Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Muzyczne Barwy Polskości – polskie tańce narodowe

16 października - 10:00 - 11:00

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

W hołdzie Karolowi Kurpińskiemu

ZUZANNA SEJBUK – fortepian
ADAM GOŹDZIEWSKI – fortepian
IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI – skrzypce

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: S. Moniuszko, F. Chopin, H. Wieniawski

WSTĘP WOLNY


I cykl warsztatów obejmujący polskie tańce narodowe w ramach przedsięwzięcia „muzyczne barwy polskości – warsztaty i koncerty popularyzujące polskie dziedzictwo narodowe” realizowanego przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży ze środków Krajowego Planu Odbudowy, Inwestycja A2.5.1 sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU

 

ZUZANNA SEJBUK
Zuzanna Sejbuk jest młodą utalentowaną pianistką, która swoją przygodę z fortepianem rozpoczęła w wieku 5 lat pod okiem pani Hanny Urbańskiej w rodzinnym mieście Szczecinie. Od 2019 roku Zuzanna uczyła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie w klasie fortepianu pani Olgi Łazarskiej. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz- Just.
Młoda artystka bierze udział w licznych kursach pianistycznych u wybitnych profesorów: Dang Thai Son, Hubert Rutkowski, Andrzej Jasiński, Pawel Gililov, Eldar Nebolsin.
Zuzanna ma na swym koncie pierwsze nagrody na konkursach w Sztokholmie, Rydze, Estonii. Do jej ostatnich osiągnięć należą:
– Grand Prix na VII Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym o zasięgu ogólnopolskim w Szczecinie 2023,
– Grand Prix III „Alternatywy Konkursowej” Polskiego Radia Chopin 2023,
– Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Centrum Edukacji Artystycznej dla Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie 2024.
Wielokrotnie koncertowała w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Willi ATMA w Zakopanem, czy w Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zuzanna była wieloletnią stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Fundacji Pro Musica Bona. Otrzymała również Stypendium Prezydenta Miasta Szczecin, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium Klubu Krakowskiego. Zuzanna Sejbuk uczestniczyła w 2022 roku w programie stypendialnym dla młodych, uzdolnionych muzyków Morningside Music Bridge w Bostonie.

ADAM GOŹDZIEWSKI
fot. Zuza Gąsiorowska
Adam Goździewski pierwsze kroki w świecie pianistyki stawiał pod kierunkiem prof. Anny Grzegorskiewicz-Ciesielskiej. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod opieką prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej- Ławrynowicz. Jako stypendysta Rządu Niemieckiego ukończył studia podyplomowe w klasie prof. Paolo Giacomettiego w Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie, (dyplom z wyróżnieniem w 2023 roku).
Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal), a także w Polsce, Rosji, Słowenii, Ukrainie
i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Adam Goździewski prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, a także w Austrii, Albanii, Estonii, Francji, Macedonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Meksyku oraz w USA. Występował na estradach filharmonicznych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Jeleniej Górze, w kameralnej sali NOSPR w Katowicach. Jest gościem czołowych festiwali muzycznych w Polsce, występował między innymi na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Wokół Józefa Elsnera w Warszawie, festiwalach chopinowskich w Antoninie (Festiwal Polskiego Radia Chopin, również Festiwal Chopin w barwach jesieni) i Dusznikach-Zdroju, a także na wielu imprezach zagranicznych, m. in. Chopin Festival in der Kartause w Gaming (Austria), Wesseler Klaviersommer (Niemcy), Festival International de Piano w Guanajuato (Meksyk), czy Chopin au Jardin du Luxembourg Festival w Paryżu.
Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną.
Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie
(pod kierunkiem prof. L. Stawarz oraz prof. A. Ratkowskiej) oraz na fortepianach z epoki. Jest finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego „Wanda Landowska in memoriam” w Poznaniu (2018r.).
Ważnym obszarem artystycznych zainteresowań pianisty jest fonografia. Artysta ma w swoim dorobku cztery albumy płytowe. Najnowszy z nich, zawierający utwory fortepianowe kolegi Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego nagrane na fortepianie Broadwooda z 1846 roku, ukazał się w lutym 2023 roku w wydawnictwie Acte Prealable. Dyskografia pianisty obejmuje również promocyjny album Chopin Recital oraz rejestrację rzadko grywanej Sonaty c-moll op. 4 Fryderyka Chopina, wydaną nakładem wytwórni Sarton . W 2020 roku ukazało się wydawnictwo, będące efektem współpracy pianisty ze skrzypaczką Dominiką Przech – SZYMANOWSKI KLECKI BARGIELSKI – WORKS FOR VIOLIN AND PIANO (DUX). Album został doceniony nagrodami fonograficznymi w Estonii oraz w Stanach Zjednoczonych, a także otrzymał Statuetkę – Złotego Orła w Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w Łodzi w 2021 roku.
Płyty zbierają znakomite recenzje w prasie muzycznej na świecie (m. in. MusicWebInternational, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Clickmusique, France Musique, Ruch Muzyczny). Warto dodać, że nagrania utworów Dobrzyńskiego, Kleckiego oraz Bargielskiego są światowymi premierami fonograficznymi.
W artystycznym życiu Adama Goździewskiego istotną rolę pełni pedagogika. Jest zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a także prowadzi klasę fortepianu w ZPSM nr 2 w Warszawie. Pianista prowadzi lekcje i kursy mistrzowskie w Polsce, Meksyku, a także w Chinach oraz w Japonii.
Adam Goździewski jest wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest także stypendystą Centrum Edukacji
Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, programu „Młoda Polska” oraz laureatem Nagrody Rządu Niemieckiego (DAAD).

IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im Zygmunta Noskowskiego w Gdynii. W wieku 10 lat po wygranym konkursie skrzypcowym została zaproszona do kontynuowania nauki w klasie skrzypiec Prof. Krystyny Jureckiej w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
W 2007 roku ukończyła elitarną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec Prof. Mirosława Lawrynowicz, A. Gębskiego i M. Zebury. Następnie edukację muzyczną kontynuowała w Akademii Muzycznej w Maastricht w mistrzowskiej klasie skrzypiec Prof. R. Szredera oraz w Konserwatorium Muzycznym Świętej Cecylii w Rzymie w klasie prof. F. Leofreddi W 2020 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w specjalności skrzypce w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie ucząc się w klasie skrzypiec prof. A. Gębskiego i dr Kamili Wąsik.
Od najmłodszych lat zdobywała czołowe nagrody w konkursach ogólnopolskich jako solistka i kameralistka m.in w Konkursie skrzypcowym im. G. F. Telemanna w Poznaniu czy Konkursu skrzypcowego im. K. Januszajtis w Gdańsku, była też laureatką konkursu Polskiego Radia „ Wieniawski Junior”. W roku 2005 otrzymała nagrodę specjalną Polskiego Związku Artystów Lutników za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Była trzykrotną stypendystką prezydenta miasta Gdynia i podopieczną „ Rotary Club” w Gdynii.
Od roku 1999- 2007 była objęta programem stypendialnym Funduszu na Rzecz Dzieci.
Uczestniczyła w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Mirosław Ławrynowicz, Andrzej Gębski, Fulvio Leofreddi, Marek Zebura, Yair Kless, Robert Szreder, Konstanty Andrzej Kulka, Krystyna Jurecka, Mark Ghothoni, Roland Baldini oraz Royal String Quartet .
Uczestniczyła w licznych festiwalach jako kameralistka i solistka m.in. Grachten Festival w Amsterdamie, czy Savonlinna Music Academy w Finalndii.
Koncertowała w Niemczech, Finlandii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoszech, Francji oraz w Polsce.
W marcu 2022 wygrała konkurs na stanowisko koncertmistrza Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Details

Date:
16 października
Time:
10:00 - 11:00
Event Category:

Venue

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map