ANDREA TURINI (WŁOCHY) – fortepian
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
VITO CLEMENTE (WŁOCHY) – dyrygent
W programie m.in.: W.A. Mozart – Koncert fortepianowy B-dur nr 27 KV 595 oraz włoska muzyka filmowa
Bilety w cenie od 10 zł do 30 zł
CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 30 zł
2. Bilet ulgowy – 24 zł
Przysługuje:
a) za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– emerytom, rencistom,
– rodzicom lub opiekunom dziecka,
– osobom dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny i Łomżyńską Kartę Mieszkańca,
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”,
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH;
b)
– nauczycielom szkół muzycznych,
– grupom zorganizowanym powyżej 15 osób,
– opiekunom osób niepełnosprawnych
3. Bilet specjalny – 10 zł
Przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– uczniom i studentom do 25 roku życia,
– dzieciom posiadającym Karty Dużej Rodziny i Łomżyńską Kartę Mieszkańca,
– innym grupom na podstanie zarządzenia Dyrektora FKWL
* Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.
ANDREA TURINI
„…bez najmniejszej wątpliwości… jest jednym z najbardziej imponujących pianistów, jakich mieliśmy w ostatnich dekadach”
Octavio de Juan
„…imponujący Andrea Turini, oczarował słuchaczy, grając Bacha i Debussy’ego… sposób, w jaki wykonał Bacha, był wspaniały, emocje, struktura i przejrzystość były absolutnie doskonałe i zrównoważone… pianista wykonał Debussy’ego w fantastyczny sposób i z wielką delikatnością…”
D. Brotzmann; L. Welzin
„…niewyczerpany urok Wariacji Goldbergowskich BWV 988 rozpostarł przed słuchaczami przestrzeń sztuki absolutnej, w której piękno, mistrzostwo i głębia myśli podbijają umysł i serce. Genialna i niezwykle osobista interpretacji arcydzieła Bacha przez Andreę Turiniego”
magazine “L’altra MantovA”
Działalność koncertowa włoskiego pianisty Andrei Turiniego obejmuje czterdzieści lat występów publicznych, skupiając się ze szczególną pasją na dziełach wielkich kompozytorów, w tym Bacha, Mozarta, Beethovena, Schumanna, Liszta, Chopina, Brahmsa, Debussy’ego, Ravela, Fauré.
Dzięki swoim niezwykłym interpretacjom i osiągnięciom w ważnych międzynarodowych konkursach pianistycznych, Andrea Turini prowadzi intensywną działalność koncertową w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle „A. Cortot” w Paryżu, Rai Auditorium w Rzymie, National Auditorium w Madrycie, Teatro Municipal „Rosalia de Castro” w La Coruna, Teatro Donizetti w Bergamo, Teatro Ghione w Rzymie, Teatro Verdi w Trieście, Auditorium de Galicia w Santiago de Compostela, Teatro Bibiena w Mantui.
Jest stale zapraszany na prestiżowe międzynarodowe festiwale fortepianowe we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Norwegii, Macedonii Północnej, Polsce, Szwajcarii, Austrii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
Jest również niezwykle cenionym muzykiem kameralnym, członkiem Agorà Piano Quartet i współpracuje z renomowanymi solistami i koncertmistrzami prestiżowych orkiestr. Od wielu lat współpracuje ze słynnym Triem Smyczkowym z Florencji, występuje również w duetach fortepianowych z Gianlucą Passerottim oraz Marią Grazią Petrali.
Andrea Turini regularnie występuje również jako solista z orkiestrami, współpracując między innymi z Orchestra Musici Aurei, Orchestra da Camera Fiorentina, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Orchestra Sinfonica Città di Grosseto, Orchestra OIDA, Orquestra de Câmara de Cascais and Oeiras, Orkiestra Kameralna Talenti d’Arte, Orkiestra Smyczkowa Asolana Malipiero, Orkiestra Il Contrappunto, grając pod batutą znakomitych dyrygentów: L. Piovano, N. Lalova, M. Caldiego, L. Alvesa, G. Lanzetty i G.B. Varoli mają szczególne znaczenie.
Dokonał nagrań telewizyjnych dla RAI Uno, RAI International, dla telewizji i radia jugosłowiańskiego i północno-macedońskiego, nagrań radiowych dla trzech krajowych stacji RAI, dla Radia Watykańskiego, dla Radia Nacional de Espana, nagrywał na płytach CD muzykę Bacha, Brahmsa, Rachmaninowa i Ravela.
Andrea Turini jest cenionym, doświadczonym, pełnym pasji i oddania nauczycielem.
Wśród wielu pianistów, którzy się u niego uczyli, jest wielu zwycięzców i laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych, którzy wyróżniają się swoją działalnością koncertową i dydaktyczną.
Andrea Turini jest profesorem katedry fortepianu w Konserwatorium „Gioacchino Rossini” w Pesaro, gdzie jest również kierownikiem Katedry Instrumentów Klawiszowych i Perkusyjnych oraz członkiem Rady Akademickiej.
Jest regularnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i kursów interpretacji we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Holandii i Niemczech. Często jest zapraszany jako juror, a także przewodniczący Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych. Jest dyrektorem artystycznym Valdarnese Music Academy i Humberto Quagliata International Piano Competition Città di San Giovanni Valdarno.
