Najwyższe laury dla łomżyńskiej filharmonii oraz pracowity początek sezonu na ul. Zawadzkiej 1
Muzyczne Orły dumą Łomży
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała Złoty Dyplom III Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Międzynarodowa kapituła nagrodziła łomżyńską orkiestrę za prawykonanie „Suity polskiej” na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla filharmonii skomponował Mateusz Smoczyński.
– To niezwykłe dzieło. Połączenie muzyki klasycznej, ludowej i jazzowej. Prawykonanie suity zakończyło się owacjami na stojąco, publiczność zatem w pełni doceniła kompozycję i jej wykonanie – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. – Wszyscy, którzy chcieliby ponownie wysłuchać tego utworu już wkrótce będą mieli okazję: znajdzie się on na naszej najnowszej płycie, która wydana zostanie jeszcze w tym roku!
Prawykonanie „Suity polskiej” odbyło się 22 grudnia 2022 roku w sali koncertowej FKWL, a solistami byli: znakomita flecistka Jadwiga Kotnowska oraz sam kompozytor, skrzypek Mateusz Smoczyński. Towarzyszyła im orkiestra łomżyńskiej filharmonii pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. „Suita polska” powstała w ramach ministerialnego programu Zamówienia Kompozytorskie, a jej prawykonanie zostało uznane przez międzynarodową Kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w roku 2022.
Nagrody III Edycji Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w obszarze powszechnie rozumianym jako muzyka poważna przyznane zostały w 9 kategoriach za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne zrealizowane w roku 2022. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. soliści Paweł Gusnar, Klaudiusz Baran, kompozytor Paweł Łukaszewski, a także Polish Violin Duo, czy New York Dance and Arts Innovation Inc. Uroczysta gala wręczenia statuetek i dyplomów laureatom odbyła się w 24 września 2023 w Filharmonii Łódzkiej.
A dokładnie 2 dwa tygodnie później, 8 października 2023, uroczystym koncertem w Katedrze Łomżyńskiej zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, który – jak co roku – gościł w wielu miejscowościach trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Tegoroczna edycja objęła 16 koncertów, podczas których łomżyńska filharmonia gościła solistów, dyrygentów i zespoły nie tylko z Polski, ale także z: Włoch, Litwy, Rumunii, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, czy odległej Korei Południowej. Podczas koncertu finałowego wystąpił ceniony przez łomżyńskich melomanów Kowieński Chór Państwowy oraz organistka Dovilė Savickaitė, a całość poprowadził od pulpitu dyrygenckiego dyrektor chóru Robertas Šervenikas.
W międzyczasie rozpoczął się nowy projekt „Muzyczne barwy polskości”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W październiku, listopadzie oraz grudniu odbyły się 3 cykle warsztatów oraz 6 koncertów (w sumie ponad 2000 melomanów!), podczas których uczestnicy poznali polskie tańce narodowe, polskie pieśni patriotyczne oraz polskie kolędy i pastorałki.
Filharmonia Kameralna w Łomży przyzwyczaiła również melomanów do corocznych prawykonań utworów napisanych specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry, które powstają w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. I tak również w tym roku odbyła się światowa premiera utworu napisanego przez młodego, ale niezwykle utytułowanego kompozytora Wojciecha Kostrzewę. Była to jego „Concert Fantasia” na flet, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, w której solistami byli wybitni polscy soliści: flecistka Maria Peradzyńska oraz wiolonczelista Tomasz Strahl. Towarzyszącą im orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził portugalski dyrygent Filipe Cunha.
Oczywiście łomżyńska orkiestra grała także w ramach swoich koncertów abonamentowych, podczas których wystąpili między innymi wirtuoz saksofonu Paweł Gusnar, włoski pianista Antonio di Cristofano, czy koreańska śpiewaczka Ae Ran Kim, a zespół prowadzili znakomici dyrygenci, wśród których znaleźli się między innymi Adam Klocek oraz Santiago J. Otero Vela z Hiszpanii.
W momencie, gdy będziecie trzymali Państwo w rękach ten numer Wiadomości Łomżyńskich, łomżyńska orkiestra będzie cieszyła się z najnowszej płyty zatytułowanej „Polish Impressions” oraz przygotowywała się do dwóch Gal Sylwestrowych. Tym razem stary 2023 rok Filharmonia Kameralna w Łomży pożegna wspólnie z solistami: sopranem Fanke Lyu z Chin, kontraltem Maritą Paparizou z Grecji oraz tenorem Tomaszem Krzysicą oraz swoimi melomanami.
Wspaniale zapowiada się także tegoroczny karnawał, który łomżyńscy filharmonicy rozpoczną 11 stycznia 2023 koncertem Dolce VitaM znakomitego wokalisty Jarka Wista, który do Łomży wróci po niemal 10 latach od cieszącego się ogromnym zainteresowaniem projektu Singing wih Sinatra. W kolejnym koncercie zaśpiewa sopran liryczno-koloraturowy, solistka Polskiej Opery Królewskiej Iwona Handzlik (orkiestrę FKWL poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk), a karnawał zakończy powracający do Łomży po niemal 20 latach legendarny tenor Wiesław Ochman. Ale o tym wszystkim przeczytacie Państwo w następnym numerze „Wiadomości Łomżyńskich”!
Magdalena i Mateusz Goc
Wiadomości Łomżyńskie nr 76 – Zima 2023