Ojczyzna kiedy myślę

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
GABRIELA IⱾTOC (RUMUNIA) – sopran
MARIUSZ BONASZEWSKI – aktor

CHÓR MŁODZIEŻOWY CANTILENA przy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W OSTROŁĘCE, dyrygent Henryk Gadomski
OSTROŁĘCKI CHÓR NAUCZYCIELSKI, dyrygent Henryk Gadomski

W programie: J.S. Bach, A. Vivaldi, T. Albinoni, W.A. Mozart, G. Bizet

GABRIELA IŞTOC
Is one of Romania’s leading young sopranos and laureate of numerous national and international competitions. A graduate of the National Opera Studio, London and the Royal Irish Academy of Music, Dublin, she studied with Veronica Dunne. She was a Jerwood Young Artist and was awarded the Robert and Margaret Lefever Study Award and the Wessex Glyndebourne Association Award. Following her success in London at the Royal Festival Hall and Paris – Théâtre des Champs-Élysées with the London Philharmonic Orchestra conducted by Vladimir Jurowski, she later returned to the UK to sing The Echo in Ariadne auf Naxos (Glyndebourne) and Lucy Brown in The Threepenny Opera.
Previous roles include: Eurydice – Followers, Ludovina – The Yellow Sofa, First Nymph, Foreign Princess – Rusalka, Vixen Sharp-Ears – The Cunning Little Vixen, Gilda – Rigoletto, Soprano -Too Hot to Handel, Serpina – La serva padrona, Fiordiligi- Cosi fan tutte, Mimi – La Boheme (Opera North and Den Jyske Oper), Adina – L’Elisir d’Amore, Antigone – Oedip (with LPO at the prestigious Enescu Festival).
Future engagements include: Bucharest Debut with Verdi’s Abigaille and Wagner’s Ortlinde in London with London Philharmonic Orchestra.
Films/DVDs include: Violetta La traviata: Love, Death and Divas (for BBC) and Ariadne auf Naxos for Glyndebourne Opera Festival.

MARIUSZ BONASZEWSKI (fot. Katarzyna Wołowiec)
Aktor, w 1988 ukończył studia w PWST w Warszawie. Karierę rozpoczął w Słupskim Teatrze Dramatycznym. W latach 1988–1997 należał do zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na jego deskach grał w spektaklach w reż. Stefana Mikołajczaka, Jacka Zembrzuskiego, Macieja Prusa, Andrzeja Domalika, Piotra Cieślaka, Krzysztofa Warlikowskiego i innych.
Od 1997 roku związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, współpracował tam z Jerzym Jarockim (za rolę w Błądzeniu na motywach twórczości Gombrowicza wyróżniony Nagrodą im. A. Zelwerowicza 2004, w Sprawie wg Słowackiego – nagrodą Feliksa Warszawskiego i Nagrodą im. A. Zelwerowicza 2012), Jerzym Grzegorzewskim, Maciejem Prusem, Agnieszką Olsten, Janem Englertem, Andrzejem Sewerynem.
Występował gościnnie na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego (m.in. jako Tinker w głośnej sztuce S. Kane Oczyszczeni w reż. K. Warlikowskiego), Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Tezeusz w operze Fedra D. Jaskot, 2006). W Teatrze Polskim we Wrocławiu grał w przedstawieniach J. Jarockiego, m.in. rolę tytułową w Płatonow – Akt pominięty wg Czechowa, za którą otrzymał nagrodę indywidualną na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1996).
Wziął udział w licznych spektaklach Teatru Telewizji; współpracuje także z teatrem radiowym. Wyróżniony nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – w 2005 (Leon w słuchowisku Matka Witkacego w reż. Jana Warenyci), 2008 (Stanisław Wyspiański w autorskim spektaklu Macieja Wojtyszki w Teatrze TV), 2011 (role w słuchowiskach Król Edyp Sofoklesa Waldemara Modestowicza i Kiedy nie mogę uciec Jacka Raginisa), w 2012 Grand Prix (Otto Falon w spektaklu telewizyjnym Getsemani w reż. Waldemara Krzystka). Uhonorowany nagrodą Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor (2013).
Bonaszewski pojawia się także w filmach i serialach telewizyjnych. Ważniejsze filmowe kreacje stworzył w Świetle odbitym Andrzeja Titkowa (1989), Zakładzie Teresy Kotlarczyk (1990), Śmierci dziecioroba Wojciecha Nowaka (1991), Wrotach Europy Jerzego Wójcika (1999), Lesie i Ederly Piotra Dumały (2009, 2015), serialach Sława i chwała Kazimierza Kutza (1997), Marszałek Piłsudski Andrzeja Trzos-Rastawieckiego (2000). W filmie Moja biedna głowa Adriana Panka za rolę ojca wyróżniony został nagrodą za najlepszą rolę męską na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brukseli (2011). Za rolę ojca Franciszka w filmie Barbary Sass W imieniu diabła (2012) był nominowany do Złotej Kaczki. W Daas Adriana Panka wyróżniony nagrodą za rolę Henryka Kleina na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2011).
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

14 października, 2018