Ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Stories, nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: pianistą Karolem Radziwonowiczem, wiolonczelistą Tomaszem Strahlem oraz saksofonistą Pawłem Gusnarem. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX.

Na płycie znajdują się premierowe nagrania utworów, uznanych i wielokrotnie nagradzanych, współczesnych polskich kompozytorów: Reminiscencje polskie na fortepian i orkiestrę smyczkową Mikołaja Hertla, Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, Bajkowe opowieści na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina oraz Kaskady na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Alicji Gronau, które powstały w ramach programu Zamówienia kompozytorskie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Co warte podkreślenia, wszystkie utwory są dedykowane solistom, którzy je wykonują, a Reminiscencje polskie oraz Kaskady są dedykowane łomżyńskiej filharmonii. Płyta, dzięki współpracy firm fonograficznych DUX oraz NAXOS, będzie dostępna na całym świecie.

– To wspaniała muzyka, choć jeszcze mało znana. Te utwory z pewnością pełnić będą znaczącą rolę w historii polskiej muzyki, jestem dumny, że właśnie nam udało się dokonać ich pionierskiej rejestracji – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. – Stylistycznie są różne: kompozycje Hertla i Herdzina mają konotacje jazzowe, Górecki – to ekspresja postromantyczna, a Gronau – współczesna poetyka muzyczna. Spaja je pierwiastek epicki, wyraźnie wyczuwalny w tej muzyce i symbolicznie ujęty w tytule płyty.

Płyta Polish Stories jest już siedemnastym albumem CD w dorobku łomżyńskiej filharmonii, która za jeden ze swoich krążków otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, siedem otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK, natomiast trzy – do prestiżowego International Classical Music Awards. Płyty łomżyńskiej orkiestry zyskują uznanie krytyków na całym świecie otrzymując znakomite recenzje w Polsce oraz na międzynarodowych portalach muzycznych. Filharmonia Kameralna w Łomży ma na swoim koncie także płytę DVD Vistula Landscapes.

https://youtu.be/buD6PHSDG6Y