Międzynarodowa wiosna w Filharmonii Kameralnej w Łomży

Światowe nazwiska i wykonania

Wiosna to zawsze bardzo pracowity czas w łomżyńskiej filharmonii. Obfitowała w wiele wspaniałych koncertów z wieloma gośćmi z zagranicy. Było również kolejne prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie dla orkiestry z Grodu nad Narwią, a ostatni majowy koncert był popisem młodych, niezwykle zdolnych solistów – w tym dwojga z Łomży. Ale to dopiero przedsmak tego, co spotka Państwa na zakończenie sezonu, kiedy to jako dyrygent i kompozytor wystąpi legendarny Maestro Jerzy Maksymiuk!

Filharmonia Kameralna w Łomży przyzwyczaiła melomanów do wizyt zagranicznych solistów i dyrygentów. Nie inaczej było tej wiosny, kiedy to dokładnie w dniu jej rozpoczęcia, 21 marca 2024, łomżyńską orkiestrę poprowadził znakomity francuski dyrygent Amaury du Closel, który oczarował melomanów niecodzienną, wysmakowaną interpretacją klasycznego hitu Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta. Solistką była wybitna polska pianistka Joanna Ławrynowicz.
W kolejnym koncercie ponownie główną rolę grał fortepian. Tym razem jako solista wystąpił młody, ale niezwykle utytułowany pianista Krzysztof Książek, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. Łomżyńskich filharmoników poprowadził dyrygent Przemysław Neumann.
Następnie do Łomży zawitał znany tutejszym melomanom włoski dyrygent Maurizio Colasanti, a solistką była młodziutka hiszpańska skrzypaczka Inés Issel Burzyńska, laureatka aż 22 (sic!) pierwszych miejsc międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Łomżyńska Filharmonia to niezwykle gościnne miejsce spotkań nie tylko profesjonalistów, ale także amatorów – miłośników muzyki. I tak po ubiegłorocznej wizycie chóru z Korei Południowej (maj 2023), który koncertował razem z łomżyńskim chórem Spes Unica oraz zespołu Benissimo Mandolin Orchestra, który wystąpił w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, przyjazne mury Filharmonii Kameralnej w Łomży ponownie gościły muzyków-amatorów z Korei Południowej. Tym razem była to Gwanak Mandolin Orchestra, która zagrała niezwykle pogodny koncert, zakończony słynną pieśnią „Szła dzieweczka do laseczka” odśpiewany wspólnie z licznie zebranymi melomanami.

Maj to tradycyjne coroczne koncerty w ramach miejskich obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w ramach Nocy Muzeów – w tym roku były to aż 2 koncerty, w których solistami byli muzycy łomżyńskiej filharmonii: w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w (OO. Kapucyni) oraz w Muzeum Diecezjalne w Łomży – oba koncerty zgromadziły nadkomplet publiczności! I oczywiście koncert z cyklu Estrada Młodych, podczas którego wystąpili młodzi laureaci konkursów, w tym dwoje uczniów łomżyńskich szkół: śpiewająca Magdalena Głębocka oraz skrzypek Szymon Karol Krajewski.
Jednak jednym z najważniejszych punktów tegorocznej muzycznej wiosny był koncert 9 maja 2024. Odbyło się wtedy światowe prawykonanie Rapsodii gruzińskiej Mikołaja Hertla, w której partię solową wykonała znakomita flecistka Hanna Turonek, a orkiestrę FKWL poprowadził wspaniały włoski dyrygent Vittorio Parisi. A co najważniejsze – kompozytor Mikołaj Hertel zaszczycił swoją obecnością zarówno muzyków, jak i melomanów. Utwór ten już pod koniec czerwca zostanie zarejestrowany i wydany na kolejnej płycie.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna oprócz swoich koncertów abonamentowych, realizuje bardzo wiele różnych projektów, dość wspomnieć realizowane w ubiegłym roku „Filharmonia dostępna” w ramach programu „Kultura bez barier”, czy „Muzyczne barwy polskości” w ramach programu „Kultura dostępna”. I tak w maju rozpoczęła się realizacja projektu „inteGRAmy” dofinansowanego ze środków PFRON w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „KULTURY WRAŻLIWA” programu „WSPARCIE INICJATYW”. Co warte podkreślenia – łomżyńska orkiestra znalazła się w gronie 10 wyróżnionych instytucji spośród 155, które złożyły wnioski. Celem projektu jest prezentowanie i promowanie dorobku i talentu artystów niepełnosprawnych i podniesienie publicznej świadomości o ich pozytywnym wkładzie w życie kulturalne i społeczne oraz podejmowanie działań na rzecz aktywizacji środowiska osób niepełnosprawnych i zwiększanie ich udziału w życiu kulturalnym naszego miasta i regionu, a także wzajemne integrowanie środowiska niepełnosprawnych i pełnosprawnych twórców sztuki scenicznej przez wspólne koncerty i warsztaty. Finałowe koncerty odbędą się w dniach 12-14 czerwca 2024, nie tylko w Łomży, ale także w Ostrowi Mazowieckiej oraz w Szczytnie i będzie ich aż 5.

Znakomici goście oraz rozliczne dodatkowe działania Filharmonii Kameralnej w Łomży przekładają się wciąż wzrastające zainteresowanie koncertami. I jak można wyczytać z mediów społecznościowych łomżyńskiej orkiestry, na drugą połowę sezonu artystycznego (od stycznia do czerwca) zespół sprzedał ponad 100 abonamentów koncertowych! Co więcej – podczas każdego koncertu abonamentowego odbywa się losowanie zaproszeń na imprezy zewnętrzne organizowane w filharmonii. Cóż – krótko mówiąc – warto posiadać abonament na koncerty łomżyńskich filharmoników.

A co nas czeka w bliższej i dalszej przyszłości? Kulminacją całego sezonu koncertowego będzie wizyta Maestro Jerzego Maksymiuka, który wystąpi 20 czerwca 2024 w podwójnej roli: dyrygenta i kompozytora, bowiem specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry napisał Koncert fantazję na skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą wykona fenomenalna skrzypaczka Maria Machowska.
Następnie podczas wakacji na sali koncertowej FKWL będzie można usłyszeć i zobaczyć dwa zespoły z Korei Południowej: 13 lipca 2024 zespół baletowy Yehwa Dance Group, a 3 sierpnia 2024 – młodzieżową orkiestrę dętą Gwang Yang Orchestra. 24 sierpnia 2024 rozpocznie się jubileuszowa 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, a 19 września 2024 łomżyńscy filharmonicy rozpoczną kolejny sezon artystyczny, podczas którego jako solista wystąpi jeden z najlepszych polskich pianistów Piotr Paleczny. Ale o tym wszystkim przeczytacie Państwo w kolejnym numerze Wiadomości Łomżyńskich!

Magdalena i Mateusz Goc