Edukacja muzyczna – audycje dla przedszkoli

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży od 1988 roku organizuje Audycje Muzyczne. Te muzyczne spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, przeznaczone są dla najmłodszych melomanów, czyli dla przedszkolaków.

Audycje muzyczne to forma edukacji mająca na celu budzenie wrażliwości muzycznej i otwarcie na muzykę poważną. Dzieci zapoznają się z instrumentami, ich budową, dźwiękami, terminami muzycznymi. Audycje dla przedszkolaków prowadzi doświadczony prelegent Piotr Dąbrowski.

TEMATY AUDYCJI MUZYCZNYCH  W SEZONIE  2023/2024

Wrzesień
„Witaj szkoło na wesoło”
Wakacyjne emocje jeszcze tkwią w naszych wspomnieniach. Pierwsze powakacyjne spotkanie ma wprowadzić dzieci w bogaty świat doznań muzycznych. Odkryjemy kim jest meloman i przypomnimy czym jest muzyka. Opowiemy, też co to filharmonia, dyrygent, instrument oraz jakie są zasady kulturalnego zachowania się podczas koncertu.

Październik
„Jesienne kolory muzyki”
Barwy, odcienie, kolory to świat instrumentów i ich charakterystycznych brzmień. Muzyką możemy ilustrować nie tylko otaczającą nas przestrzeń, ale również nastroje. Czy dźwięki mają kolory?

Listopad
„Marszowym krokiem do wolności”
Chopin, Moniuszko, Wieniawski to w edukacji patriotycznej niezwykle ważne nazwiska kompozytorów piszących w duchu polskim i sławiących nasz kraj poza granicami. Przypomnimy muzyczne tradycje patriotyczne oraz znane pieśni wojenne.

Grudzień
„Gdzie jesteś Mikołaju?”
Jak co roku okres przedświąteczny, to czas szczególnie wśród dzieci budzący wiele emocji. W poszukiwaniu świętego Mikołaja i świątecznego nastroju wspólnie zaśpiewamy najpiękniejsze kolędy i piosenki o tematyce zimowej. Muzyka związana z tym okresem wprowadzi nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Styczeń
„Od Menueta do Rock & Rolla”
W karnawale nie może zabraknąć muzyki tanecznej. Nasi goście zaprezentują m.in. eleganckiego króla tańca – walca, gorącą sambę, czy dostojne tango będące jednym z turniejowych tańców towarzyskich. Nogi same poniosą do zabawy.

Luty
„Zakochane nuty”
Święty Walenty – popularny biskup Terni, nie zdawał sobie sprawy, że zrobi „karierę” jako patron zakochanych i małżeństw. My zaś chcemy przemówić do serc młodych słuchaczy prezentując liryczne i romantyczne tematy ze słynnych oper, musicali i koncertów.

Marzec
„A kapela gra wesoło – spotkanie z folklorem”
Bogactwo i piękno, jakim wyróżnia się polska muzyka ludowa są od wieków doceniane przez kompozytorów. Na marcowym spotkaniu dowiemy się którzy kompozytorzy inspirowali się muzyką ludową. Poznamy nazwy polskich tańców narodowych. Zespół ludowy zaprezentuje pieśni, stroje i melodie regionalne.

Kwiecień
„Kwiecień plecień…”
Kontrastowe barwy, nastroje, dźwięki i kształty to świat instrumentów i ich charakterystycznych brzmień. Muzyką możemy ilustrować nie tylko otaczającą nas przyrodę, ale również nasze emocje. Dzieci będą miały okazje zaimprowizować muzyczne kontrasty.

Maj
„Smyczkowa rodzinka”
Zgadnijcie czym zajmuje się lutnik, które instrumenty mają duszę oraz wiele innych wiadomości i ciekawostek. Nie zabraknie muzyki, granej oczywiście na instrumentach smyczkowym.

Czerwiec
„Wędruj z nami – muzykami”
W ostatnią muzyczną podróż wyruszymy z walizką pełną ciekawych aranżacji słynnych i znanych tematów. Słuchacze wezmą udział w quizie muzycznym, najlepsi otrzymają słodkie nagrody. Do zobaczenia po wakacjach!

ORGANIZATOR AUDYCJI MUZYCZNYCH
Ewa Kaszuba
tel. 86 222 34 30
e-mail:  ewakaszuba@filharmonia.lomza.pl