ALEJANDRINA VAZQUEZ
Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej. W 2018 r. ukończyła uczelnię, otrzymując dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem. Tytuł licencjata muzyki z wyróżnieniem otrzymała na Uniwersytecie Baja California w Meksyku (UABC). Była uczestnikiem licznych kursów muzycznych, prowadzonych przez znakomitych pedagogów i artystów takich jak np. Ignacio Clapés’a, Dianna Ruggiero, Halina Nadi, Patricia Craig, Olivera Miljaković, Ewa Iżykowskiej-Lipińskiej i Octavio Aréval’a.
Koncertowała we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, na Kubie, w Rumunii, w Polsce, USA, w Rosji, Austrii i w Meksyku.Jej repertuar jest bardzo bogaty, obejmując pieśni artystyczne, dzieła muzyki kameralnej, jak również utwory muzyki współczesnej. Śpiewaczka posiada w swoim repertuarze także następujące partie operowe: Bastian w “Bastián i Bastiana”, Serpina w “La Serva Padrona”, Siostra Genovieva i Siostra Dolcina w “Sour Angelica”, Lauretta w “Gianni Schichi” , Anita “Anicie”, Fiordiligi w “Cosí fan tutte”, Violetta Valery w “La Traviata”, Rosario w “Goyescas” i Lucia w Lucia di Lammermoor. Koncerty z jej udziałem były transmitowane m.in. przez Radio UNAM 95.9FM (Radio Narodowego Uniwersytetu Meksyku) oraz Radio Meksykańskiego Instytutu Opus 94FM. Artystka pracowała z takimi dyrygentami i orkiestrami, jak np.: Francisco Savín (Orkiestra Symfoniczna Narodowego Konserwatorium Muzycznego), Srba Dinic (Orkiestra Symfoniczna Ministerstwa Marynarki Wojennej), David Rodríguez De La Peña (Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Autonomicznego Baja California), Kurt Sprenger (Fort Worth Symphony Orchestra), Jan Miłosz Zarzycki (Woroneżka Orkiestra Symfoniczna), Marco Balderi (Orchestra Festivalului Darclée), Adam Klocek, Hermann Breuer (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej), Bartosz Żurakowski i Maciej Żołtowski (Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej), Marek Wroniszewski (Orkiestra Symfoniczna UMFC i Toruńska Orkiestra Symfoniczna), Bartosz Olejnik (Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara) Jan Miłosz Zarzycki i Ruben Silva (Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży). Alejandrina Vázquez wielokrotnie brała udział jako solistka w prapremierach dzieł współczesnej muzyki meksykańskiej takich kompozytorów jak: Santos Cota, Félix Mora, David Rodríguez, Enrique González Medina, Venus Rey Jr i Bryan Banks. Obsadzona w partii tytułowej śpiewała w
światowej prapremierze opery “Anita” Melesio Morales’a, tłumaczonej na język hiszpański (oryginalnie dzieło zostało napisane w języku włoskim). Producentem tego wykonania był Narodowy Instytut Sztuk Pięknych, a partię instrumentalną wykonała Orkiestra Ministerstwa Marynarki Wojennej Meksyku.
Śpiewaczka dokonała także szeregu nagrań. Należą do nich płyty CD “Las Divas” (2011), “Las Divas Sinfónico” (2015) z oryginalnymi dziełami David’a Rodríguez’a De La Peña oraz “Bachianas Mexicanas 1 y 2” (2016) Venus Rey Jr, dostępne na głównych muzycznych platformach cyfrowych jako Spotify oraz iTunes oraz „Goyescas” (2018) Enrique Granados.Artystka została także uhonorowana licznymi nagrodami na konkursach wokalnych: finalistka na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Wokalnym w Hariclea Darclée w Braila w Rumunii (2017), I Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Viva Calisia, w Kaliszu (2018) oraz Nagroda Secjalna – Zaproszenie na koncert w ramach XII-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Kaliszu w 2019
Obecnie Alejandrina Vázquez mieszka w Warszawie, występuje w Polsce i innych krajach regionu oraz robi doktorat w Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
BRAULO ALCARAZ
Braulio Alcaraz jest obecnie studentem studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Młody pianista pochodzący z Leon w stanie Guanajuato w Meksyku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 9 lat w Diego Rivera House of Culture. Naukę kontynuował w School of Music of Leon, a następnie rozpoczął studia na University of Guanajuato, który ukończył z wyróżnieniem.
Koncertuje w Polsce oraz w Meksyku. Bierze udział w wielu festiwalach: International Cervantino XLVI Festival, National FONOTECA of Mexico, Spiral Cultural Forum, Piano University Cycles. Jest stypendystą EDUCAFIN i zwycięzcą JuventudES 2019, konkursu dla utalentowanych młodych muzyków w Leon.
Obok działaności koncertowej od 2017 roku jest twórcą “Concert-Talks”, projektu łączącego kwestie artystyczne oraz rozwoju osobistego, który ma na celu motywację, promowanie kultury oraz projektowanie przyszłości młodych ludzi pozwalający na połączenie działalności koncertowej z innymi aspektami życia. Wykłady w ramach tego projektu odbywają się w wielu ośrodkach kulturalnych i edukacyjnych w stanie Guanajuato w Meksyku, m.in. w Cultural Institute of Leon i Franciscan University. Brauli Alcaraz jest również założycielem Kolektywu Artystycznego „Lot kolibra”, multidyscyplinarnej grupy zrzeszającej muzyków, malarzy i poetów. Dziś propaguje muzykę pochodzącą ze stanu Guanajuato oraz Meksyku wykonując ją na całym świecie.