Ostatnia płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży Harmonia Polonica Nova została ponownie doceniona. Po nominacji do międzynarodowej nagrody International Classical Music Awards płyta zyskała uznanie Akademii Fonograficznej otrzymując nominację do prestiżowego FRYDERYKA 2022. To już jubileuszowa, 10. nominacja za płyty dla Łomżyńskich Filharmoników.

Płyta Harmonia Polonica Nova została nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: Klaudiuszem Baranem (akordeon), Romanem Peruckim i Hanną Dys (pozytywy) oraz Kacprem Smolińskim (harmonijka ustna) i zawiera utwory uznanych i wielokrotnie nagradzanych, współczesnych polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina. Album wydała jedna z najlepszych polskich wytwórni płytowych DUX, a patronat medialny nad nim objęła TVP Kultura. Płyta zyskała uznanie na całym świecie, otrzymując znakomite recenzje w Polsce (Jazz Forum, Ruch Muzyczny) oraz na międzynarodowych portalach muzycznych (musicweb-international). Krążek został nominowany w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca, a w gronie nominowanych w tej kategorii znalazły się również orkiestry: Sinfonia Varsovia, AUKSO i Orchestre Pasdeloup.

– Na płycie znajdują się dzieła nigdy wcześniej nie nagrane – podkreśla dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. – To bardzo ważne, bo dzięki temu ten krążek ma ogromną wartość: wprowadza do obiegu społecznego próbkę wspaniałej twórczości wybitnych polskich kompozytorów. Jesteśmy dumni, że nasze wysiłki w kierunku upowszechniania muzyki polskiej są dostrzegane i nagradzane!

Filharmonia Kameralna w Łomży ma już na swoim koncie Fryderyka, siedem nominacji do tej polskiej nagrody muzycznej oraz trzy – do International Classical Music Awards.