Najbardziej utalentowani uczniowie i studenci szkół i uczelni muzycznych z Łomży, Warszawy i Gdyni wzięli udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”. Grając z prowadzoną przez włoskiego dyrygenta Giovanniego Ferrauto orkiestrą Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego Karolina Iga Włodkowska, Maja Wronowska, Paweł Jacak, Szymon Drzymała, Krzysztof Galbarczyk i Zoja Syguda potwierdzili, że odnoszone przez nich liczne sukcesy nie są dziełem przypadku, wywołując też żywiołową reakcję licznej publiczności.

Koncerty młodych talentów odbywają się w Łomży od roku 2004 i jest to jedno z nielicznych krajowych przedsięwzięć tego typu, że młodzi, utalentowani i legitymujący się poważnymi osiągnięciami podczas najbardziej prestiżowych krajowych oraz zagranicznych konkursów i festiwali, muzycy mogą zagrać razem z orkiestrą podczas regularnego koncertu.
Formuła tych wyjątkowych koncertów zmieniała się na przestrzeni lat, ale niezmienne pozostaje to, że każdego roku Jan Miłosz Zarzycki zaprasza do udziału nie tylko najlepszych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, ale też przedstawicieli innych placówek edukacyjnych, w tym studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
W tym roku młodych solistów było sześcioro, od 11-latki do studentów II roku studiów magisterskich, jednak każde z nich, niezależnie od wieku, zaprezentowało się z bardzo dobrej strony, co potrafiła docenić, znająca się przecież na rzeczy, publiczność.
Jako uwerturę orkiestra wykonała, dobrze pasującą do wymowy koncertu z udziałem uczniów, St. Paul’s Suite op. 29 nr 2 Gustava Holsta, po czym jako pierwsza zaprezentowała się flecistka Karolina Iga Włodkowska, zdobywczyni III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie. Uczennica Doroty Dobrowolskiej w łomżyńskiej PSM i członkini Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, w której pracuje pod kierunkiem Waldemara Borusiewicza, wykonała Barroco na flet i orkiestrę smyczkową Clémenta Mepasa, potwierdzając, że jest bardzo utalentowana i ma spory potencjał.
Podobnie było w przypadku kolejnych reprezentantów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, z tym, że zarówno saksofonistka Maja Wronowska, zaczynająca naukę pod kierunkiem Urszuli Gosk-Baranowskiej, kontynuująca ją obecnie u Jakuba Wydrzyńskiego oraz akordeonista Paweł Jacak, najpierw uczeń Wiesławy Staniszewskiej, a obecnie Piotra Komorowskiego, to już muzycy starsi i z licznymi osiągnięciami.
18-letnia, również grająca w Łomżyńskiej Orkiestrze Dętej Maja Wronowska (II miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku) jest nie tylko wyborną już instrumentalistką, ale równie dobrze radzi sobie za mikrofonem, również w tej kategorii odnosząc liczne sukcesy. Podczas „Estrady młodych”, kolejnej już w swym artystycznym dossier, wykonała Anime oraz Lent z Fantasia para saxophone W490 na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Heitora Villa-Lobosa. 17-letni i równie utytułowany Paweł Jacak (I nagroda na International Accordion Competition w Puli w Chorwacji) również wybrał kompozycję współczesną, prezentując Scherzo, Canzone i Danza, czyli trzy ostatnie części Suity na akordeon i orkiestrę smyczkową Józefa Świdra.
Były to bardzo dopracowane i robiące wrażenie wykonania, dlatego każde z nich kończyło się długimi owacjami oraz ponownym wywołaniem młodych artystów.
Równie dobre wrażenie zrobili, występujący w duecie studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, klarneciści Szymon Drzymała (uczeń Arkadiusza Adamskiego, laureat III nagrody w Konkursie Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej) i Krzysztof Galbarczyk (podopieczny Arkadiusza Adamskiego i Adriana Jandy, III nagroda na XI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie). W ich wykonaniu zabrzmiała kompozycja Konzertstück nr 2 op. 114 w opracowaniu na klarnet, basethorn i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i był to kolejny, ale nie ostatni mocny punkt programu. Nie ostatnio, ponieważ na finał koncertu oczarowała publiczność 16-letnia skrzypaczka Zoja Syguda, laureatka I nagrody oraz nagrody publiczności w Concertino Praga w Czechach, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni oraz znanej w Łomży z koncertów skrzypaczki Małgorzaty Skorupy. Młoda wirtuozka sięgnęła po Fantaisie brillante sur Faust op. 20 w opracowaniu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Henryka Wieniawskiego i zagrała tak, że ręce same składały się do oklasków – kto wie, czy za kilka lat nie odwiedzi Łomży ponownie już jako utytułowana i robiąca międzynarodową karierę solistka, ma bowiem ku temu wielkie szanse.
– Te koncerty odbywają się dzięki dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu – podsumowuje dyrektor łomżyńskiej PSM I i II stopnia Mirosław Korona. – Ich formuła się zmienia, ale wydaje mi się, że ku obopólnej korzyści, bo mamy tu przecież prawdziwe koncerty z dobrze grającymi solistami. Mogłoby być ich więcej, bo laureatów konkursów mamy w szkole sporo, ale niektórzy nie mogli dzisiaj wystąpić z powodu braku czasu albo braku repertuaru. Ale już dzisiaj wiem, że na zakończenie sezonu Filharmonii Kameralnej jednym z solistów będzie nasz uczeń Szymon Krajewski i będzie grał jako wirtuoz, pełnoprawny muzyk, co również bardzo nas cieszy.

Fot. Wiesław W. Wiśniewski

 

Fot. FKWL