Więcej informacji o artyście na www.inpianoart.com
VITO CLEMENTE
Po ukończeniu studiów humanistycznych, rozpoczął studia na kierunku muzycznym. Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę orkiestrową, kompozycję, fortepian, muzykę kameralną wokalną, instrumentację orkiestrową, dyrygenturę chóralną i muzykę w Conservatorio „Niccoló Piccinni” w Bari. Ukończył również studia podyplomowe w Accademia Chigiana.
Jest zwycięzcą IX Competition for Orchestra Conductors of the European Community 2002 im. Franco Capuana, gdzie dyrygował „Manon Lescaut” Pucciniego.
Zdobył pierwszą nagrodę „Mitsubishi UFJ Trust” z „Marią Stuart” Donizettiego (najlepsza produkcja roku 2012) w Japonii.
Dyrygując „Don Pasquale” w San Paolo (w reżyseroo Enzo Dary) zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę najlepszej produkcji 2010 roku.
Jest specjalistą w zakresie wykonawstwa repertuaru operowego i sakralnego Tommaso Traetty. Wraz z Roberto Duarte dla Idea Press USA dokonał rewizji oraz publikacji utworów Il Cavaliere Errante, Miserere, Messa in Do, Stabat Mater. Wielokrotnie dyrygował włoskimi orkiestrami, takimi jak: Teatro Comunale w Bolonii, Arena w Weronie, Teatro Petruzzelli, ICO Sinfonica w Sanremo, ICO Filarmonica Toscanini, ICO Sinfonica Abruzzese, ICO Filarmonica Marchigiana, ICO w Lecce, Teatro Marrucino w Chieti, Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie, O.T.Li.S, Friuli Venezia Giulia, Ross ini z Pesaro, Pro Arte, Milano Classica, Bergamo Musica Festival, Philharmonia Mediterranea, Filarmonica Italiana, Benedetto Marcello, Grosseto.
Dyryguje także orkiestrami zagranicznymi: Filarmonica Bulgara z Płowdiwu, Solisti z Astany, Albania Narodowy Teatr Opery i Baletu w Tiranie, Pałac Kongresowy, Orkiestra Symfoniczna Radia i Telewizji Albanii, Orkiestra Kameralna Tirany, Argentyna Teatro Avenida de Mayo di Buenos Aires, Brazylia Teatro San Pedro in San Paolo, Orchestra Sinfonica of Paranà w Kurytybie, Orchestra Unisinos w Porto Alegre, Niemcy Spiegelgalerie des Konigsschlosses di Herrenchiemsee-Monaco z Prager Kammerorchester i na Festiwalu w Pommersfelden, Węgry, Kazachstańska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Koreański Międzynarodowy Festiwal Operowy w Daegu, Macedoński Narodowy Teatr Opery i Baletu w Skopje, Portugalia, Katar z Teatro Lirico Sperimentale w Spoleto, Czechy w Narodowym Teatrze A. Dvoraka w Ostrawie i z Komorni Filharmonie Pardubice w Kostel sv. Simona a Judy di Praga, rumuńska Camerata Romanica, Spagna Auditorium Nacional de Musica de Madrid, Sudafrica Johannesburg Festival Orchestra w Pretorii, USA, Taconic Opera w Nowym Jorku.
Od 2004 roku dyryguje w wielu najbardziej prestiżowych teatrach w Japonii (Tokio Bunka Kaikan, Aichi Prefectural Theatre of Nagoya, Festival Hall of Osaka, Fukuoka Symphony Hall, Kobe Kokusai Kaikan) prowadząc takie opery jak: La Traviata, Macbeth, Oberto, Conte di San Bonifacio, Nabucco Verdiego, Nina, ossia La Pazza per Amore Paisiello, Il Barbiere di Siviglia Rossiniego, Alcina Haendla, Il Matrimonio Segreto Cimarosy, Don Giovanni i La Finta Giardiniera Mozarta, Maria Stuarda Donizettiego, Cyganeria, Tosca, Turandot Pucciniego, czy dzieła wokalno-instrumentalne: Requiem Verdiego i Mozarta, IX Symfonia Beethovena.
Dyrygował w 2007, 2008 i 2015 roku Koncertem finałowym Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego. Ma na swoim koncie ponad sto pięćdziesiąt światowych premier. Dokonał również nagrań telewizyjnych i radiowych dla Rai1, Rai3, Raisat, Canale5, Rete4.
Nagrał ponad dwadzieścia płyt CD i DVD dla Dynamic, Bongiovanni, Tactus i DIGressione Music. Płyta DVD Le convenienze e le inconvenienze teatrali Donizettiego (Bongiovanni) zdobyła trzecią nagrodę w 2010 roku (XXXI Premio della Critica Musica e dischi sezione classica/vocale) i była „najlepszą płytą DVD miesiąca” (cztery gwiazdki za Classic Voice) i „Seleccion” za Opera Actual.
Nauczyciel w Konserwatorium „Niccolò Piccini” w Bari, jest zwycięzcą czterech konkursów na stanowisko nauczyciela oraz laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów i stypendiów.
Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie dla dyrygentów i śpiewaków.
Był dyrektorem muzycznym sezonu operowego Teatro della Fortuna w Fano, Lucana Symphony Orchestra i stałym gościnnym dyrygentem zespołów, takich jak Tokyo Chamber Opera Theater i OperaSai w Tokio.
Jest dyrektorem artystycznym i muzycznym Traetta Opera Festival, Japan Apulia Festival w Tokio, Tokyo Academy of Music i Idea Graphics Musical Edition USA w Nowym Jorku.
Obecnie jest dyrektorem artystycznym I.C.O. Symphony Orchestra of the Metropolitan City of Bari.