W programie m.in.: E. Elgar, A. Bruckner, M.K. Čiurlionis
KOWIEŃSKI CHÓR PAŃSTWOWY
Kowieński Chór Państwowy wykonał ponad 250 obszernych wokalno-instrumentalnych utworów muzycznych należących do światowej skarbnicy muzyki klasycznej od średniowiecznej aż po współczesną muzykę: oratoria, kantaty, msze, pasje, opery w wersjach scenicznych i koncertowych. W Europie Zachodniej chór zasłynął z wykonania symfonii „Wiosennej“ (Nr. 7.) M. Theodarakiego w Paryżu w 1984 roku.
Po odzyskaniu przez Litwę Niepodległości, kiedy otworzyły się drogi na Zachód, a zwłaszcza po rozpoczęciu współpracy kowieńskiego chóru z legendą muzyki XX wieku – szkrzypkiem i dyrygentem – Lordem Yehudi Menuhinem, działalność koncertowa stała się szczegolnie aktywna. W roku 1992 zespół brał udział w festiwalu w Hiszpanii – „Stare i nowe drogi do Indii” poświęconym upamiętnięniu 500 rocznicy odkrycia Ameryki. Koncertowe i teatralizowane wykonania oratorium G. F. Händela „Mesjasz” pod dyrekcją Y. Menuhina cieszyły się uznaniem słuchaczy Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Egiptu i Rosji. Wykonano je również w Buenos Aires (Argentyna) oraz w Santiago (Chile). Liczne europejskie gazety o Kowieńskim Chórze Państwowym pisały wtedy jako o największym muzycznym odkryciu roku. Chór został zespołęm śpiewaków szeroko znanym w całej Europie.
W pierwszych latach niepodległosciowych kowieńczycy zaczęli współpracować z niemieckim pianistą i dyrygentem – Justusem Frantzem. Silna twórcza przyjaźń powstała między Kowieńskim Chórem Państwowym a dyrygentą Mścisławem Rostropowiczem.
Na przełomie wieków zawiązała się znajomość Kowieńskiego Chóru Państwowego z polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim: 17 września 1999 roku w Warszawie chór wykonał jego „Te Deum”, w roku 2001 w Petersburgu podczas festiwalu „Białe Noce” pod dyrekcją samego kompozytora – oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, a latem 2003 roku podczas festiwalu muzyki kościelnej w Schwäbisch Gmünd (Niemcy) – „Pasję wedlug Lukasza”.
Kowieński Chór Państwowy zorganizował ponad 3000 koncertów na Litwie i daleko poza jej granicami. Wykonania oratorium C. Orffa „Carmina Burana” w berlinskim stadionie słuchało ponad 75 tys. osób; oratorium „Mesjasz” G. F. Händela chór zaśpiewał ponad 80 razy.
Kowieński Chór Państwowy jest stałym uczestnikiem świąt państwowych oraz uroczystości przeznaczonych na upamiętnięcie wybitnych dat. Jego koncerty często transmitowane są przez Litewskie Narodowe Radio i Telewizję.
Chór honoruje przybywających na Litwę wysokich gości. W czasie pielgrzymki apostolskiej śpiewu kowieńskich chórzystów słuchał Ojciec Święty – Jan Paweł II, chór koncertował dla królowej Holandii – Beatrycze, muzyka wykonana przez chór brzmiała dla monarchów i władców państw europejskich na uroczystościach inauguracji Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Ostatnie lata były dla chóru pełne intensywnych działań twórczych. KVCH regularnie uczestniczy w międzynarodowym festiwalu muzycznym Wysp Kanaryjskich. W roku 2022 chór przygotował 12 prawykonań dzieł wielkoformatowych. W maju wraz z orkiestrą Casco Phill wystąpił w Belgii i Holandii. „Artikel 1” F. Neyricka i IX Symfonię L. van Beethovena zagrano w katedrze w Mechelen, Antwerp Handelsbureau i De Dollen Hall w Rotterdamie. W lipcu tego roku chór kowieński wystąpił w Lublanie, we wrześniu – na Festiwalu Wysp Kanaryjskich.
Kowieński Chór Państwowy jest zadowolony ze stałych kontaktów z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Łomżyńskiej chór wykonał „Cztery Litanię do Ostrej Bramy” S. Moniuszki, „Requiem” W.A. Mozarta. W ubiegłym roku na koncercie zamykającym 18. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Sacrum et musica” w katedrze w Łomży Kowieński Chór Państwowy wraz z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej w Łomży wykonał utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, F. Schuberta. Dyryguje Jan Miłosz Zarzycki. Chór kowieński wykonał acappella utwory M.K. Čiurlionisa, A. Brucknera, E. Elgara pod dyrekcją Robertasa Šervenikasa.
ROBERTAS ŠERVENIKAS
Profesor Robertas Šervenikas, Dyrektor Artystyczny i Główny Dyrygent Kowieńskiego Chóru Państwowego, Laureat Litewskiej Narodowej Nagrody Kultury i Sztuki.
Po ukończeniu Szkoły Artystycznej im. Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa uzyskał dyplomy dyrygentury chóralnej, operowej i symfonicznej w Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu (Rosja). Jego międzynarodowa kariera dyrygenta rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy słynny wiolonczelista Mścisław Rostropowicz zaprosił go na Festiwal w Evian we Francji w charakterze asystenta. Później Robertas Šervenikas dyrygował różnymi zespołami niemal we wszystkich krajach Europy, Japonii, RPA, Brazylii, Izraelu, Rosji i innych.
Od 2000 r. Robertas Šervenikas jest drugim dyrygentem Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, z którą zadebiutował w 1993 r. Jego intensywna twórczość w 2005 r. została nagrodzona Litewską Narodową Nagrodą Kultury i Sztuki. Robertas Šervenikas przez wiele lat dyrygował orkiestrą symfoniczną Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, jest także profesorem wydziału dyrygentury tej uczelni. Od 2008 roku przez dziesięć lat pracował jako dyrektor muzyczny Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu. W teatrze tym przygotował wiele znakomitych premier operowych i baletowych. W tym samym roku rozpoczęła się jego współpraca z Bawarską Operą Państwową (Niemcy, Monachium).
W 2016 roku został odznaczony złotą odznaką honorową Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej „Nieście swoje światło i wierzcie” za znaczący wkład, szczególne zasługi dla kultury i sztuki litewskiej, inicjatywy inspirujące społeczność do pozytywnych działań oraz osobistą odpowiedzialność za tworzenie środowiska kulturowego i duchowego.
Repertuar Robertasa Šervenikasa obejmuje gatunki opery, baletu, muzyki oratoryjnej i symfonicznej, ale szczególne miejsce zajmuje w nim twórczość współczesna. Jest on pierwszym wykonawcą dzieł wielu kompozytorów litewskich, nagrał kilkadziesiąt płyt CD z muzyką współczesną dla Naxos, Finlandia Records i innych firm fonograficznych. Jest szczególnie ceniony za aktywną, różnorodną ekspresję twórczą: prawykonania dzieł symfonicznych kompozytorów litewskich oraz sugestywne, dojrzałe interpretacje muzyki współczesnej i klasycznej. Robertas Šervenikas jest stale zapraszany do udziału w juty wielu konkursów, a od wielu lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Letniego Festiwalu Tytuvėnai i Festiwalu Chaima Frenkla w Szawlach.
Profesor Robertas Šervenikas został dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Kowieńskiego Chóru Państwowego po wygranym konkursie w marcu 2021 roku.