Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Rumuńskie rytmy – Sacrum et Musica 2023

24 września, 2023 - 16:45 - 17:45

Miejsce koncertu: Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

GINA SANDU (RUMUNIA) – fletnia pana
MADALIN SANDU (RUMUNIA) – skrzypce
ANNA KRZYSZTOFIK-BUCZYŃSKA – fortepian

W programie: rumuńska muzyka religijna i narodowa

WSTĘP WOLNY

GINA SANDU
Gina Sandu w 2006 roku ukończyła Narodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie w klasie fletni pana, a także uzyskała tytuł doktora muzyki z dyplomem w 2013 roku na podstawie pracy „Transkrypcje na flet Pana z muzyki barokowej”, również na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie.
Już w wieku 13 lat wystąpiła jako solistka z „Crai Nou Orchestra” na scenie Opery w Braszowie. Regularnie koncertuje w Sali Pałacowej w Bukareszcie, Ateneum Rumuńskim, Rumuńskiej Operze Narodowej, rumuńskim parlamencie. Wraz z Narodową Orkiestrą Folklorystyczną odbyła liczne tournee po: Holandii, Anglii, Hiszpanii, Turcji, Niemczech, Francji, USA, Izraelu, Austrii, Republice Mołdowy, Belgii. W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Pitesti, uczestnicząc jako solistka w licznych projektach koncertowych pod batutą dyrygentów: Madalin Sandu, Constantin Grigore, Tiberiu Oprea.
Od 2004 roku jest nauczycielem gry na fletni pana w Liceum Artystycznym „Dinu Lipatti” w Pitesti, od 2017 jest adiunktem w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Pitesti, a w 2022 roku została wicedyrektorem Liceum Artystycznego „Dinu Lipatti” w Pitesti.
Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród: Order „Świętego Męczennika Filofteea” nadany przez Archidiecezję Pitesti (2015), „Najlepszy nauczyciel roku 2008” przyznany przez rząd rumuński, „Nauczyciel Roku 2010” przyznany przez rząd rumuński, „10 najlepszych artystów-doskonałości” przyznana przez Radę Hrabstwa Pitesti.

MADALIN SANDU
Koncertmistrz Filharmonii w Pitesti, dyrygent Argesis Camerata, nauczyciel w Wyższej szkole Sztuki Dinu Lipatti w Pitesti. Jest absolwentem Wydziału Interpretacji Instrumentalnej Narodowego Uniwersytetu Muzycznego im. Music w Bukareszcie (2003). Ukończył także studia z zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Constantina Brâncoveanu w Piteşti (2018).
Od 2000 roku Madalin Sandu pracuje jako solista w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii w Bukareszcie, współpracując także z innymi filharmoniami w kraju (Bukareszt, Giurgiu, Sibiu, Ploiesti, Constanta, Ramnicu-Valcea). Jest koncertmistrzem Filharmonii Pitesti od jej powstania (2007) oraz solistą, który występował na wszystkich scenach w Rumunii. Występował także we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Południowej i w Republice Mołdawii. Współpracował z Filharmonią Narodów i Orkiestrą Pokoju na Świecie.
Mădălin Sandu to nie tylko utalentowany skrzypek, ale także aranżer, orkiestrator, dyrygent i inicjator wielu spektakularnych projektów w Rumunii, m.in.: This Is My Song, You Are My Spring, The Seasons. Jest także organizatorem Konkursu Interpretacji Instrumentalnej ArgesisArt, który odbił się szerokim echem w środowisku edukacyjnym, a jego laureaci prezentują się podczas Koncertów Galowych Młodych Talentów.

 

 

ANNA KRZYSZTOFIK-BUCZYŃSKA
fot. Krzysztof Wiktor
Ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr H. Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie mgr M. Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w Filii AMFC w Białymstoku w klasie prof. J. Kadłubiskiego.
Naukę gry na klawesynie rozpoczęła w Filii AMFC w Białymstoku pod kierunkiem prof. P. Wilczyńskiego, a następnie u mgr E. Adamczyk. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na UMFC Wydział w Białymstoku w klasie klawesynu prof. L. Stawarz. W roku 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na podstawie rozprawy doktorskiej „Między klawesynem a fortepianem – różnice w interpretacji na podstawie wybranych utworów”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Filii UMFC w Białymstoku, prowadząc klasę klawesynu oraz zajęcia związane z tematyką wykonawstwa muzyki dawnej.
Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, realizując partie klawesynu i pozytywu. Jako muzyk orkiestrowy pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej im. St. Moniuszki w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu, klawesynu, czelesty, organów oraz elektronicznych instrumentów klawiszowych.
Jako korepetytor pracuje w OIFP-ECS w Białymstoku przy realizacji oper, operetek, musicali oraz bajek muzycznych.
Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI – wiecznej do współczesnej. Twórca kanału muzycznego na YouTube, popularyzującego muzykę dawną – Buczyńscy Baroque Music.

 

Details

Date:
24 września, 2023
Time:
16:45 - 17:45
Event Category:

Venue

Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
ul. Wiktora Gomulickiego 1A
Ostrołęka,
+ Google Map