Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zakończyła finałowym koncertem kolejny sezon artystyczny. Solistami byli śpiewacy Monika Litwin-Dyngosz i Wojciech Dyngosz oraz klarnecista Andrzej Wojciechowski, artyści biorący udział w rozpoczynającym się tymże koncertem XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Orkiestrę poprowadziła ukraińska dyrygentka Nataliia Stets, która przyjechała do Łomży dzięki zwycięstwu podczas IV Międzynarodowego konkursu dyrygenckiego im. Giancarlo Facchinettiego we Włoszech.

Miniony już sezon artystyczny obfitował w wiele znaczących dla Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wydarzeń. Zaczął się on na dobrą sprawę już pod koniec lipca ubiegłego roku, ponieważ orkiestra FKWL pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego uczestniczyła wtedy w prestiżowym festiwalu Setmana Internacional de Música se Cambra w Hiszpanii, prezentując, owacyjnie przyjęty, koncert muzyki polskiej. W sierpniu rzopoczęły się próby przed XVIII Międzynarodowym Festiwalem Kameralistyki Sacrum et Musica, który potrwał aż do pierwszych dni października, a już 15 września wystartował kolejny sezon artystyczny, również zainaugurowany wydarzeniem, koncertem w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Również jesienią ruszyło kolejne przedsięwzięcie grantowe „Filharmonia dostępna”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultury bez Barier, obejmujące szereg koncertów integracyjnych, połączonych z warsztatami muzycznymi i plastycznymi. Mimo nawału obowiązków orkiestra zdołała też nagrać kolejny, 17 już w dyskografii album, „Polish Stories” z premierowym w skali światowej, współczesnym materiałem, a niedawno, bo raptem 15 czerwca, uroczystym koncertem obchodziła 45-lecie. Jednym z jego solistów był tenor Jacek Szymański, zarazem twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Drozdowo-Łomża, który już od trzech lat współpracuje z Filharmonią Kameralną również w ramach tego wydarzenia.
Podwójny koncert, jednoczesne zakończenie i inauguracja, przyciągnął nader liczną widownię, w tym liczne grono wytrawnych melomanów, posiadaczy koncertowych abonamentów FKWL.
Znane już z festiwalu Drozdowo-Łomża małżeństwo Dyngoszów: mezzosopran Monika i baryton Wojciech wykonali zróżnicowany, głównie operowy repertuar, z ariami z „Kserksesa”, „Rinaldo” czy „Carmen”. Śpiewali również w duecie: nie tylko Mozartowską „Non piu andrai” z „Wesela Figara”, ale również słynne „Duetto buffo di due gatti” Rossiniego, do którego włączał się również klarnecista Andrzej Wojciechowski. Również goszczący już wcześniej w Łomży i w Drozdowie wirtuoz popisał się pięknym wykonaniem Introdukcji i tematu z wariacjami na klarnet i orkiestrę smyczkową Rossiniego, a przynaglony długimi owacjami od razu zagrał bis, ale tym razem autorską kompozycję. Imponowała również sama orkiestra: nie tylko w refleksyjnych dziełach ukraińskich – miły ukłon w stronę młodej, dostrzeżonej przez Jana Miłosza Zarzyckiego i doskonale radzącej sobie dyrygentki – to jest Evening Serenade z „Silent Musik” Silwestrowa oraz suity Latoszynskiego, wywiedzonejz tradycyjnych melodii ludowych, ale też w innych kompozycjach. Tu na szczególne wyrazy uznania zasłużyło piękne wykonanie Tańców rumuńskich Bartóka, z wiodącą rolą koncertmistrzyni Izabeli Bławat-Leofreddi oraz Walc z Serenady op. 2 Karłowicza.
I mimo tego, że muzycy udali się na wytęskniony wypoczynek, to ich plany na kolejny sezon są już bardzo sprecyzowane. Nie dość więc, że powstaje kolejna płyta orkiestry, XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica potrwa w tym roku od 26 sierpnia do 8 października, a nowy sezon też zapowiada się ciekawie – Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała też dofinansowanie na realizację projektu „Muzyczne barwy polskości“, dzięki któremu zagra pod koniec roku jeszcze sześć dodatkowych koncertów muzyki polskiej, zrealizuje też cykl audycji szkolnych i warsztatów muzycznych.

Fot. Wiesław W. Wiśniewski

 

Fot. Tomasz Pakuszewski