„Muzyk – rezydent” to nowy, ogólnopolski program edukacyjny skierowany do muzyków. Celem programu jest umożliwienie młodym instrumentalistom zdobycie doświadczenia w zawodowych zespołach orkiestrowych – zwiększenie ich kompetencji w grze w zespole, rozwijanie umiejętności reagowania na nagłe zmiany i pracę pod presją u boku zawodowych i doświadczonych muzyków orkiestrowych.
Na inicjatywę powołania przez Instytut programu „Muzyk – rezydent” odpowiedziało kilkanaście instytucji artystycznych, które zgłosiły możliwości realizacji rezydencji dla 85 muzyków.
W pilotażowej edycji programu, młodzi muzycy będą odbywać rezydencje w polskich filharmoniach i orkiestrach, uczestnicząc w przygotowaniach co najmniej dwóch programów koncertowych i dwóch koncertach. W pilotażowej edycji programu będzie realizowanych ok. 12 rezydencji.
W sezonie artystycznym 2024/2025 dzięki wsparciu Narodowego Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego, w wybranych projektach udział będzie brał skrzypek Jan Staruch
.
JAN STARUCH
Urodzony 13 stycznia 1997 roku w Olsztynie. Uczeń skrzypiec w klasie mgr Doroty Obijalskiej. W 2016 ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną II stopnia w PSM I i II st. imienia Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz wystąpił jako solista w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W 2019 ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku w’ klasie skrzypiec prof. dr hab. Andrzeja Konstantego Kulki, a w czerwcu 2022 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na tej samej uczelni w klasie prof. dr hab. Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej oraz dr hab. Anny Wandtke-Wypych, występując podczas recitalu dyplomowego w roli solisty z pianistą Piotrem Pawlakiem i Orkiestrą Kameralną BalticAlians. Podczas koncertu nastąpiła również prapremiera utworu „flocculus” Jakuba Pawlaka, napisanego specjalnie na to wydarzenie. W czasie studiów brał udział w szeregu projektów kameralnych i orkiestrowych, występując jako koncertmistrz Orkiestry Akademickiej oraz Orkiestry Kameralnej BalticAlians. Wystąpił w roli solisty podczas międzynarodowego projektu w Filharmonii Bałtyckiej oraz podczas międzynarodowych festiwali „Metropolia jest ok”, „Języki Muzyki” czy jako kameralista na festiwalu „NeoArte”. Wielokrotny stypendysta Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W sezonie 2020/2021 zdobył 8 nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych w duecie PrismDuo w tym, pierwszą nagrodę na „X Concorso Internazionale Per Giovani Musicisti”, „13 Concorso Internazionale Musicale „Luigi Cerritelli”, „I Nice International Music Competition”, „I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny AVIS”, „2 nagrodę na The Progressive Musicians Online Classics Competition 2020”, „II International Online Instrumental Performance Competition, Toronto”, „Medici International Music Competition 2021” oraz 3 nagrodę na „VI Odin International Music Online Competition”. W roku akademickim 2021/2022 otrzymał 1 nagrodę jako solista na Royal Sound Music Competition w Kanadzie oraz na Adria Art Fest w Słowenii, a także podczas 10 Concorso Musicale Internazionale Citta di Palmanova i I nagrodę oraz nagrodę za najlepszy występ na Vienna Virtuoso Festiwal. W roku 2023 został finalistą konkursu o Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego, został również laureatem kilku międzynarodowych konkursów oraz otrzymał platynową nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji L. van Beethovena na „Beethoven International Music Competition 2023”, a także otrzymał 1 nagrodę na 4th Swiss International Music Competition. W czerwcu 2023 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku menedżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
W grudniu 2018 roku stworzył Orkiestrę Kameralną BalticAlians, która współpracowała z wieloma znakomitymi artystami między innymi: Jakubem Jakowiczem, Christianem Eliottem, Georgiem Tchitchinadze, Karoliną Piątkowską-Nowicką, Robertem Kwiatkowskim, Cezariuszem Gadziną, Robertem Kabarą i wieloma innymi. Oprócz orkiestry stworzył cykl Widowisk Artystycznych „Artystą Być”. Pierwsze widowisko miało swoją premierę w lutym 2019 roku, a druga edycja odbyła się w listopadzie 2021 roku. Natomiast w listopadzie 2020 roku założył Fundację Wspierania Działań Artystycznych BalticAlians, która zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, wykonywanych przez młodych artystów oraz wspierających młodych twórców, w szczególności muzyków. Fundacja w ostatnich latach zorganizowała ponad 25 wydarzeń artystycznych, angażując ponad 150 młodych artystów w ich wykonanie. W latach 2021-2023 pracował jako nauczyciel skrzypiec w Samorządowej Szkole Muzycznej w Dywitach. W sezonie 2023-2024 pracował jako specjalista w dziale organizacji pracy artystycznej w Warszawskiej operze Kameralnej. Aktualnie doktorant w szkole doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na Wydziale Sztuki, specjalność sztuki muzyczne, skrzypce