Jerzy Maksymiuk w Filharmonii Kameralnej w Łomży:
– Przepięknie państwo grają!

Nie można było wyobrazić sobie wspanialszego zakończenia sezonu artystycznego 2023/2024 – za pulpitem dyrygenckim łomżyńskich filharmoników stanął legendarny dyrygent Jerzy Maksymiuk. Co więcej – Maestro specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry skomponował Koncert skrzypcowy, w którym partię solową wykonała Maria Machowska, wybitna skrzypaczka, koncertmistrzyni Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ale największą nagrodą dla zespołu były słowa Maestro Maksymiuka na zakończenie koncertu: przepięknie Państwo grają!
Maestro Jerzy Maksymiuk komplementował łomżyńską Filharmonię Kameralną już podczas prób doceniając nie tylko piękną salę koncertową o znakomitej akustyce, ale przede wszystkim niezwykle wysoki poziom łomżyńskich filharmoników. Ów poziom muzycy potwierdzili podczas koncertu, oczarowując komplet publiczności nie tylko wspomnianym Koncertem skrzypcowym (powstał on w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie), ale także miniaturą Claude Debussy’ego „Dziewczyna o włosach jak len” (w opracowaniu Jerzego Maksymiuka) oraz brawuro wykonaną Serenadą na smyczki E-dur Antonina Dvoraka. Melomani w zamian nagrodzili artystów długimi owacjami na stojąco.
Natomiast tydzień przed koncertem wieńczącym sezon artystyczny, odbył się cykl aż 5 koncertów – 3 w Łomży i po 1 w Ostrowi Mazowieckiej i Szczytnie – wieńczących projekt „inteGRAmy” dofinansowanego ze środków PFRON w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Kultury Wrażliwa” programu „Wsparcie Inicjatyw”. Co warte podkreślenia – łomżyńska orkiestra znalazła się w gronie 10 wyróżnionych instytucji spośród 155, które złożyły wnioski. Celem projektu było prezentowanie i promowanie dorobku i talentu artystów niepełnosprawnych i podniesienie publicznej świadomości o ich pozytywnym wkładzie w życie kulturalne i społeczne oraz podejmowanie działań na rzecz aktywizacji środowiska osób niepełnosprawnych i zwiększanie ich udziału w życiu kulturalnym naszego miasta i regionu, a także wzajemne integrowanie środowiska niepełnosprawnych i pełnosprawnych twórców sztuki scenicznej przez wspólne koncerty i warsztaty.
Finałowe koncerty, a właściwie widowiska poetycko-muzyczne projektu „inteGRAmy” potwierdziły, że łomżyńska Filharmonia Kameralna zrealizowała wszystkie założone cele. Solistami byli niepełnosprawni artyści: pianistka Kaja Kosowska, wokalistka Laura Florentyna Dziąba, a także aktorzy Roman Gerczak oraz Danuta Bardzik i Rafał Szczepaniak – aktorzy TEATRU T3, działającego przy Polskim Związku Niewidomych, Oddział w Białymstoku. Wystąpili również Uczestnicy Warsztatów Muzycznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łomży oraz Uczestnicy Warsztatów Recytatorskich z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łomży. Artystom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą młodej dyrygentki Barbary Siciarek i dyrektora FKWL Jana Miłosza Zarzyckiego. Było wiele wzruszających chwil, a spotkanie artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych u wszystkich na długo pozostanie w pamięci.
I tak zakończył się sezon artystyczny orkiestry. Nie było jednak mowy o końcu koncertów. Już tydzień później w sali koncertowej FKWL odbył się koncert – preludium XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, podczas którego wystąpili: tenor Jacek Szymański oraz pianiści Rafał Lewandowski i Franciszek Lewandowski.
W lipcu i sierpniu łomżyńska filharmonia – jak co roku – uczestniczyła w miejskich Łomżyńskich Wakacjach. W tym roku koncerty w ramach cyklu Wakacje z filharmonią nosiły tytuł Egzotyczne wakacje, bowiem Łomżę odwiedziły dwa zespoły z odległej Korei Południowej: grupa taneczna Yehwa Dance Group oraz młodzieżowa orkiestra dęta Gwangyang Municipal Youth Orchestra. Oba koncerty łomżyńska publiczność przyjęła bardzo ciepło. Tu warto wspomnieć, że współpraca na linii Łomża-Korea Południowa rozwija się bardzo prężnie, bowiem była to już kolejna w ostatnich latach wizyta zespołów koreańskich w Łomży.
Jeszcze zanim minęły pracowite wakacje, 24 sierpnia 2024 w Łomżyńskiej Katedrze, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, zainaugurowała swój XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, podczas którego solistami byli znakomity ukraiński tenor Nazar Tatsyshyn, zjawiskowy sopran Małgorzata Trojanowska oraz fenomenalna Izabela Bławat-Leofreddi, a orkiestrę łomżyńskiej filharmonii poprowadził jej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. Tegoroczny festiwal „Sacrum et Musica” to aż 17 koncertów w 3 województwach: podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, podczas którego wystąpią zespoły i artyści nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Ukrainy, Meksyku i Japonii.
Natomiast 25 sierpnia 2024 Filharmonia Kameralna w Łomży tradycyjnie wystąpiła na koncercie wieńczącym 46. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.
A co przed nami? W momencie, gdy będziecie Państwo trzymać w ręku ten numer Wiadomości Łomżyńskich, łomżyńska orkiestra zagra już po koncert inaugurujący sezon artystyczny 2024/2025, który będzie jednocześnie inauguracją IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Jako solista wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Piotr Paleczny, a łomżyńskich filharmoników poprowadzi Tadeusz Wicherek. Kolejny sezon będzie obfitował w wiele znakomitych koncertów, prawykonań nowych utworów oraz innych niezwykle ciekawych wydarzeń. Ale o tym wszystkim przeczytacie Państwo w kolejnym numerze Wiadomości Łomżyńskich!

Magdalena i Mateusz Goc