„Polskie Impresje” Filharmonii Łomżyńskiej

SMOCZYŃSKI: Suita polska na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową. CZARNECKI: Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową. MAJKUSIAK: Rhythm Games na wiolonczelę, akordeon, smyczki i instrumenty perkusyjne / Mateusz Smoczyński, skrzypce/skrzypce barytonowe; Jadwiga Kotnowska, flet; Arthur Pachlewski, klarnet; Karolina Jaroszewska, wiolonczela Klaudiusz Baran, akordeon; Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży; Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent / Dux 2023

Ta dziwna płyta, którą przysłano mi pocztą tradycyjną aż z Polski, otrzyma najkrótszą recenzję, jaką kiedykolwiek napisałam na tym blogu — krótką, ale pozytywną.

Muzyka składa się z trzech suit napisanych przez współczesnych polskich kompozytorów, którzy oprócz muzyki klasycznej, mieli również doświadczenia na innych polach muzycznych. Być może najbardziej zróżnicowanym ze wszystkich jest niesamowity skrzypek-kompozytor Mateusz Smoczyński, były członek Turtle Island Quartet i obecny członek (i założyciel) Atom String Quartet, który jest jednym z dwóch lub trzech najlepszych skrzypków jazzowych na świecie, oprócz tego, że jest kompozytorem. Najstarszym i najbardziej zasłużonym jest Sławomir Czarnecki (ur. 1949), członek Towarzystwa Autorów ZAiKS, Związku Kompozytorów Polskich i Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Kilka utworów na tym albumie jest opartych na (ale nie bezpośrednio) cytatach polskiej muzyki ludowej. Myślą przewodnią albumu, która tworzy jego klimat jest lekka i radosna zabawa połączona z kilkoma naprawdę ciekawymi pomysłami muzycznymi. Duża część tej nowej polskiej muzyki ma silne akcenty bliskowschodnie, co stanowi ciekawostkę, jeśli pomyśli się, że jest to kraj znany jako „Brama na Zachód”. Kilka utworów z tej płyty przypomniało mi twórczość libańskiego muzyka jazzowego Rabiha Abou-Khalila (kompozytora znanego arabskiego walca); inne mają w sobie nuty minimalizmu.

Ale cała muzyka jest orzeźwiająca, żywa i przyjemna. To nie jest płyta do głębokiej refleksji, aczkolwiek osoby o poszukujące w muzyce głębi i złożoności, znajdą w niej zaskakujące zwroty akcji i subtelności. Ważną rolę w dwóch z trzech suit odgrywają klarnet i akordeon, instrumenty typowe dla muzyki opartej polskiej motywach ludowych, ale oczywiście skrzypce i skrzypce barytonowe Smoczyńskiego, a także flet Jadwigi Kotnowskiej świetnie oddają klimat ludowy w pierwszej suicie.

Nie przedstawiam żadnej technicznej analizy tych utworów, ponieważ nie są one konieczne, aby po prostu cieszyć się tą muzyką. To piękny „relaksator umysłu” dla tych z nas, którzy zwykle zagłębiają się w mroczniejszą, bardziej złożoną muzykę. Ten album jest dostępny w serwisie streamingowym (dla subskrybentów) na Amazon Music, a jeśli chcesz poczekać przesyłkę z zagranicy, możesz kupić go bezpośrednio w Dux Records lub Banquet Records. To płyta warta uwagi.

Lynn René Bayley

Link do oryginalnego tekstu The Art Music Lounge