Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała wymarzonego FRYDERYKA! Nagrodzona płyta Polish Contemporary Concertos zawiera kompozycje Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, które wykonują najwybitniejsi polscy soliści: gitarzysta Marcin Dylla, saksofonista Paweł Gusnar, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl.
Album Polish Contemporary Concertos, który wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX otrzymał FRYDERYKA 2019 w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Rywalizował z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzonymi przez takich mistrzów batuty jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

– Otrzymana nagroda jest zasługą wielu osób: wybitnych solistów, wspaniałych muzyków naszej orkiestry, znakomitego reżysera dźwięku Pana Andrzeja Brzoski oraz tych, których na co dzień nie widać, czyli pracowników administracji, a także – melomanów, którzy trzymali za nas kciuki. To dla nas wszystkich wielka satysfakcja!
Na płycie znajdują się polskie współczesne koncerty instrumentalne: „Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową” Marcina Błażewicza, „Trinity Concerto” na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego oraz „Concerto Lendinum” Sławomira Czarneckiego.
– Bardzo się cieszę, że udało się zebrać tak znakomitych solistów na jednej płycie. Co ciekawe, wszystkie koncerty zostały wykonane przez solistów, którym były dedykowane! – zaznacza Jan Miłosz Zarzycki.
Warto wspomnieć, że Łomżyńscy Filharmonicy byli nominowani do Fryderyków już pięciokrotnie. Nominacje otrzymali za płyty „John Rutter – Requiem” (2012), „Saxophone Impressions” (2013) i „Polska Liryka Wokalna” (2014), „Accordiofonica” (2017), „Stanisław Moryto” (2017). Natomiast płyta „Flute Reflection” otrzymała nominację do International Classical Music Awards (2018).

Nagrodę FRYDERYKA 2019 na ręce Pana Dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego przekazał jeden z kompozytorów, którego utwór zarejestrowano na płycie, Pan Profesor Sławomir Czarnecki.