„Wysoce kompetentny zespół pracowników, którzy nie tylko potrafią skutecznie działać, ale też wspólnie i solidarnie budują dobrą markę naszej instytucji.”

Najnowsze sukcesy Filharmonii Kameralnej w Łomży!

Do statuetki Orła i Złotego Dyplomu dołączyły dwa Srebrne Dyplomy. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży już po raz trzeci znalazła się w gronie laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Oprócz tego łomżyńska orkiestra będzie realizować aż 3 przedsięwzięcia grantowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Do niezwykle bogatej kolekcji nagród Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży dołączyły dwie kolejne. Tym razem łomżyńska orkiestra została doceniona aż w 2 kategoriach: płyta fonograficzna za płytę „Polish impressions” oraz wydarzenie muzyczne za koncerty integracyjne realizowane w przedsięwzięciu grantowym „Filharmonia dostępna”.
Płyta „Polish Impressions” jest 18. krążkiem w dorobku orkiestry. Została nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: flecistką Jadwigą Kotnowską, skrzypkiem jazzowym Mateuszem Smoczyńskim, klarnecistą Arturem Pachlewskim, wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską oraz akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a dzięki współpracy z NAXOS, jest on dostępny na całym świecie. Reżyserem nagrania był niezwykle ceniony realizator dźwięku Andrzej Brzoska.
– Nasze płyty były już wielokrotnie doceniane, to zawsze cieszy – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. – Jednak muszę przyznać, że z koncertów integracyjnych jestem szczególnie dumny. Udało nam się bowiem wykreować pewną nową jakość o wartości nie tylko artystycznej, ale też społecznej i etycznej. Od pewnego czasu angażujemy osoby niepełnosprawne w działania artystyczne, a efekt przerósł nasze oczekiwania!
Koncerty integracyjne realizowane w przedsięwzięciu grantowym „Filharmonia dostępna” były finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultury bez Barier, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu odbyło się nie tylko 7 koncertów integracyjnych, podczas których na jednej scenie wspólnie występowali artyści pełnosprawni i niepełnosprawni, ale także cykl warsztatów muzycznych i plastycznych. Projekt wieńczył koncert finałowy połączony z prezentacją prac plastycznych i umiejętności nabytych podczas zajęć muzycznych.
Filharmonia Kameralna w Łomży od wielu lat bierze udział w programach grantowych. Jej wnioski są niezwykle wysoko oceniane, zdobywa duże dotacje – z projektów grantowych i programów dedykowanych instytucjom kultury realizowanych przez PFRON oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego łomżyńska orkiestra tylko w ciągu ostatnich 2 lat zdobyła prawie 1 milion zł!
– To wspaniale, że nasza niewielka instytucja, oddalona od dużych centrów kulturalnych, jest postrzegana, jako aktywna i prowadząca ważną i wartościową działalność. O tym bowiem świadczy przyznanie kolejnych dotacji na nasze działania. Świadczy też o tym, że mamy wysoce kompetentny zespół pracowników, którzy nie tylko potrafią skutecznie działać, ale też wspólnie i solidarnie budują dobrą markę naszej instytucji – podkreśla dyrektor Jan Miłosz Zarzycki.
I tak z Krajowego Planu Odbudowy są realizowane 3 projekty. Pierwszym, którego realizacja rozpoczęła się w październiku są „Muzyczne barwy polskości” i składają się na niego warsztaty i koncerty popularyzujące polskie dziedzictwo narodowe, w formie dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drugim projektem, który łomżyńska filharmonia realizuje w listopadzie jest nagranie, znanej naszym melomanom z zakończenia poprzedniego sezonu artystycznego kompozycji Jerzego Maksymiuka zatytułowanej „Koncert fantazja na skrzypce i orkiestrę kameralną” oraz wzbogacenie jej o muzyczną wizualizację. Trzecim projektem, który zostanie zrealizowany w grudniu będą koncerty wzbogacone o prezentację multimedialną „Z muzyką przez świat”. Powyższe działania odbędą się w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Inwestycja A2.5.1, sfinansowanych przez Unię Europejską NextGenerationUE.
– Pozyskane dotacje pozwolą nam jeszcze efektywniej pracować na rzecz naszej instytucji i całej społeczności – podsumowuje dyrektor Jan Miłosz Zarzycki.
Oczywiście poza sukcesami łomżyńska filharmonia prowadzi niezwykle bogatą działalność koncertową, odwiedzają ją znakomici soliści i dyrygenci między innymi z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Chin. Nowy sezon artystyczny orkiestra rozpoczęła 19 września 2024, podczas którego jako solista wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Piotr Paleczny. Natomiast dwa tygodnie później w Łomżyńskiej Katedrze zabrzmiała Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta, która zwieńczyła Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Razem z orkiestrą FKWL pod batutą włoskiego dyrygenta Maurizio Colasantiego wystąpili znakomici soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) i Wojtek Gierlach (bas), a także Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Warto podkreślić, że tegoroczny festiwal „Sacrum et Musica” rozpoczął się 24 sierpnia 2024, a w jego ramach odbyło się aż 17 koncertów w 3 województwach: podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.
Łomżyńscy melomani mieli także okazję uczestniczyć w kolejnym światowym prawykonaniu. Tym razem swoją premierę miał utwór polskiego współczesnego kompozytora Macieja Zimki zatytułowany „Folie à deux – koncert podwójny na flet, klawesyn i orkiestrę smyczkową” skomponowanego specjalnie dla solistek, które go wykonały: flecistki Eweliny Zawiślak oraz Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej, a towarzyszącą im orkiestrę FKWL poprowadził hiszpański dyrygent Juan Jose Navarro.
W naszym krótkim tekście nie sposób zawrzeć wszystkie koncerty, które odbyły się od końca sierpnia, bo było ich bardzo wiele. Oczywiście nie zabrakło koncertów w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz kolędowych. Rok zakończą uroczyste i pełne nie tylko muzycznych niespodzianek dwie Gale Sylwestrowa ze znakomitymi śpiewakami: Barbarą Mościcką oraz Maciejem Bogumiłem Nerkowskim oraz orkiestrą FKWL, która zagra pod batutą swojego dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego.
A co przed nami? Oczywiście niezwykle pasjonujący i wypełniony wspaniałymi koncertami okres karnawału, ale o tym wszystkim przeczytacie Państwo w kolejnym numerze Wiadomości Łomżyńskich!

Magdalena i Mateusz Goc