani (Cattedrale S. Maria Assunta), Morro d’oro (Abbey St Mary Propezzano, gdzie gdzie śpiewała również „Stabat Mater” F. Fenarolego) i Roseto degli Abruzzi.
Ostatnio śpiewała jako solistka w koncercie zatytułowanym „Le due sponde del Mediterraneo” z prof. Sevilay Cinar z Gazi Üniversitesi w Ankarze (Turcja), który odbył się w Konserwatorium „A. Casella” di L’Aquila. Brał udział w kilku seminariach wokalnych prowadzonych przez patologa mowy Dr Fussi Franco, warsztatach teatralnych z aktorką Pamela Villoresi, kursach mistrzowskich prowadzonych przez dyrygenta i pianistę Maestro Michael Marvulli i śpiewaczki Sigute Stonyte z Lietuvos Muzikos ir teatro akademija w Wilnie. Nagrała „Stabat Mater” Arvo Parta dla wydawnictwa Digressione Music – Molfetta, pod dyrekcją Maestro Manfredo Dorindo Di Crescenzo. Album zostanie wydany jesienią 2018 roku.

 

KAROLINA KUKLIŃSKA
Absolwentka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie śpiewu prof. C. Szyfmana. W 2008 roku obroniła pracę magisterską z zakresu pedagogiki kulturoznawczej na Uniwersytecie w Białymstoku. Brała udział w warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez O. Pasiecznik, J. Laszczkowskiego, M. Rzepkę, L.A. Mroza, I. Perfiliewa, J. Janucik, J. Rappé, A. Radziejewską oraz J. Fraksteina. Jeszcze podczas studiów występowała na deskach sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej w musicalu „Królewna Śnieżka” w reżyserii J. Krutula. W 2011 roku zadebiutowała na scenie Białostockiego Teatru Lalek partią Marceliny w „Weselu Figara” W.A. Mozarta. Zdobyła wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim „Aria i Pieśń Wieczorna” oraz nagrodę specjalną Związku Szlachty Polskiej. Została laureatką III nagrody w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej I. Branickiej. W I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie zdobyła wyróżnienie, zaś w VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie arii Aldonzy z musicalu „Człowiek z La Manchy” M. Leigha. Artystka zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę prof. M. Marczewskiej za wykonanie monodii oraz nagrodę specjalną za promocję artystycznej pieśni kaszubskiej i szczególne walory wykonawcze w X Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego. W 2014 roku na scenie Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie wystąpiła w roli Ottavii w „Koronacji Poppei” C. Monteverdiego. Jest solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na scenie której kreowała rolę Marty oraz starej kobiety w operze „Straszny dwór” S. Moniuszki, wcieliła się także w postać Anniny z opery „Traviata” G. Verdiego. Ponadto Artystka występuje w spektaklu „Brzydki Kaczorek” M. Urbanka. W musicalu „Skrzypek na dachu” J. Bocka wcieliła się w postać Goudy, w operze „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta wykonuje partie III damy, a w „Carmen” G. Bizeta prezentuje się w roli Mercédes.

Szczegóły

Data:
9 września, 2018
Godzina:
12:00 - 14:00
Kategoria Wydarzenie: